Eensgezindheid en solidariteit zijn tegenvaller voor Poetin Razzouki zegt niks in het Marengo-proces Schip met duizenden dure auto's zinkt bij Azoren 'Geen beveiligingsplan familie Nabil B. 15 MARJAN BERK Advocaten hebben tijd nodig om bij te lezen H Frédéric Chopin, die als Pool in de 18de eeuw in Frankrijk in ballingschap leefde, om dat de Russen in zijn vaderland rondspookten, is een verhaal op zich. Chopin kon tot zijn verdriet niet naar huis. Kort geleden was ik bij een pianoconcert met werken van hem. In de grote zaal van het Concertgebouw gaf een wereldbe roemde Poolse pianist een Chopinrecital. De maestro ver klaarde waarom Chopin zijn ma zurka's liet voorafgaan door stormachtige woedende, wrange pianistische introducties. Die introducties waren zijn verzets daden tegen het oorlogsgeweld in zijn geliefde vaderland Polen. En dan heb ik het niet eens over de grote groepen onschuldige mannen, vrouwen en kinderen die van huis en hof en dagelijks leven worden verdreven door deze hui dige rotoorlog. voor het Metropolitan Symphony Orchestra in New York. Hij is een Rus en bevriend met Poetin, die aanstichter van deze ellende is! Met zo'n vriend heb je geen vijan den nodig! En nu komt daar ook nog de dreiging met kernwapens bij. Een journalist maakte de opmerking dat Poetin 'maar eens aan zijn eigen dochter en kleindochters' moet denken! Maar nu de povere bonus van al dit ellendige nieuws voor Poetin. De tegenvaller voor hem is, dat zijn schandelijk gedrag geen ver snippering van krachten veroor zaakt. Niets is minder waar. De landen sluiten de rijen. Mensen gedragen zich weer solidair. nieuwsbezorgers, die ons scherp en onbevreesd op de hoogte hou den van de ontwikkelingen daar en hier. Opmerkelijk was wat onze Geert Mak als licht aan de sombere horizon hoopte te zien. Dat al deze ellende, die door de dappere presi dent van Oekraïne wordt door staan, zal leiden tot een sterk zelf bewustzijn. Chopins woedende introducties waren zijn verzetsdaden voor Polen De Felicity Ace was met duizenden Volkswagens, Porsches, Audi's, Bentleys en Lamborghini's van het Duitse Emden op weg naar de Ver enigde Staten. Naar schatting wa ren de auto's samen 393 miljoen euro waard. Het schip zonk uitein delijk door hevige golven. Dat kwam voor de rederij als een ver rassing, zegt een woordvoerder. Het Nederlandse bergingsbedrijf Smit Salvage stuurde mensen en sleepboten naar het vrachtschip. Vrijdag 18 februari zouden er al mensen van Smit aan boord zijn ge weest, die het schip stabiliseerden. De bemanning werd na het uitbre ken van de brand geëvacueerd, waardoor de Felicity Ace stuurloos achterbleef. Volgens de rederij is er nog geen sprake van olievervuiling in de regio. A 1 >n ad-v t ie/I Hoofdverdachte in het Marengo-proces Saïd Razzouki was gisteren voor het eerst sinds zijn over levering in de rechtszaal. Het liquidatieproces Marengo kwam dinsdag na een pauze van drie maanden weer in beweging. De Amsterdamse rechtbank wilde met de advocaten van Saïd Raz- zouki (49) bespreken hoe zijn strafzaak verder zal gaan. De in houdelijke behandeling van het proces was namelijk al begonnen, toen de voortvluchtige Razzouki in Colombia werd aangehouden. Zijn uitleveringsproces duurde bijna anderhalfjaar en uiteindelijk werd hij afgelopen december aan Nederland uitgeleverd. Zijn advo caten Mark Dunsbergen en Robert van 't Land hebben aangegeven maanden nodig te hebben om zich in te lezen in de vele tienduizen den pagina's van het strafdossier. Inmiddels hebben de advocaten al veel kunnen lezen, maar klaar zijn zij nog lang niet. ,,Het is een enorme klus. We zijn er hard mee bezig. We kunnen op dit moment dus nog niet aangeven welk nader onderzoek er nodig is. Wel kun nen we al aangegeven dat we de kroongetuige graag willen horen'', zei Dunsbergen. Ook zei hij het vervelend te vinden dat het lap topverbod in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught nog geldt, wat inhoudt dat advocaten hun eigen laptop (met daarop het dossier) niet mee mogen