9 Als de strijd om Kiev uitdraait op een stadsoorlog loopt precies het culturele erfgoed gevaar waar Poetin de oorlog om is begonnen. En dat weet hij. f n ons museum zouden we nu bezig moeten zijn met de voor bereidingen van het jaarlijkse boekenfestival, maar in plaats daarvan moet ons team zich volledig richten op onze medewer kers, hun familie en de veiligheid van onze collectie.'' Directeur van het Arsenal Museum in het centrum van Kiev Olesia Ostrovka vroeg vrij dag om hulp via Artnet News, een website voor de kunstwereld. Ze wees op het belang van een schilder zoals Kazimir Malevitsj voor de Europese cultuur. Sindsdien is niets meer van haar gehoord. De beroemde 20ste-eeuwse schil der Malevitsj is geboren in Kiev, maar wordt doorgaans omschreven als Russisch. Het is precies dat cultu rele erfgoed waar Vladimir Poetin het over heeft, de reden waarom Oekraïne integraal onderdeel zou moeten uitmaken van de 'Russische wereld'. En dat kan in gevaar komen door de oorlog die hij erom voert. ,,Het zou de reden kunnen zijn dat Russische troepen niet massaal Kiev beschieten'', zegt Sjeng Scheijen, slavist en auteur van verschillende boeken over de Russische cultuur. Angst of mededogen zullen de reden zeker niet zijn. Bij de strijd om Groz ny in 1995 werd de toenmalige Tsje tsjeense hoofdstad door gevechten van man tot man zwaar beschadigd, en in 1999 door artilleriebeschietin gen zelfs volledig vernietigd. ,,Een mensenleven is Poetin minder waard dan de Sint-Sofiakathedraal'', zegt Scheijen. Hij is geen militair specialist, maar weet alles van het belang van Kievs kroonjuweel, een monumentale kerk uit de 11de eeuw met dertien koepels. ,,Het cultureel erfgoed dat op het spel staat is enorm. En het is gemeen schappelijk erfgoed. Kiev is de baker mat van Rusland. Daar ontstond het Russische idee, daar zijn de eerste kerken gekomen en van daaruit heeft het zich verspreid. De Sint-Sofia- kathedraal is de eerste Russisch- orthodoxe kerk, voor de Russen ook een enorm belangrijk heiligdom. Daar gaat deze oorlog volgens Poetin over: wat is Rusland eigenlijk?'' Voor het Holenklooster, ook uit de 11de eeuw, geldt hetzelfde. ,,Dat was de eerste grote samenleving van orthodoxe monniken. Daar worden nog altijd heel belangrijke vroeg- Russische geschriften bewaard.'' Zwaar beschadigd In de Tweede Wereldoorlog is Kiev bijna met de grond gelijkgemaakt. Ook de kerken raakten zwaar bescha digd, en dat geldt in Rusland nog altijd als een van de grootste schand daden van die oorlog. ,,Ik denk dat ze proberen heel goed op te passen. Daarom verwacht ik geen artillerie beschietingen op het centrum. Je kunt proberen alleen het presiden tieel paleis te raken, maar dat ligt in de nabijheid van de Sofia.'' Het zou dus zomaar kunnen dat 'Russisch' cultureel erfgoed de Oekraïners beschermt. Althans, in het historische hart van Kiev. ,,Ik denk dat Zelenski er daarom ook voor kiest om in het centrum te blijven in plaats van de strijd elders voort te zetten.'' Maar een oorlog kan uit de hand lopen en het kan ook per ongeluk gaan. In Kiev zijn al appartementen gebouwen geraakt. Daarom maakt Scheijen zich grote zorgen. ,,Het kan zo misgaan, dat weten wij zelf ook sinds MH17.'' Redding Hij is niet de enige. Andrea Riccardi, oprichter en leider van de bij de paus populaire gemeenschap van Sant'E- gidio, publiceerde vrijdag het mani fest Een oproep voor de redding van Kiev. 'Dit is een heiligdom voor christenen van over de hele wereld, dat vereist respect', schreef hij. Mensenleven is Poetin minder waard dan de kathedraal Zijn voorstel: maak Kiev tot een 'open stad' die niet militair aange vallen mag worden. Ook Unesco liet zaterdag een ver klaring uitgaan over de situatie in Kiev. „Natuurlijk maken wij ons grote zorgen'', zegt de voorzitter van de Nederlandse commissie van Unesco, oud-Kamerlid Kathleen Ferrier. Zij is zelf vele malen in Kiev geweest. ,,We verwijzen uitdrukke lijk naar het Haags verdrag van 1954, waarin het gaat om het beschermen van cultureel erfgoed in tijden van gewapend conflict.'' De Nederlandse commissie heeft er twee jaar geleden nota bene een speciale tentoonstelling over georga niseerd, Ferrier is bezig die ook in het hoofdkwartier in Brussel te krijgen. Het is belangrijk dat militairen de waarde van cultuur kennen. Unesco is al langer bezig zo veel mogelijk soldaten te voorzien van een stel speelkaarten, met op de achterkant van elke kaart een foto van een bij zonder monument dat te allen tijde moet blijven staan. Het kan net het verschil maken: zoek je dekking ach ter een hoop stenen of achter een bij zondere archeologische vindplaats? En als het toch mis mocht gaan, en een van die prachtige kerken wordt geraakt? ,,Dan gaat er een belangrijk stuk identiteit verloren'', zegt Ferrier. ,,Niet alleen van het Oekraïense volk, maar wereldwijd. En niet alleen reli gieus, maar veel breder. Dan raken we iets kwijt waarmee mensen zich identificeren. De waarde die het leven heeft, de waarde die je wilt doorgeven aan komende generaties, de waarde van schoonheid, van res pect voor elkaar. Dat gaat dan verlo ren. Om met Churchill te spreken: Waar vechten we dan eigenlijk voor?'' GO MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 Het monument voor Bohdan Khmelnytsky, een kozakkenleider uit de 17de eeuw, voor de Sint-Sofia- kathedraal. FOTO AP G Het schilde rij Boeren vrouw met emmers van Kazimir Malevitsj. De schilder werd geboren in Kiev en wordt gezien als Russisch cul tureel erfgoed. FOTO ARSENAL ËOsT-3 De Sint-Sofiakathedraal uit de 11de eeuw is de eerste Russisch-orthodoxe kerk. FOTO GETTY IMAGES Hoe Russisch cultureel erfgoed de Oekraïners kan beschermen Hans Nijenhuis Rotterdam/Kiev - Sjeng Scheijen, slavist Een uitgebrand voertuig na gevechten in Kiev afgelopen zaterdag. FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9