ELD OED Nuttig wandelen met een grijpstok paraat r\ Marianne Bruijn spoort vrouwen aan tot Aüe folders altijd op zak? H GOEIE KOOP ca. €17 Nog veel te weinig vrouwen zijn financieel zelfredzaam, vindt Marianne Bruijn. Daarom schreef ze The Female Fix, een boek vol met tips om vrouwen bij te staan op de weg naar financiële zelfstandigheid. Paspoort 20 GRIJPSTOK ca. €7 i ij Lidl grijpstok ArQam grijper met magneet i Helping Hand Streetmaster Pro ca. €22 O Elegant ij ,,Je bent financieel zelfredzaam als je je zelf kunt redden zonder steun van je partner en de overheid. Maar het gaat verder dan dat. We halen onafhanke lijkheid en zelfredzaamheid vaak door elkaar. Je kunt op dit moment wel financieel onafhankelijk zijn, maar ben je dat ook op de lange ter mijn? Je bent pas financieel zelfred- zaam als je hebt nagedacht over de toekomst, over financiële kennis be schikt, een buffer hebt opgebouwd én een stabiel inkomen hebt. Daar kun je het beste al vroeg in je leven mee beginnen.'' ,,Ik kom uit een echt ondernemersge zin. Mijn vader had een eigen zaak en werkte altijd keihard. Mijn broers werkten al snel mee, waardoor het gesprek thuis veelal over de zaak en bijbehorende financiën ging. Mijn moeder was thuis voor het gezin. Toen ze kinderen kreeg was het vanzelfsprekend dat ze stopte met werken. Ze was de moeder die uit school gezellig klaarzat met een kopje thee en zich opofferde voor het gezin. Ik besefte al vroeg dat ik het la ter anders wilde. Ik wilde laten zien dat vrouwen privé en op werk net zo veel kunnen bereiken als mannen.'' ,,Ja want vrouwen hebben een grote achterstand in te halen. Nog steeds is vijftig procent van de vrouwen in Nederland financieel afhankelijk. Vrouwen verdienen nog steeds min der dan mannen, werken in deeltijd om werk en zorg te kunnen combi neren, en bouwen veertig procent minder pensioen op. Voor vrouwen is het essentieel om meer financiële kennis op te doen en stil te staan bij hun financiële toe komst. Hoe kun je tijdens je eerste baan al geld opzijzetten? Waar moet je op letten als je gaat samenwonen of trouwen? En wat als je gaat scheiden? Veertig procent van de huwelijken mondt uit in een scheiding, waarbij vrouwen er tienduizenden euro's in koopkracht op achteruitgaan. Het is verstandig nu al rekening te houden met eventuele tegenslagen.'' ,,Als je je financiële planning koppelt aan je dromen en de emotionele ge beurtenissen in je leven, zoals stude ren, trouwen en kinderen krijgen, maak je het een stuk leuker, interes santer en relevanter. Dan komen de financiële vragen vanzelf naar boven. Vrouwen zijn trouwens niet op elk gebied 'minder goed' met geld. Man nen kunnen zich bijvoorbeeld min der goed beheersen bij het online shoppen. En ook met beleggen halen vrouwen op de lange termijn een ho ger rendement.'' ,,Het belangrijkste is om al te gaan werken naast je studie. Zo werkte ik in een café, waar ik veel sociale vaar digheden heb opgedaan en heb leren WOENSDAG 2 MAART 2022 PC Zwerfafval is, na honden poep, de grootste volkserger nis. Geiukkig steken steeds meer mensen spontaan de handen uit de mouwen om troep van straat of uit de na tuur te halen. Plandelen heet dat - de samentrekking van 'plastic' en 'wandelen' - en daar heb je heel weinig voor nodig. Een handschoen en een zak volstaan al. Maar voor wie geen zin heeft in veel ge doe en gebuk, is een grijpstok ideaal. Ervaringsdeskundige Plandelman selecteerde drie opties waarbij je zeker weet dat er altijd wat aan de grijp- stok blijft hangen, en heeft ook een tip: check eerst bij je gemeente, want tal van ste den en dorpen verstrekken gratis materiaal aan behulp zame burgers. 1 O De prijs is niet te verslaan. O Magneetje in de bek voor oppakken metalen voor werpen. O Trekkerme chanisme vergt weinig kracht. O Speciaal uit steeksel om sleutelbossen e.d. op te pakken. Na het sluiten van de bek moet je die handmatig met een druk knop ontgren delen. Meer een grijpstok voor binnen dan voor buiten. O In- en uitklap- Knijpmecha- baar, ideaal nisme is voor trans- behoorlijk port. lomp. O Grijpbek is Voelt niet kwartslag superkwalita- draaibaar. tief. O Magneet aan uiteinde. O Met afstand O Verkrijgbaar H de beste in diverse grijpstok op lengtes. V de markt. O Ligt enorm design, solide fijn in de hand. qua kwaliteit. O De grijpmond is kwartslag te draaien, wat de nauw keurigheid vergroot. 'Stap nooit uit de ESTHER ELLIGENS at betekent dat, financieel zelf redzaam zijn? U was zich al vroeg bewust van het belang om financieel zelfredzaam te zijn. Hoe komt dat? Waarom een boek speciaal voor vrouwen? Is het voor hen anders dan voor mannen? Hoe kunnen vrouwen hun financiële bewustzijn vergroten? Financieel zelfredzaam worden be gint al in de studietijd, benadrukt u. Waar moet je als student op letten? Marianne Bruijn (43) is merkstrateeg bij Rabobank. Tijdens en na haar studie werkte ze als barvrouw in de horeca, store marketeer bij Pearle, brand manager bij Eye Wish en marketing manager bij McDonald's. Ze woont met haar man Mark en hun zoon en drie dochters in Breukelen. Meer tips voor opruimen van zwerfafval vind je op plandelen.nl Ontdek Nieuwe *>,derS va wc-id 11 VI CU91-"1*1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20