financiële zelfstandigheid Even een slapende stichting opheffen 21 Waarvan akte n ons dorp staat een onopvallend gebouwtje, dat ik altijd associeerde met een school- of clubge bouw. Die associatie bleek aardig te kloppen. Het gebouw was in de jaren 70 van de vorige eeuw een naschoolse opvang voor kinderen uit eenouderge zinnen. Dat vertelden mij de drie bestuursleden van een stichting die de eigenaar was van het gebouwtje. Ze meldden zich enkele jaren geleden aan mijn bu reau, omdat ze van het gebouw en de stichting af wilden. De stichting leidde sinds jaar en dag een slapend bestaan. Kinderen werden er al tientallen jaren niet meer opgevangen en het gebouwtje werd verhuurd aan een uitbater die er tot op de dag van vandaag feesten en partijen organiseert. De bestuursleden beheerden de huurinkomsten, waaruit het noodza kelijke onderhoud werd betaald. Ook zorgden ze dat elk jaar keurig de onroerendezaakbelasting werd be taald. Zo had het nog jaren door kunnen gaan. Zo lang er onroerendezaakbelasting werd betaald, kraaide er geen haan naar. Maar de bestuursleden waren de jongste niet meer en de huurder wilde het pandje kopen om het ingrijpend te verbouwen. Een mooi moment om de stichting meteen maar op te heffen, von den de bestuursleden. zeggen. Maar toen ik de stich tingsstatuten doornam, zag ik dat elke wijziging van de sta tuten - waaronder ook het verkopen van het onroe rend goed en het besluit tot opheffing - alleen mo gelijk was met de goedkeu ring van een overkoepe lende stichting. Die was echter al jaren geleden geli quideerd. Een bestuur of vereffenaar om de statuten wijziging goed te keuren was er dus niet meer. Bovendien zaten de drie bestuursleden volgens die zelfde statuten al veel te Opheffen kon alleen met instemming van stichting die al was geliquideerd lang op hun post. Ze hadden moeten aftreden na maximaal drie jaar en eventueel een eenmalige verlenging van nog eens drie jaar. Met andere woorden: het stichtingsbestuur was onrecht matig en had geen handelingsbevoegdheid. Intussen liepen de bestuursleden wel financieel risico, omdat ze aansprakelijk waren als er problemen zouden zijn, bijvoorbeeld met achterstallig onderhoud. Er was maar één manier om hier uit te komen: naar de rechter. Die moest een nieuw bestuur benoemen dat wel handelingsbevoegd was en met zijn goed keuring de statuten kon wijzigen. En zo gebeurde het. Een paar maanden later voerde een nieuw, tijde lijk bestuur de nieuwe statuten in en verkocht het gebouwtje aan de huurder. Vervolgens liquideerde het bestuur de stichting. De opbrengst van de ver koop van het gebouw ging naar een goed doel in de regio. Het is dus goed gekomen. Maar wel ten koste van tijd, geld en vooral stress bij de drie oude bestuursle den, die zich van geen kwaad bewust waren. Het goede nieuws is dat intussen de wet is gewij zigd, waardoor veel stichtingen verplicht zijn nieuwe statuten te maken om dit soort problemen te voorkomen. ,,Je eerste baan krijg je, de tweede baan kies je. Neem vooral rustig de tijd om te ontdekken wat bij je past, je hoeft niet binnen drie jaar een ma nager te zijn of een succesvolle on derneming te hebben. Begin ook met het opbouwen van een buffer zodra je eerste salaris wordt gestort. Aan het begin van je carrière heb je meestal nog geen kinderen en geen hypotheek. Dat is hét moment om zo veel mogelijk geld opzij te zetten en je vermogen te laten groeien.'' ,,Als je nadenkt over de inrichting van je leven kun je een financiële planning maken en naar je doelen toewerken. Wil je bijvoorbeeld stop pen met werken op je zestigste, een mooie reis maken, of wil je iets min der gaan werken als je kinderen krijgt? Dan is het belangrijk om daar voor al vroeg geld opzij te zetten. Zo vind ik het belangrijk om nu al geld opzij te zetten voor de studie van mijn kinderen, zodat ze later geen studieschuld hebben. Dat gaat om grote bedragen, maar als je daar al vanaf de geboorte van je kinderen naartoe werkt, is het haalbaar.'' ,,Behoud altijd je eigen rekening en zorg dat je alles goed geregeld hebt bij de notaris. Ik vond het zelf heel prettig om de afspraken vast te leg gen bij een vrouwelijke notaris. Die denkt toch net iets meer aan de be langen van de vrouw. Het allerbelangrijkste om met je partner te bespreken: hoe gaan we vertrouwen op mijn intuïtie - onmisbaar in je verdere carrière. Pas trouwens als student op met rood staan. Een schuld of lening op jonge leeftijd kan invloed hebben op je verdere leven, zoals bij het verkrijgen van een hy potheek.'' het regelen als er kinderen ko men? Wie blijft er fulltime werken en wie niet? Als ik het over kon doen, had ik het an ders aangepakt. Mijn man zei meteen: 'ik ga echt niet min der werken'. Dat heb ik te snel voor lief genomen. Ik was degene die vier dagen ging werken, wat eigenlijk neer kwam op een fulltime baan in vier dagen gepropt. Ik wilde laten zien dat ik het kon, een carrière hebben en moeder zijn. Dus als er een belang rijke meeting was op mijn vrije dag, dan kwam ik alsnog. Desnoods nam ik de kinderen mee. Mijn baas en mijn man remden mij daar niet in af. Dat hield ik niet lang vol. Ik heb mijn baan uiteindelijk opgezegd en ben gaan freelancen. Totdat ik na een halfjaar bij de Rabobank te rechtkwam, waar ik fulltime werk maar wél flexibel mijn uren kan indelen. Even een stapje terug doen, betekent niet meteen het einde van je zelfredzaamheid. Je mag best een periode financieel leunen op je partner, daar ben je immers samen voor. Ik noem dat samenredzaam- heid. Maar probeer nooit uit de arbeidsmarkt te stappen. Alle ontwikkelingen gaan zo snel dat je diploma snel veroudert. En terug komen op hetzelfde niveau na een pauze van vier tot acht jaar is heel moeilijk.'' ,,Dan denk ik meteen aan Nicole, een moeder van een gehandicapte zoon. Haar man kon moeilijk met de situa tie omgaan, waardoor de relatie stuk liep. Zij heeft haar zoon in haar een tje opgevoed en een eigen bedrijf op gezet. Haar zoon is nu paralympisch tennisser en heeft goud gewonnen in Tokio. Er komt een oerkracht in vrouwen naar boven als het leven te genzit. Dat heb ik wel gemerkt.'' checken! PC WOENSDAG 2 MAART 2022 arbeidsmarkt' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Een simpele handeling zou je c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl De volgende belangrijke stap is je eerste baan, het begin van je carrière. Heeft u daar tips voor? Waarom zijn doelbedragen zo be langrijk? Hoe blijf je financieel onafhankelijk in een relatie of huwelijk? Voor uw boek interviewde u ook vrouwen over hun weg naar finan ciële zelfredzaamheid. Welk verhaal maakte het meeste indruk? The Female Fix, jouw weg naar financiële vrijheid is nu verkrijgbaar (Kosmos Uitgevers, €21,00).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21