l 5 rijke Pool een heel hotel in War schau heeft afgehuurd voor de vluchtelingen. Vrijwilligers maken kleine hulppakketten die straks kunnen worden uitgedeeld aan mensen in de file. Fryderyk, een vijftiger, heeft de afgelopen nacht doorgehaald om slaapplaatsen te regelen voor een paar families. Hij is doodvermoeid. ,,Dit zijn onze buren, onze vrienden, wat moeten we anders? En ik weet dat in Polen lang niet alles perfect is, met een regering die meer kwaad dan goed doet, maar als ik dit zie, dat we dit zo doen als land, dan vind ik dat echt ongelooflijk." Iedereen helpt elkaar Aan de andere kant van de grens (aan de andere kant van alles, ei genlijk) is de sfeer gelaten. Er is geen paniek bij de mensen die Po len in willen, er wordt niet ge duwd en getrokken: iedereen die hier aan de deur klopt, wordt bin nengelaten, of je nou wel of niet je paspoort bij je hebt. Maar het gaat om zoveel mensen dat het voor geen meter opschiet. We krijgen een lift in een busje vol met hulpgoederen en gaan langzaam maar zeker op weg naar Lviv, een dikke 80 kilometer ver derop, mét de spullen voor Olenka en haar kindje. De rij stilstaande auto's heeft geen einde, zo lijkt het. Aan de nummerborden kun je zien waar ze vandaan komen: Ter- nopil, Kiev, Ivano-Frankivsk, Zjytomyr, Rivne, het houdt maar niet op. En langs de rij auto's lopen mensen, met een koffer, een rug- ten zijn sowieso al opgeroepen voor de komende drie maanden. Onderweg zien we geen solda ten of militair materieel, wel poli tie en verkeersregelaars in gele hesjes. Af en toe is er een wegver sperring, maar niemand wordt te gengehouden. Soms, bij een afslag naar een dorpje, houden mannen de wacht bij een slagboom en een stapel zandzakken. ,,Gewoon bur gers'', zegt onze chauffeur. ,,Een soort regionale veiligheids dienst.'' Hij moet er een beetje om lachen. Op drift Pas in Sudova Vyshnya, 35 kilome ter van de grens, houdt de rij met auto's op. We waren aan het begin van de rit begonnen met tellen, maar dat hadden we snel opgege ven. Het moeten er vele duizenden zijn, met een veelvoud aan passa giers. De Verenigde Naties hebben gezegd dat ze in deze oorlog 5 mil joen vluchtelingen verwachten, en dat er op dit moment al meer dan 100.000 op drift zijn. Polen heeft er al 50.000 geteld, maar dat wor den er alleen maar meer. Het land telt diverse grote grensovergangen met Oekraïne. Ook Slowakije, Roemenië, Hongarije en Moldavië hebben hun deur wijd opengezet. De meeste mensen die we van daag passeerden, zullen er van nacht nog staan en morgenoch tend en morgenmiddag ook nog, en misschien zelfs langer. Het is net boven het vriespunt hier. Maar ze blijven wachten of lopen, nie mand wil op dit moment terug. zak, op wandelschoenen, op slip pers, met kinderen aan de hand of op de arm. Honderden, misschien wel duizenden. Het is onduidelijk waar ze vandaan komen. Hebben ze hun auto ergens laten staan? Komen ze helemaal vanuit Lviv? We kunnen niet stoppen om het ze te vragen, het verkeer moet blij ven rijden. De mevrouw achterin ons busje zit hardop te bidden. ,,Voor genade'', zegt ze. Ook langs de weg: tafeltjes en kraampjes. Dorpsbewoners heb ben soep en koffie gemaakt, en de len boterhammen, fruit en vlees uit. Allemaal gratis. In Volytsa treffen we inderdaad Olenka, die nog steeds vlak bij de kerk staat. Uit het raampje geven we haar de spullen van Roman, ze is dolblij. Na Volytsa komt Mostyska, daarna Hostyntseve, Tvirzha, Berehove, kilometer na kilometer zien we nog steeds alleen maar auto's en lopende mensen. En het zijn voor al vrouwen, kinderen en ouderen. Mannen tussen de 18 en 60 jaar mogen het land niet meer uit. Zij moeten blijven om te vechten. Alle dienstplichtigen en reservis- Dit zijn onze buren, onze vrienden, wat moeten we anders? GO MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 eten mee, alsjeblieft?' - Fryderyk, een van de vele te hulp schietende Polen F Vrachtwagens staan in de file bij de grensovergang Hrebenne in Polen. De wachttijd is opgelo pen tot zeker zes uur. foto epa Mensen wachten in Lviv op een trein naar Polen. Bij de grensplaats Medyka om helzen familieleden elkaar als ze zijn herenigd. fotos ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5