Acteren lijkt mij ook hartstikke leuk' Karskens: 'Die klachten stellen niets voor' 26 NÉÉ, DAT BEN IK NIET Ze heten Jan Smit of Chantal Janzen, maar genieten niet de sterrenstatus van hun beroemde naamgenoten. Hoewel? Vandaag: Elise Schaap. ELISE SCHAAP lise Schaap (20) - niet die bekende Neder lander dus - was nog geen tien jaar toen ze een dvd lag liggen in de huiskamer. Bride Flight heette de film, een romantisch drama met rollen voor Rutger Hauer, Anna Drijver, Wil- leke van Ammelrooy en jawel... Elise Schaap. ,,Ik keek naar de hoes, zag mijn naam en dacht: maar ik speel toch helemaal niet in deze film? Toen zei mijn vader: 'Nou, dat is degene die óók Elise Schaap heet'." Tien jaar later moet ze lachen om die eerste kennismaking. ,,Op de basisschool merkte ik nog niet zoveel. Daar was ik gewoon Elise Schaap, zoals mezelf", zegt ze, ietwat cryptisch. Met het beken der worden van Elise Schaap - de actrice - merkte ook Elise Schaap - de onbekende - een verande ring. ,,Op de middelbare school hoorde ik het steeds vaker, vooral docenten die zeiden: 'Oh, Elise Schaap? Wat grappig.' En nu hoor ik het steeds vaker. Dingen als 'in het echt zie je er anders uit'." Ze kan erom lachen. ,,Elise Schaap is een enthousiaste, leuke vrouw en ik bewonder haar acteerkunst. In de Familie Kruys, De TV Kantine, Undercover. Niet verkeerd toch om met haar te worden geassocieerd?" In oktober vorig jaar zette Elise voorzichtige stapjes in de richting van de loopbaan van haar be roemde naamgenoot: zij meldde zich aan voor een open les bij musicalgroep Colours in Apeldoorn. ,,Ik weet nog goed dat ik daar kwam en zij zeiden: 'We dachten al: misschien is het wel de echte.' Ja, misschien waren ze teleurgesteld, haha." en speelt in oktober haar eerste voorstelling: Shrek. ,,Ik ben er wel later bijgekomen. De meeste rollen waren al verdeeld, dus ik speel wat op de achtergrond." Doorbreken met acteren is een droom. Ze stu deerde af als interieuradviseur en werkt in een woonwinkel. ,,Als er iets op mijn pad komt, lijkt me dat hartstikke leuk." Een acteerlesje van de actrice? Ja hoor, dat zou ze willen krijgen. Ze zou haar naamgenoot wel willen ontmoeten. ,,Ik ben benieuwd hoe ze reageert", lacht ze. ,,Ik volg haar in ieder geval op Instagram. Ik ben trouwens wel eens getagd, terwijl dat ongetwijfeld voor haar was bedoeld. En het was nog een bekende Nederlander ook, van de interieurstylist Frank, die van Frank en Rogier. Dat was wel grappig.'' Angela kijkt even geen tv PUBLIEKE OMROEP TOEZICHT OP JOURNALISTIEK Margo Smit, de ombudsman van de NPO, gaat onderzoek doen naar de klachten over de eerste tv-uitzendingen van Ongehoord Nederland. Wat doet de ombudsman eigenlijk? Wat zijn haar bevoegdheden en wat houdt het onderzoek in? De nieuwe omroep Ongehoord Nederland maakt sinds vorige week op dinsdag en donderdag Ongehoord Nieuws, een actualiteitenprogramma. Er waren klachten binnengekomen na de eerste twee uitzendingen. De eerste ging over de inval van Rusland in Oekraïne. Arnold Karskens, de omroepbaas, stelde dat je 'geopolitiek moet denken'. ,,Er zijn machtsblok ken in deze wereld; als je aan de rand van zo'n machtsblok woont, ben je een bufferstaat." Kamerlid Wybren van Haga stelde dat de 'EU en de Navo hebben geprovoceerd'. Kars- kens repte ook over 'bepaalde krach ten die de Amerikaanse president Joe Biden zouden aansturen'. Na de uitzending kwamen bij NPO-ombudsman Margo Smit klachten binnen over 'onjuiste in houd, desinformatie en gebrek aan onpartijdigheid', aldus Smit. ,,Niet mijn woorden, niet mijn oordeel, maar de aard van de