nemen. Ervaring met de aangeboden op lossing, een beveiligde usb-stick op een laptop van de gevangenis, hebben de advocaten nog niet. ,,Dus we moeten zien hoe dat zal gaan.'' Leesbril gesneuveld Dan is er nog een bijkomend pro bleem, dat ervoor zorgt dat er ver dere vertraging is ontstaan. ,,De leesbril van cliënt is tijdens de overdracht vanuit Colombia ge sneuveld. Het klinkt misschien triviaal, maar het betekent dat hij zijn eigen dossier niet kan lezen'', stelde Dunsbergen. Het probleem speelt volgens de advocaat al drie weken. ,,Even een bril regelen is erg moeilijk, zo blijkt.'' Onlangs is er een opticien langsgeweest in de EBI om de ogen van Razzouki op te meten. Razzouki zelf gaf aan weinig te melden te hebben. Tijdens de zit ting leunde hij achterover in zijn stoel, de armen over elkaar. Zijn mondkapje hield hij op en hij was niet van plan veel te zeggen. ,,Alles wordt opgenomen. Ik heb geen be lang bij om iets te zeggen.'' Ook tijdens verhoren met de re cherche bleek hij weinig spraak zaam. Op advies van zijn raads mannen heeft hij slechts één ant woord gegeven: zwijgrecht. Vol gens de advocaten is het nog te vroeg om te zeggen ofdat in de na bije toekomst gaat veranderen. Gisteren was het ook de eerste keer dat de Landmacht hielp met de beveiliging van het proces rondom de Bunker in Amsterdam. Dit om de druk op de politie te verminderen, omdat de beveili gingsoperatie veel mankracht kost. Dat blijkt uit een geluidsopname van de vermoorde advocaat Derk Wiersum, die gisteren is vrijgege ven. In het gesprek blikt Wiersum met andere advocaten terug op de moord op de broer van kroonge tuige Nabil B. Die vond plaats in maart 2018, zes dagen na de pre sentatie van zijn broer als kroon getuige. Het OM gaat ervan uit dat de broer is vermoord uit wraak, omdat Nabil B. belastende verkla ringen had afgelegd over de orga nisatie van Ridouan Taghi. Wiersum zelf werd in septem- ber 2019 voor zijn huis doodge schoten. De opname is van enkele maanden daarvoor. In de opname zegt Wiersum dat het OM geen duidelijk plan had om bescher mingsmaatregelen te treffen. ,,Er is nooit een moment geweest waarop het OM heeft gezegd: 'Maak je geen zorgen, als Nabil te kent gaan wij sowieso alles doen'. Ik ben nooit bij een gesprek ge weest waar concreet gesproken is over die beveiliging wel, en die be veiliging niet.'' Gewaarschuwd Uit de tape blijkt ook dat de fami lie van Nabil B. het OM heeft ge waarschuwd. ,,De familie wilde de deal niet'', zegt Wiersum, omdat ze wisten hoe gevaarlijk een kroongetuigedeal zou zijn. Zij za ten volgens hem ook om tafel met OM-functionarissen om hen te waarschuwen. ,,In dat gesprek ma ken zij duidelijk hoe gevaarlijk Taghi is en hoeveel slagkracht Taghi heeft. En over het feit dat Taghi, als hij niet bij Nabil zou kunnen om Nabil te pakken, ook wel iemand in de naaste omgeving van Nabil zou pakken.'' Volgens Wiersum heeft het OM niets gedaan met de informatie die twee broers van Nabil, onder wie de doodgeschoten Reduan, heb ben verstrekt. Zij dachten dat zij de meest logische doelwitten zou den zijn. ,,Daarom wilden zij toe zeggingen van het OM.'' Die ble ven uit. GO WOENSDAG 2 MAART 2022 Uit de krant pikte ik op dat de Russische dirigent Sergei Gergiev niet meer mag dirigeren En dan hoor ik net de uitslag van het onderzoek naar de toe stand van ons klimaat. Dat kun nen we er nu heel even niet bij hebben. Een ding tegelijk alsje blieft. En dan wil ik ook diep mijn hoed afnemen voor onze onver schrokken journalisten en Een vrachtschip met duizenden dure auto's is voor de kust van de Portugese eilandengroep de Azoren gezonken. Het vloog twee weken geleden in brand. ANP Lissabon «•j-rrrtó TOTO AP Saïd Razzouki leunde achterover en hield de hele zitting zijn mond kapje op. BEELD ANP Yelle Tieleman Amsterdam Het Openbaar Ministerie had geen adequaat plan om de fa milie van kroongetuige Nabil B. goed te beveiligen, en vond dat ook niet nodig. - Yelle Tieleman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15