Schouwen-Duiveland koestert de duisternis Traditioneel strao-rieën vanuit Noordwelle kon weer, ringrijden nog niet 5 KOZIJNEN ZONWERINGEN OVERKAPPINGEN ascozeeland.nl De organisatie hoorde pas enkele weken ge leden dat corona maatregelen konden worden afgeschaft. Te kort dag om het ringsteken op te zetten. De stoet met paarden keerde na de strandrit niet terug naar Noordwelle zelf. Dat kon de pret niet drukken. Het weer was geweldig. Het zonnetje scheen. De mooi versierde paarden gromden en snoven van plezier. Dat was niet alleen bij de knollen te horen, maar ook af te lezen bij deelne mers en toeschouwers. Er werd gezamenlijk van dit evenement genoten. Te beginnen rond het middaguur op de dorps- ring. Daar vond de keuring van de versierde paarden plaats. Leanne van den Berg uit Renesse laat zich met haar paard Gera, gefokt op Noordwelle, als eerste zien. Ze heeft er zin in. ,,Geweldig dat we weer gezellig gaan rijden. We heb ben al met buren in Renesse avon den gezeten om versieringen op orde te brengen", vertelt ze. Saaie periode Bewoonster Gerda van Harten kijkt van een afstandje toe. ,,We misten dit. De afgelopen tijd was een saaie periode." Tussen het pu bliek staan ook mensen van buiten Zeeland. Martin (72) en Marijke (70) Grob uit Maarn bijvoorbeeld. Marijke had over de Schouwse tra ditie gelezen in een vrouwenblad. ,,Dat maakte ons nieuwsgierig. We reden helemaal naar Schou- wen-Duiveland. Voor ons is dit de eerste straö. Mijn vader, die uit Amsterdam kwam, was altijd he lemaal weg van paarden, ook van Zeeuwse knollen." Ze durft zelf niet al te dicht bij de knollen te ko men. ,,Ik ga nu al mijn grenzen over." Toch gaat ze samen met haar man op de foto bij een paard. Superblij Normaliter is Noordwelle de straö met de meeste deelnemers, zo'n 150. Nu zijn het er zeventig. ,,We zijn superblij dat we deze activi teit konden houden", vertelt Herda Heijkamp van de organisa tie. Even daarvoor stond ze met burgemeester Jack van der Hoek dicht op de paarden. De burge meester rijdt zelf paard, maar is nog geen straö-deelnemer. ,,Vol- gend jaar moet hij gewoon meerij den", lacht Heijkamp. ,,We zijn verguld dat we dit nu al op poten - eh..benen - hebben kunnen zet ten, en dat onze vrijwilligers actief blijven. De aanloop is boven ver- Zo veel publiek hadden we niet verwacht wachting. Zo veel publiek hadden we niet verwacht." De stoet verliet na een kwartier het dorp. Strandpark de Zeeuwse kust gold als eerste stop. Daarna ging het naar het strand. Bij strandovergang Kijkduin aan de Rampweg klommen zelfs toe schouwers de hoge duintoppen op om maar niets te missen. Voor strandtent Our Seaside staat Silvia de Bruine met dochtertje Asia, moeder en stiefvader te wachten. ,,Ik woon in Australië en ben drie weken in Zeeland. Mooi om dan deze traditie die ik ken van vroe ger mee te kunnen pakken." Haar moeder: ,,Ze was vroeger zelf ido laat van paarden. Hoe komt die ooit aan een man, vroeg ik mij af." Voor ruiter Liv Lellau (13) is de rit over het dorp en in zee een nieuwe ervaring. De jongste deel nemer doet voor het eerst mee. Ze komt uit Duisburg. Het gezin heeft een vakantiehuisje op Re nesse. Liv leerde paardrijden bij manage Grol. „Vanwege het mooie weer, een eerste echte straö-editie en omdat alles weer kon, is dit een mooi evenement", zegt Heijkamp. Ze loopt haastig over een duinpad richting de tweede stop. Lachend roept ze: ,,Jetzt geht los." Met zeventig deelnemers en vele toeschouwers beleefde Noordwelle de eerste echte ouderwetse strao van 2022. ,,Het gaat gelukkig weer los." Liever donker, dan verlicht. De gemeente heeft met ondernemersverenigingen afspraken gemaakt over buitenverlichting in de avond en de nacht. Met de ondernemersverenigin gen van Renesse en Zierikzee zijn afspraken gemaakt over de infor- matieschermen die ze beheren. Voortaan staan van de tweede week van november tot en met de eerste week in maart de schermen aan van 08.00 uur tot 20.00 uur. In de zomerperiode, de overige weken in het jaar, mogen de schermen aanstaan tot 22.00 uur. Het transferium in Renesse is nu een plek vol licht. De gemeente gaat daar de verlichting aanpas sen, zodat die niet de gehele nacht blijft branden. In het gemeentelijke beleid voor licht en duisternis ligt de voorkeur bij geen verlichting. Voor zowel terreinverlichting als openbare verlichting. ,,Om de duisternis te kunnen borgen, zal iedereen er aan moeten meewer ken. Plaatst één iemand in donker gebied te veel en onnodig licht dan is voor een groot gebied de duisternis verdwenen", schrijft het gemeentebestuur. Er geldt echter geen verplichting. Harde normen waaraan de uitgangspun- ten van de gemeente getoetst kunnen worden zijn er niet. Lichthinder ,,Gevoeligheid van mensen voor lichthinder is in de nacht groter dan overdag", meldt het college. Actieve handhaving op duisternis blijft echter achterwege. De ge meente probeert wel bij nieuwe ontwikkelingen aandacht te vra gen voor behoud van de duister nis. Bij grote bouwplannen wordt naar een lichtplan gevraagd. Zo was de reclamezuil op het Ha- ringvlietplein voorheen de hele nacht verlicht. SD MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 Op het strand gaan de paarden meteen los. Normaliter is Noordwelle de strao met de meeste deelnemers, zo'n 150. Nu zijn het er zeven tig. FOTO MARIEKE MANDEMAKER - Herda Heijkamp, organisator Stoet paarden trekt bekijks Gerrit van Loon Noordwelle RENESSE In het beleid voor licht en duisternis ligt de voorkeur bij geen verlichting. FOTO THINKSTOCK - Gerrit van Loon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50