klachten." Ze trad er - desgevraagd - mee naar bui ten. ,,Meneer Karskens meent dat ik zelf de pers had opgezocht. Nee, ik wérd gevraagd en de ombudsman dient dan transparant te zijn." Nee. Na de tweede uitzending ont stond ophef over de aanpak van Jonathan Krispijn. De ON-verslagge- ver had op straat twee vrouwen uit een asielzoekerscentrum gevraagd 'waar zij hun fiets vandaan hadden', daarbij insinuerend dat ze vermoede lijk gestolen waren. Het regende klachten. Op sociale media door on bekende én Bekende Nederlanders als Diederik Ebbinge ('Wat een vies vuil schorem. Brought to you by de NPO'), Gijs Rademaker ('Om je kapot te schamen dit, en dat op m'n eigen NPO') en Winfried Baijens ('Hallo Publieke Omroep hoe vind je zelf dat het gaat?'). In de maibox van Smit: wederom klachten. ,,Ditmaal over racisme." Na deze klachten besloot zij tot een onderzoek naar Onge hoord Nederland. Sinds 2017 is zij de ombudsman van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Een vrouw, maar het woord ombudsman komt uit het Zweeds, legt zij uit. ,,En in het Zweeds bete kent het woord 'man' in samenstel ling 'een persoon'. Dus dat vind ik zo leuk. Dat is dus eigenlijk al gender- neutraal", zegt Smit, die sinds 1989 in Sterren op Mysteryland Docu Max Verstappen omroepen, dus ook van Ongehoord Nederland Ik ben van de Ongehoord Nederland WOENSDAG 2 MAART 2022 GO De Overijsselse sloot zich aan bij de vereniging Zelf ook naamgenoot van een BN'er? Mail naar oproep@dpgmedia.nl E Vorige week was de eerste uitzending van Ongehoord Nederland FOTO NPO Ombudsman: nieuws moet foutloos, fair en feitelijk Dennis Jansen Waarom een onderzoek? Was dat het enige? Wie is Margo Smit? DANCE Mysteryland heeft grote na men gestrikt: Sunnery James Ryan Marci- ano, DJ Snake en Ronnie Flex The Fam. Het festival is van 26 tot en met 28 augustus op het Floriadeterrein in Haarlemmer meer. Er zijn nog kaarten. STREAMING Streamingdienst Viaplay gaat een documentaire over Max Ver stappen maken. De autocoureur praat samen met zijn vader Jos, zijn manager en anderen over zijn eerste Formule 1-kampioen- schap. - Margo Smit, ombudsman NPO Arnold Karskens (foto) haalt zijn schouders op over klach ten over de eerste uitzendin gen van zijn omroep Onge hoord Nederland. ,,Dat stelt allemaal niets voor. De klachten betroffen 'onjuiste inhoud, desinformatie en gebrek aan onpartijdigheid'. „Mensen roepen maar wat, maar ik heb geen concreet voorbeeld gezien. Die zijn er ook niet. Het zijn meningen en wij hebben vrijheid van me ningsuiting in Nederland, zeker bij politici. Ik ben zelf veertig jaar verslaggever geweest, heb zestien boeken geschreven. Ik weet echt wel wat goede jour nalistiek is." Karskens zegt 'heel tevreden' te zijn over de eerste week. „We hebben een enorme naamsbe kendheid opge bouwd. Heel Neder land praat over ons na twee keer 40 mi nuten. We voldoen aan een grote behoefte. Je kunt het met ons eens of oneens zijn, maar we voegen sowieso iets toe." Karskens moet lachen om de ophef rond verslaggever Jonathan Krispijn die asielzoe kers vroeg 'waar zij hun fiets vandaan hadden', insinuerend dat die gestolen zou zijn. ,,Een upcoming comedian", noemt hij Krispijn. „Maar dit was een serieus item. Nederland valt daar over, maar hij komt zelf uit Colombia. Het zijn juist racisten die hierover vallen. Hij stelt een vraag en zij geven daar antwoord op. Dat mag toch? Als je die mensen daar in Budel hoort: daar wordt ge woon veel gestolen. Dan moet je hoor en wederhoor toepas sen en dat heeft hij gedaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 26