Slappe winter, kwik kwam niet onder nulpunt Zeeland inventariseert opvanglocaties voor vluchtelingen uit Oekraïne 2 In de haven van Vlissingen arriveren vrijwel zeker snel Amerikaanse legervoertuigen die meedoen aan een Navo-oefening. De haven wordt dan tijdelijk bewaakt door Nederlandse militairen. HM - De afgelopen winter was zeer zacht. In Vlissingen is de tem peratuur zelfs geen enkele keer onder het vriespunt gekomen. De meteorologische winter eindigde giste ren. De gemiddelde temperatuur is in Vlis- singen uitgekomen op 6,5 graden. Daarmee staat deze winter op de zesde plaats van warm ste winters sinds het begin van de metingen in 1906. De allerwarm- ste waren die van 2007 en 2016, met 7,3 graden. Ook de winters van C Het is de derde keer sinds 1906 dat Vlissingen op nul 'vorstdagen' uitkomt. Dat was ook zo in 2014 en 2020 1990, 2014 en 2020 wa ren nóg zachter dan die van dit jaar. Tussen begin decem ber en eind februari dook de temperatuur in Vlissingen geen enkel moment onder nul. Het koudst werd het nog op tweede kerstdag, met 0,2 graden. Het is de derde keer sinds 1906 dat Vlissingen op nul 'vorstdagen' uitkomt. Ook twee jaar geleden en in 2014 gebeurde dat. Ter vergelijking: in de winter van 1963 werden 71 vorstdagen in Vlis- singen geteld. 15 graden Op de andere twee KN- MI-stations kwam de temperatuur deze win ter wel onder nul: in Wilhelminadorp negen keer en in Westdorpe veertien keer. De laag ste temperatuur werd op 22 december in Westdorpe gemeten: -3,1 graden. Acht dagen later werd daar de hoog ste temperatuur geno teerd: 15 graden. Februari nat De meeste neerslag viel in Wilhelminadorp: 229 millimeter, aan zienlijk meer dan in Westdorpe (160 milli meter) en Vlissingen (187 millimeter). Dat zijn hoeveelheden die niet uitzonderlijk zijn. Januari was behoorlijk droog, maar dat werd gecompenseerd door veel regen in februari. De zon liet zich wei nig zien, variërend van 209 uur in Westdorpe tot 233 uur in Vlissin- gen. Den Helder was deze winter nog de zonnigste plek, met 254 uur. PZC.NL Tv-toren week blauw-geel voor Oekraïne VOORBEREIDING OEFENING DEFENDER 22 Van Egmond weer aan het werk Majoor Roel van de Wiel van de Ko ninklijke Landmacht meldt dat het om een doorvoeroperatie voor de Navo-oefening Defender 22 gaat. „Nederland is als gastland gevraagd bij te dragen, onder meer in de vorm van bewaking van de haven van Vlissingen." Volgens Van de Wiel staat het transport van Ame rikaans gevechtsmaterieel los van de oorlog in Oekraïne. ,,Deze oefe ning staat al maanden gepland." Welk Amerikaans materieel per schip aan land wordt gezet in Vlis- singen, kan Van de Wiel nog niet zeggen. ,,Het is namelijk niet hon derd procent zeker dat de logistieke operatie in Vlissingen doorgaat. Door de situatie in Oekraïne wijzi gen de Amerikanen voortdurend hun plannen. Als landmacht zijn we voorbereid. Ook de luchtmacht en de marine zullen de Ameri kaanse operatie ondersteunen." Vlissingen was de afgelopen ja ren regelmatig een doorvoerhaven voor Amerikaanse tanks, artillerie, pantservoertuigen en gevechtshe likopters die in Europa werden in gezet bij grote oefeningen van Navo-strijdkrachten. De haven is makkelijk te bereiken en biedt vol doende ruimte om grote aan tallen legervoertuigen te stallen en geleidelijk verder Europa in te transporteren. i Draaischijf In december vorig jaar was Vlissingen de draaischijfvoor een om vangrijke verplaatsing van Ameri kaanse gevechtshelikopters. De Air Cavalry Brigade kwam vanuit de Verenigde Staten naar Nederland om in Duitsland de Combat Avia tion Brigade afte lossen. De marine zorgde toen voor de veiligheid van binnenlopende schepen. De lucht macht deed hetzelfde voor Ameri kaanse helikopters. In 2020 rolden uit drie Ameri- Ook de haven van Vlissingen is een potentieel doelwit voor landen als Rusland kaanse schepen honderden M1 Abrams-tanks, pantservoertuigen en containers. Met de oefening De fender 20 