ZOMERWEEK Een op de vijf jongeren ervaart werkstress c Advocaat schetst in kort geding een patroon van intimidatie 13 Ex-Volt-Kamerlid Nilüfer Gündogan is uit de fractie gezet vanwege 'een tik op de billen en opmerkingen over iemands uiterlijk', zo bleek gisteren in een kort geding. Gündogan en de overige Neder landers moesten er twee weken op wachten, maar nu is duidelijk ge worden waarom ze niet langer ge handhaafd kon worden in de frac tie van Volt. Dat Gündogans zich bij de beschuldigingen zou neer leggen, had niemand verwacht. Haar advocaat Geert-Jan Knoops stelde dat de enige concrete klacht afkomstig is van een voormalige vriend van Gündogan die bij de fractie ging werken en op haar ini tiatief geen contractverlenging kreeg vanwege 'een gebrek aan kwaliteit'. De advocaat van Volt, Rachelle Mourits, bestreed dat. ,,Het gaat niet om één persoon die wellicht niet zo goed met Gündogan door een deur kan, het gaat niet om één ruzie of één avance, maar het gaat om een structureel patroon.'' Van de dertien meldingen gin gen er drie over seksuele avances. De melders vonden dat 'zowel on gemakkelijk als intimiderend', ook omdat er een verschil was 'in leef tijd en positie'. Rectificatie De strijd tussen Volt en het gewe zen fractielid Gündogan werd gis teren voortgezet in de rechtbank. Daar eiste Gündogan een rectifica tie van de beschuldigingen aan haar adres en een voorschot op een schadevergoeding. Ook stelt ze dat Volt onrechtmatig heeft gehan deld door haar te schorsen uit de Tweede Kamerfractie. Dat gebeurde op zondag 13 fe bruari, toen de partij met een pers- bericht wereldkundig maakte dat er 'meldingen' waren binnengeko men over 'grensoverschrijdend ge drag'. Een onderzoek naar Gündo- gan door een onafhankelijk inte- griteitsbureau bleek toen al bezig en werd uitgebreid, zo kondigde Volt aan. Dat noemde Knoops 'een draconische maatregel' die 'prema tuur en onnodig beschadigend' was voor de nummer 2 van Volt. Pas na haar schorsing kwamen er meer meldingen, stelde Knoops. Volt-partijleider Laurens Dassen zei dat er al langer 'signalen' waren over onwenselijk gedrag. Er wer den ook 'meerdere gesprekken' met haar gevoerd over 'groftaalge- bruik' en 'ongepaste uitlatingen' die 'niet altijd in lijn zijn' met wat Volt wil 'uitstralen'. Tijdens het onderzoek naar de meldingen kreeg Gündogan 'keer op keer' het verzoek om haar kant van het verhaal te doen, stelt Volt, maar ze weigerde dat omdat het bureau volgens haar niet onafhan kelijk zou zijn. Het mediation-tra- ject dat op woensdag 23 februari werd gestart, en volgens de advo caten van Gündogan geheim moest blijven, bleek 'niet tot een passende oplossing' te leiden. Daarop werd zij afgelopen zaterdag definitief uit de Volt-fractie gezet. Van die beslissing wist Gündogan niets, stelde Knoops. Zij kreeg za terdagochtend weliswaar een e-mail met een uitnodiging voor een Volt-vergadering die een uur later zou beginnen, maar Gündo- gan zag die mail niet. Uit het on- Het gaat niet om één persoon die niet zo goed met Gündogan door een deur kan derwerp van de mail viel al op te maken wat er zou worden bespro ken: de beëindiging van het frac tielidmaatschap van Gündogan. Knoops kondigde tijdens de zit ting aan dat Gündogan afgelopen vrijdag het College van onderzoek integriteit van de Tweede Kamer heeft gevraagd een onderzoek in te stellen naar Volt. De voorzienin- genrechter wilde weten waarom Volt zelf niet naar dit college is ge stapt. Daar kwam geen duidelijk antwoord op. Wel stelde de advocaat dat Volt 'in alle rust' en 'met inachtneming van ieders belangen' onderzoek wilde laten doen. Nu werd de zaak 'op initiatief van mevrouw Gün- dogan publiekelijk behandeld'. Dat ging de voorzieningenrechter een brug te ver. ,,Met het persbericht van Volt was het toch al publieke lijk?" Volgens Mourits was Volt juist 'terughoudend'. Patroon van intimidatie Zij schetste een patroon van inti midatie door Gündogan, dat ze zich zou bedienen van 'evidente onwaarheden' en hoe ze via de pers 'poogt haar zin te krijgen'. Mourits citeerde uit een mail waarin Gündogan zegt 'gestaag publiekelijk' haar verhaal te vertel len. 'Zondag Volkskrant en Buiten hof. Maandag Jinek.' Gündogan deed dit overigens niet. Toch is het volgens Mourits 'tekenend voor de toon waarmee Gündogan commu niceert als ze haar zin niet krijgt'. Maar volgens Knoops moest Gündogan juist door alle hoepels springen die Volt voor haar om hoog hield. ,,Het was slikken of stikken.'' De voorzieningenrechter doet op woensdag 9 maart uitspraak. Zij zei bij aanvang van de zitting dat ze eraan twijfelde of 'deze strijd met een juridisch oordeel wel tot een goed einde kan worden gebracht'. ,,Ik heb de vrees dat er alleen maar verliezers zullen zijn." De stress is iets groter bij jonge vrouwen. Van hen geeft 23 procent aan stress te ervaren; bij mannen en jongens is dit 18 procent. Grootste punt van zorg voor de jonge werk nemers is dat ze te veel van zichzelf verwachten. Daarnaast zijn ze bang fouten te maken en vinden ze hun werk soms ook te moeilijk. Een kwart van de ondervraagden geeft aan dat de werkstress door de co ronacrisis groter werd. Het CBS constateert in de rappor tage dat jongeren weer ongeveer even vaak aan het werk zijn als voor de coronacrisis. Nadat het virus zijn intrede deed in Nederland, was er een daling zichtbaar in de arbeids participatie van jongeren, maar dat is hersteld. 74,3 procent van de jon geren tussen 15 en 25 jaar had in ja nuari van dit jaar betaald werk, in januari 2020 was dat 73,6 procent. PC WOENSDAG 2 MAART 2022 Strijd Gündogan en Volt kent alleen verliezers Nilüfer Gündogan bij aankomst bij de rechtbank voor het kort geding tegen de Tweede Kamerfractie van Volt. foto anp Hanneke Keultjes Amsterdam Een op de vijf jongeren tussen de 15 en 25 jaar ervaart werkstress. Vooral jongeren die al vast werk hebben, zeggen last te hebben van de druk die hun baan met zich meebrengt. Dat blijkt uit on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Sander van Mersbergen Den Haag Van de jonge vrouwen ervaart 23 procent stress. foto getty images - Rachelle Mourits, advocaat Volt *Exclusief 2,q5 administratiekosten per besteding. Bij annulering van het evenement worden uw tickets doorgezet naar de volgende editie of kunt u ervoor kiezen om uw geld terug te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13