Een nieuwe baan én een nieuw huis c Op traject van ruim drie kilometer in Vlissingen-Oost De Stenen Goden Hoofdrol voor Zeeland in nieuwe thriller Online criminaliteit Een op de zes Zeeuwen is slachtoffer Voor een proef met een zelfrijdende truck tussen de Vlissingse haven en uienverwerker MSP Onions in Nieuwdorp zullen wegen moeten worden afgesloten. Er zijn namelijk nog geen regels voor autonoom vrachtvervoer op de openbare weg. „Daar lopen we tegenaan", zegt Kymo Engelman, projectmanager logistiek en energie bij Economi sche Impuls Zeeland. ,,Een onbe mande terminaltrekker kan in principe nu al zonder problemen tussen logistiek bedrijf Klooster boer en MSP Onions rijden. De techniek is er. Natuurlijk zal het voertuig even moeten leren hoe het een rotonde en een spoorlijn moet passeren, hoe het moet reageren op fietsers en dat het moet stoppen voor een rood verkeerslicht, maar als de camera's op de terminaltrek- ker de verkeersrisico's eenmaal hebben vastgelegd, is de weg vrij voor een zelfstandige rit tussen de twee bedrijven." Het punt is dat zo'n onbemande terminaltrekker nu niet de open bare weg op mag. Engelman: ,,De RDW zegt: maak maar een voertuig dat veilig op de openbare weg kan rijden. Producenten van dit soort voertuigen willen eerst een set re gels waaraan dat voertuig moet vol doen, voor ze een paar miljoen euro investeren met het risico dat hun ontwerp wordt afgekeurd. De een kijkt naar de ander." De betrokken bedrijven, overhe den en kennisinstellingen willen de proef echter dolgraag uitvoeren, zegt Engelman. ,,De enige moge- Een eerste proef bij Kloosterboer is boven verwachting goed verlopen lijkheid is daarvoor het 3,3 kilome ter lange traject tussen Klooster boer aan de Finlandweg en MSP Onions in Nieuwdorp af te sluiten. Het wordt dus een beetje valsspe- len. We moeten nog een aantal za ken onderzoeken. Bijvoorbeeld in hoeverre een wegafsluiting trans port naar bedrijven zal hinderen. Ik denk dat we op zijn vroegst dit na jaar een test op de openbare weg kunnen doen, maar het kan ook voorjaar 2023 worden." Zeeland is de landelijke proeftuin voor zelfrijdende vrachtwagens. Dat gebeurt binnen het 'Living Lab Autonoom Transport Zeeland'. Het gaat om een initiatief van Zeeland Connect, een samenwerking van ondernemers, overheid en onder wijs op het gebied van logistiek. Eu ropa en de provincie hebben er een kleine 3 miljoen euro voor vrijge maakt. Rondom camera's Terberg Special Vehicles heeft voor de test een terminaltrekker gele verd die in Frankrijk is uitgerust met een kit die het platte voertuig zelfstandig laat rijden. Camera's rondom voeden het computerhart met data over het traject. In januari is op het terrein van Kloosterboer een eerste proef gedaan. Engelman: ,,Die is boven verwachting goed verlopen. In mei doen we bij Kloos terboer een tweede test met ver schillende trailerlengtes." Engelman zegt dat zelfrijdende trucks verschillende voordelen bie den. „Dagelijks zijn er veel korte rit ten tussen bedrijven. Ik noem maar tussen Dow en Katoennatie in Ter- neuzen. Dat zijn slaapverwekkende trajecten voor chauffeurs. Zelfrij- dende trucks kunnen dag en nacht door blijven doorrijden. Ze zijn daarnaast een antwoord op het te kort aan chauffeurs." De HZ onderzoekt momenteel hoe mensen en autonome voertui gen zich ten opzichte van elkaar ge dragen. Engelman: ,Er is namelijk geen oogcontact. Wat doet zo'n zelfrijdende truck als hij achter een fietser hangt? Dat soort zaken wordt bestudeerd." De Veiligheidsregio Zeeland kijkt over de schouder mee. Voor alle landelijke veiligheidsregio's is Zee land aangewezen als testgebied. Onder meer wordt onderzocht hoe mensen reageren op zelfrijdende voertuigen van hulpdiensten. 'Als je bij mij komt werken, krijg je dit huis erbij'. In zijn zoektocht naar nieuw personeel plaatste John Bijl, baas van Vitro Plus in Burgh-Haamstede, deze advertentie. Micha van de Burgwal (20) uit Amersfoort reageerde en kreeg gisteren de sleutels van het tiny house in Renesse overhandigd. 'Zonder het huis was ik niet naar Zeeland gekomen'. Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl woensdag 2 maart 2022 Zeeland CZEELAND9 CZEELAND4 Truckerloze truck gaat op weg «111 Frank Balkenende Vlissingen - Kymo Engelman, Impuls Zeeland G Een auto noom rijdende terminaltrek- ker bij logis tiek bedrijf Kloosterboer in de haven van Vlissingen. FOTO ZEELAND CON NECT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33