Zeven vragen over weer een nieuw klimaatrapport van het VN Klimaatpanel 13 De mens doet te weinig om zichzelf en de natuur te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering. Ook Nederland loopt gevaar, staat in een nieuw rapport van het IPCC. Klopt, in augustus. Daarin werd samengevat wat er in de weten schap tot nu toe bekend is over de opwarming van de aarde. Die gaat nog sneller dan gedacht, en wordt veroorzaakt door menselijke acti viteit. Het rapport van gisteren gaat over de gevolgen en over mo gelijkheden om ons aan te passen. In april verschijnt een derde deel, over het verminderen van de uit stoot van broeikasgassen. Het IPCC: het Intergovernmental Panel on Climate Change. Dat is in 1988 opgericht door de Verenigde Naties om beleidsmakers te infor meren over de laatste wetenschap pelijke kennis over klimaatveran dering. Eens in de vijf tot acht jaar brengt het verslag uit. Niet om be leid voor te schrijven, wel om al het relevante onderzoek dat in we tenschappelijke artikelen is ver schenen, zo samen te vatten dat beleidsmakers begrijpen wat 'we' wel en niet goed weten. Honderden deskundigen verza melen elk wat er op hun terrein de afgelopen jaren is gepubliceerd en beoordelen dat in werkgroepen. Op een eerste conceptrapport ko men dan - schrik niet - zo'n 30.000 commentaren van andere wetenschappers. ,,Op elk com mentaar geven wij een reactie, waarom we het wel overnemen of waarom niet'', zegt Maarten van Aalst, als 'coördinerend auteur' bij dit rapport betrokken. ,,Ieders ex pertise is welkom, het gaat er om alle relevante wetenschappelijke kennis te verzamelen." In het geval van het IPCC niet. Niet alleen zijn de meeste weten schappers die ertoe doen op een of andere manier betrokken, bijna alle landen ter wereld onder schrijven de zogenoemde 'samen vatting voor beleidsmakers'. Dat gebeurt in een twee weken du rende vergadering waarin het rapport zin voor zin wordt door genomen. Als een rapport een maal verschijnt, is er geen rege ring meer die de inhoud betwist. ,,De risico's komen harder op ons af dan eerder gedacht'', vat Maar ten van Aalst samen. ,,We kunnen ons op allerlei manieren aanpas sen, maar dat gebeurt nu nog veel te weinig.'' Het rapport wijst er ook op dat grenzen zitten aan wat nog kan worden aangepast. ,,Ko- raalriffen bijvoorbeeld gaan bij temperatuurstijging vanaf 1,5 gra den simpelweg verloren. En we zitten op dit moment al boven de 1,1 graad.'' Bijna de helft van de huidige wereldbevolking is 'zeer kwetsbaar', met name delen van Afrika, Zuid-Azië, Centraal- en Zuid-Amerika, het Noordpoolge bied en kleine eilandstaten lopen gevaar. Tussen 2010 en 2020 zijn in die regio's al zo'n vijftien keer meer mensen overleden aan kli- maatgerelateerde rampen dan in minder kwetsbare landen. De wetenschappers signaleren ook dat allerlei factoren samenko men: een overstroming na een droogte, extreme regenval na een bosbrand waardoor er aardver schuivingen volgen, of twee droogteperiodes kort achter el kaar. Voor iedere regio in de we reld heeft het IPCC een overzicht gemaakt van de belangrijkste be dreigingen. Die worden over het algemeen (veel) ernstiger bij een opwarming van 2 graden dan bij een opwarming van 1,5 graad. Voor Nederland is de belangrijkste vaststelling dat de stijgende zee spiegel Europese kustplaatsen be dreigt in hun voortbestaan. Zeker in de volgende eeuw zal sprake zijn van een 'existentiële dreiging'. Al tegen het einde van de eeuw kan schade door overstromingen vertienvoudigen ten opzichte van nu. Ook landen bij ons in de buurt krijgen het moeilijk. Zuid-Europa ondervindt vooral gevolgen van hitte en droogte. De landbouw zal daar in de loop van de eeuw te ma ken krijgen met 'substantiële ver liezen'. Bij een opwarming van 2 graden krijgt meer dan een derde van de Zuid-Europese bevolking te maken met waterschaar- ste. Door hitte stijgt ook het risico op bosbranden en raken ecosyste men verstoord. Eerst nog iets slechts. Het IPCC ziet dat sommige manieren om ons aan te passen aan één pro bleem elders weer nieuwe pro blemen opleveren. ,,Ook som mige manieren om broeikasgas sen terug te dringen, kunnen zelf weer een probleem worden'', vertelt Van Aalst. Hij noemt als voorbeeld productie van bio-energie, energie uit bio massa, die biodiversiteit en voedselproductie kan bedreigen. Maar: ,,Al deze risico's zijn nog hanteerbaar, mits we razendsnel aan de slag gaan om het niet echt uit de hand te laten lopen. Voor sommige dingen is het ook nu al te laat - en daaraan zien we al heel duidelijk dat voorkomen goedkoper is dan genezen.'' GO DINSDAG 1 MAART 2022 Wat staat er op het spel? Alles! Hans Nijenhuis Rotterdam 1 Alweer een? Het vorige rapport was toch pas verschenen? ^Wie maakt die rapporten? O Hoe gaat dat in de praktijk? 4 Maar tegenover het ene rap port staat wel weer een ander rapport, toch? w Wat staat er deze keer in? VWat staat er over Nederland? f Is er ook goed nieuws? Dit binnenmeer in Malawi is volkomen drooggevallen door extreme droogte en hitte. foto afp Bij een opwarming van 2 graden krijgt meer dan een derde van de Zuid-Europese bevolking te maken met waterschaarste en stijgt het risico op bosbranden. foto epa V Hoog water in de Nederlandse rivieren door smeltend ijs en zware regenval in Duitsland. foto rob voss

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13