EU maakt zich op voor miljoenen vluchtelingen uit Oekraïne 7 Wat er de komende dagen ook nog komen mag; Volodimir Ze lenski schreef zaterdag geschiedenis met zijn video-selfie. „Goedemorgen, Oekraïners. Veel valse informatie doet de ronde op het internet alsof ik ons leger beveel om de wapens neer te leggen en te capituleren. Maar het zit zo: we zijn hier... Wat waar is, is dat dit ons land is. Ons land, onze kinderen. En we zullen het verdedigen", zei de president terwijl hij door het centrum van Kiev liep. Volodimir Zelenski (43), een voormalig acteur uit een Russisch sprekende Joodse familie, speelde ooit de president van Oekraïne in een tv-serie met als titel: Dienaar van het Volk. Nu vervult hij die rol in het echt. En met verve. En ja, het kan zomaar afgelopen zijn. Verhalen doen de ronde dat de Russische president Vladimir Poe- tin hem koste wat kost uit de weg geruimd wil hebben. Russische commando's en spionnen zouden op Zelenski jagen. De Ameri kaanse regering stelde voor de held veilig uit het land te halen, Hitler had gevochten. In een toe spraak tot de Russen, in het Rus sisch, zei hij: ,,U wordt verteld dat wij nazi's zijn. Maar hoe kan een natie nazistisch zijn als die meer dan acht miljoen levens heeft op geofferd om het nazisme uit te roeien? Hoe kan ik een nazi zijn, als mijn grootvader de oorlog heeft overleefd als soldaat in het Sovjet-leger, en gestorven is als een kolonel in een vrij Oekraïne?" Volodimir Zelenski werd gebo ren op 25 januari 1978 in Dnepro petrovsk in het zuidoosten van Oekraïne. Zijn vader is professor aan de faculteit voor cybernetica, zijn moeder is ingenieur. Na de middelbare school studeerde hij rechten, maar werkte nooit als ju rist, wel werd hij bekend als een entertainer die excelleerde in platte grappen. De doorbraak kwam via succes in de Oekraïense versie van Dancing with the stars. Hij kreeg een op het lijf geschre ven rol in een komische serie. Ze- lenski speelde een geschiedenisle raar die per ongeluk president van Oekraïne werd. Jongste president Fictie werd werkelijkheid en nadat hij de notoir corrupte president Porosjenko had verslagen, werd Zelenski de zesde en jongste presi dent van Oekraïne. Hij beloofde van alles en kreeg aanvankelijk veel krediet van de Oekraïners, maar de problemen stapelden zich op: de corruptie bleek hardnekkig en werd ook hem aangewreven. Zelenski is ervan beschuldigd iets te close te zijn met Igor Kolo- mojski, de controversiële oligarch die zijn zakken vulde via olie, metaal en mediaconglomeraten. Het vermogen van deze oud-gou verneur van de provincie Dnje- propetrovsk wordt geschat op 6 miljard dollar. Kolomojski be taalde Zelenski's verkiezingscam pagnes en zal daar vast een goede reden voor hebben, zeggen tegen standers van de president. Er was wel meer controverse, bijvoorbeeld een bizarre rel na een discussie met Donald Trump, die hem vroeg om belastend onder zoek te doen naar de zoon van Joe Biden (lid van de raad van bestuur van een Oekraïens bedrijf). Daar naast werd de president niet doortastend bevonden tijdens de coronapandemie. Maar wie maalt daar nu nog om nu hij het gezicht, de stem, de tranen en de ziel van Oekraïne belichaamt met aan zijn zijde Olena Zelenska (44). Ze kennen elkaar van de middelbare school, trouwden in 2003 en heb ben twee kinderen, een dochter van 18 en een zoon van 9. De reputatie van Volodimir Zelenski groeit met de nacht. Na weer bange uren in de schuilkelders en vele beschietingen houdt de Oekraïense president de moed erin. C Verhalen doen de ronde dat Poetin hem koste wat kost uit de weg geruimd wil hebben maar dat werd afgewezen met weer een briljante one-liner: ,,Hier is waar het gevecht is. Ik heb mu nitie nodig, geen taxi." ,,Ik zal jul lie nooit in de steek laten", be loofde Zelenski de Oekraïners bij zijn aantreden, niet bevroedend hoe groot die uitspraak zou wor den. Dictator Zelenski versus Poetin. David te gen Goliath. De voormalige 'tele visieclown' tegenover een ge vreesde dictator die nu het tweede leger ter wereld laat opdraven om een jeugdtrauma te verwerken. Zelenski is door Poetin al voor van alles uitgemaakt. 