H 4 De sfeer op straat, in de kroegen en de dorpshuizen! Het stralende weer! Het urenlang bijkletsen! Lallen! Bier! Zeeuws- Vlaamse carnavallers kregen het feest waar ze al zo lang naar snakten. REPORTAGE BIER EN PLEZIER! Vooruit, carnaval kon nog niet zoals vanouds gevierd wor den. Op grote evenementen, zoals de traditionele optoch ten, stond nog een rem. En laat het daar dit weekeinde nou nét het ideale weer voor zijn geweestHoe dan ook, wie zich de afgelopen dagen in een gek pakje hees en lekker op stap ging, kon terugkijken op mooie dagen en hopelijk vooruit naar volgend jaar als het weer helemaal los kan. Betekoppenstad Sas van Gent heeft een uitvoe rige carnavalstraditie. Van heinde en verre komen ze er feesten, zelfs veel Zuiddorpenaren verkiezen Sas boven Hulst. Het dweilen langs de kroegen is vermaard en ook dit weekend waren weer vele honderden leutvierders op de been. Met het fan tastisch goede weer was het dan ook geen straf lek ker buiten te staan kletsen en lallen. De Raad van Elf legde ook heel wat bezoekjes af, ook de ouderen worden er nooit vergeten. Nie gelööghe waor, 55 jaor!' In Hulst was deze carnaval extra speciaal. Carna valsstichting AHC De Vossen bestaat dit jaar 55 jaar, in carnavalstermen een jubileumjaar. Onder het motto 'Nie gelööghe waor, 55 jaor!' werd dit ge vierd. Met een lawaaioptocht door de stad werd carnaval aangekondigd en toen Prins Gino XII het Vossenlied inzette, was carnaval echt begonnen. De 'grootste boer van Hulst' (de met een gezichtje en een enorme boerenkiel getooide stadhuistoren) overzag als een soort Langnek alle plezier op straat, want daar wordt carnaval gevierd. Binnen je pint halen, die buiten opdrinken. Zondag werd in de binnenstad, op de hoek van de Steenstraat en de Korte Nieuwstraat, een speci ale carnavalspagadder onthuld. Pagadders, kleine Spaanse soldaatjes, zijn de mascottes van Hulst. De nieuweling zal elk jaar in een ander Hulsters car navalsdorp staan. De pagadder heeft nog geen naam. Wie een leuke weet, kan die doorgeven aan De Vossen. Diezelfde middag was er eindelijk weer het traditionele limonadebal in Den Dullaert in Hulst. Een eindje uit de route van het feestgedruis in de binnenstad in het Vossenrijk, maar honder den ouders kwamen er hossen met hun kinderen. Zoals hun ouders vroeger met hen. Ratten jagen op Vossen Een dorp verder, in Rattenrijk Sint Jansteen, had den de Ratten ook meerdere activiteiten opgezet. De Vossen van Hulst en de Ratten van 't Steen de len al jaren plaagstootjes aan elkaar uit. In het Rat- tenrijk hielden ze daarom zondag een Vossenjacht. Hulstenaren werden niet opgejaagd, het waren acht leden van de Raad van Elf die zich verkleed hadden verstopt op het durp. De deelnemers aan de jacht (vele tientallen) kregen een kaart mee met Nee, ik klink niet altijd zo hees. Dit is sinds gisteravond Zie ook pzc.nl/video Hulst FOTO FRANK PETERS het zoekgebied erop en naar welke figuren ze moesten uitkijken, zoals een rat, een monteur en een non. Als ze die gespot hadden, kregen ze van de 'vos' een stempel en die volle kaart kon bij café Ambiance worden ingeruild voor een medaille. De Kloorianen van Kloosterzande bouwden ook weer hun eigen feestje. Met ouderwets volle kroe gen en een nieuwigheidje: een klüntocht, zéér los jes gebaseerd op de Elfstedentocht. Na het afhalen van de stempelkaart was de opdracht simpel: de kaart voldrinken met in totaal tien consumpties (frisdrank telde ook) in vier deelnemende kroegen. Wie succesvol over de meet kwam, wachtte het felbegeerde Kloorianenkruisje. Ook twaalf vrouwen van de Kloorianen deden mee. Ze waren op tijd vertrokken en hadden zater dagavond vier uur de tijd om hun doel te bereiken. ,,Wij nemen de tijd om in iedere kroeg ook nog wat te kletsen en vooral polonaises lopen. Het is tenslotte carnaval", zegt woordvoerder Jessica. ,,We proberen in ieder kroeg ook een hilarische opdracht uit te voeren." Zo liepen ze in café de Kastanje hinkelend de polonaise. Eén ding wisten de dames zeker: ,,Voor ons geen tien biertjes!" Dorpshuis schudt op grondvesten In het dorpshuis van Graauw (Djerkenland) kon zaterdagavond maximaal 499 man binnen voor de 61e editie van het Djerkenbal. En gezellig druk was het. Een sjeik dronk gemoedelijk een pintje met een kapelaan, twee kerels, allebei met toevallig hetzelfde Koning Toto-pakje aan, werden dikke maten. Voor de stampende muziek, die de vloer van het dorpshuis serieus deed schudden, zorgden dj T-Go en dj Sandro. ,,Het was wel heel kort dag om het op te zetten", zegt Werner Verschueren, voorzitter van De Djerken. ,,Je moet toch genoeg handjes beschikbaar hebben om het allemaal maar te organiseren." Maar dat was zeker gelukt. In het MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 VL Zeeuws-Vlaanderen viert weer carnaval! Sheila van Doorsselaer - Kevin Vermeulen, Raad van Elf Uulehat Familie Buys-Fas- saert heeft er zin in. Met zijn allen naar het limonadebal in F In Kloorianenland Kloosterzande werd zaterdagavond ge- klund: van café naar café. En daar hoort ook de polonaise bij: op één been. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53