wilden de Verenigde Sta ten testen hoe snel zij drie ge vechtsbrigades vanuit Amerika in Europa kunnen krijgen. In totaal werden 20.000 militairen in ver schillende Europese zee- en lucht havens aan land gezet. Aan de oefe ning namen nog eens 9000 al in Europa gestationeerde Ame rikanen en 8000 militai ren uit 18 Europese lan den deel. Met in totaal ruim 37.000 soldaten was Defender Europe 2020 de grootste legeroefening in Europa in 25 jaar. De oefeningen vonden plaats in Duitsland, Polen, Estland, Letland en Litouwen. Een jaar eerder stonden er ook Amerikanen op de Vlissingse ka den. Een complete brigade werd van Texas naar Europa verscheept voor de oefening Atlantic Resolve. Het grootste deel werd via Vlissin- gen naar Navo-landen in Oost-Eu- MIDDELBURG Commissaris van de Koning Han Polman heeft de Zeeuwse ge meenten gevraagd uit te kijken naar plekken waar vluchtelingen uit de Oekraïne kunnen worden opgevangen. In november vroeg het Rijk via de provincies al om opvanglocaties. Twee weken geleden kwam daar een brief overheen dat deze maand een tekort dreigt aan opvangcapaci teit. 'De situatie in Oekraïne is daar bij natuurlijk nog niet betrokken', schrijft Polman. 'De oorlog daar leidt tot lange rijen vluchtelingen aan de grenzen van de Europese Unie. Een humanitaire crisis dreigt.' Hoewel er nog geen con creet verzoek ligt uit Den Haag, wordt de gemeenten verzocht 'kri tisch na te gaan of er (tijdelijke) op vangmogelijkheden zijn'. Burgemeester Marga Vermue van Sluis, voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, ver wacht flink wat respons. ,,Om me heen zie ik een grote bereidheid van mensen die iets willen beteke nen." Bij de eerdere hulpvraag zijn al locaties aangedragen die het Cen traal Orgaan opvang asielzoekers (COA) niet allemaal geschikt vond voor de vluchtelingen die toen on- derdak nodig hadden. Vermue: ,,Plekken die eerder af vielen zijn nu weer in beeld. Een vakantiehuis voor vijftien perso nen is misschien minder geschikt en te klein voor groepen waar toe zicht nodig is, maar je kunt er wel licht een grote Oekraïense familie in onderbrengen. Vanmiddag kreeg ik een appje van Toeristisch Onder nemend Zeeland dat ze ook mee willen denken." De provincie ver zamelt alle locaties en geeft ze door aan het COA. 'Omdat dit enige tijd vergt, is het goed om dit nu al te in ventariseren', aldus Polman. - Ernst Jan Rozendaal WOENSDAG 2 MAART 2022 PC Van een echte winter was qua temperatuur geen sprake. foto thinkstock VLISSINGEN - Rolf Bosboom H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Verkiezingsposters zijn niet meer van deze tijd (1551 reacties) GOES Maandagavond stond het provin ciehuis in Mid delburg in het licht, vanaf mor genavond zijn de ringen van de tv-toren in Goes blauw en geel. Als steuntje in de rug voor Oek raïne. ,,Toen Rus land de Oekraïne binnenviel, wil den we het gelijk doen, maar we moesten toe stemming heb ben van de eige naar", zegt Eddy Beekman van Sticht Licht. Gis termiddag kwam het groene licht. De Middelburgse abdij was alleen maandagavond blauw-geel, voor de tv-toren mikt Beekman op een week. ,,Daarna zien we wel." Eens Oneens Nieuwe stelling: Ik wil best vluchtelingen uit Oekraïne in huis nemen KRUININGEN Burgemeester José van Eg- mond van Rei- merswaal pakt vanaf 14 maart haar taken als burgemeester weer op. Ze is hersteld van een dubbele longem- bolie die tijdens de zomervakan tie werd vastge steld. Het herstel duurde veel lan ger dan de ver wachte drie tot vier weken. Daarom werd Petra van Win gerden in de tus sentijd als waar nemer benoemd. Zij zal die taak neerleggen als Van Egmond te rug is. Volgende week, in de raadsvergade ring van 8 maart, wordt afscheid van haar geno men in het ge meentehuis. Tanks uit Amerika Frank Balkenende Vlissingen - Dennis van Nieuwenhuijzen, militair historicus G Dennis van Nieu- wenhuijzen. L F--';.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34