'Drugsverslaafde' en 'nazi' kwamen daar recent bij. Dat laatste pikte hij niet aangezien zijn eigen opa destijds met het Rode Leger tegen de troepen van De VN vrezen dat in totaal zo'n 4 miljoen Oekraïners naar het bui tenland willen vluchten als de situ atie niet verbetert. De EU schat hun aantal zelfs op 7 miljoen en bereidt zich voor op een enorme toestroom van Oekraïense vluchtelingen. In het Nederlandse aanmeldcentrum in Ter Apel stonden gisteren de eer- ste vijftig vluchtelingen aan de poort. Het gewapende conflict leidt tot een keerpunt in de Europese ge schiedenis. Duitsland hield wapen leveranties lang af, ook vanwege het besmette verleden van dat land, maar sinds dit weekend wil de Duitse bondskanselier Scholz naar aanleiding van de Russische invasie meer investeren in de nationale vei ligheid. Duitsland investeert dit jaar 100 miljard euro in het Duitse leger, wat neerkomt op 2 procent van het bruto binnenlands product. Ook Zweden gooide gisteravond zijn neutraliteit overboord. Het land gaat net als Duitsland en an dere EU-bondgenoten wapens en munitie leveren aan Oekraïne. Dat is voor het eerst sinds 1939. Ook voor het eerst levert de Europese Unie wapens en munitie. Afzon derlijk deden lidstaten dat al. De EU trekt 500 miljoen euro uit voor mi litaire hulp aan het Oekraïense le ger. Daarvan is 450 miljoen euro voor wapentuig en munitie. Vliegverbod Rusland wordt intussen van alle kanten afgesloten. Boven het hele gebied van de Unie mogen geen Russische vliegtuigen meer vlie gen. De Russische zenders Russia Today en Sputnik worden geweerd, omdat ze dienen als spreekbuis voor het Kremlin. Hackersgroep Anonymous claimt meer dan drie- honderd websites van Russische overheidsinstellingen onklaar te hebben gemaakt. Op sommige ka nalen werd gisteren het Oekraïense volkslied afgespeeld. Russische sporters wordt de voet dwars gezet; door diverse (WK-)kwalificatie- wedstrijden gaat een streep. Ook op economisch vlak vallen er klappen. Oliegigant BP neemt af scheid van zijn aandeel van 19,75 procent in het Russische Rosneft, een belang met een waarde van 25 miljard dollar. De sancties en stappen als deze zullen waarschijn lijk leiden tot een koersval van de roebel. In Rusland zijn dit weekend meer dan negenhonderd demon stranten opgepakt in 44 Russische steden. Daarmee komt het totaal aantal aangehouden betogers bo ven de 4000. GO MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 Volodimir Zelenski, de clown die Poetin het lachen doet vergaan Kiev Bob van Huët Volodimir Zelenski weer legt per video het gerucht dat hij het leger heeft laten capituleren. ,,Dit is ons land en we zullen het ver dedigen.'' foto twitter BRUSSEL Meer dan 400.000 Oekraïners zijn hun land ontvlucht vanwege de Russische invasie, meldt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. Het aantal Oekraïense vluchtelingen in buurlanden stijgt snel, zaterdagochtend waren het er nog ongeveer 120.000. Emoties bij vluchtelingen aan de grens met Polen. foto afp - Bob van Huët Saskia van Westhreenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7