X Ex-generaals: Poetin kan nog veel meer 4 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND De ontwikkelingen volgden elkaar gisteren in rap tempo op: van be richten dat Belarus Oekraïne mo gelijk de oorlog zal verklaren en de opdracht van Poetin om het Russi sche kernwapenarsenaal in hogere staat van paraatheid te brengen tot een ontmoeting tussen Russische en Oekraïense delegaties op de grens met Belarus. Die 'handreiking' van de Russi sche president is vooral retoriek richting zijn eigen achterban, stel len oud-generaals Mart de Kruif en Dick Berlijn. ,,Zo kan hij zeg gen: ik heb alles gedaan, ik was zelfs bereid om te praten met Ze- lenski'', legt Berlijn uit. Ook Poe- tins uitspraken over kernwapens moeten in perspectief worden be zien: die zijn vooral een poging om de eensgezindheid van het Wes ten te ondermijnen door angst te zaaien, zegt Berlijn. ,,Ik kan me niet voorstellen dat hij denkt dat hij er echt mee wegkomt die wa pens echt in te zetten.'' Logistiek Wel verloopt de Russische opmars langzamer dan door Poetin ge hoopt. ,,De tegenstand van de Oe kraïense strijdkrachten en burgers is groter dan verwacht'', zegt Ber lijn. De Kruif: ,,Je kunt nog zoveel materieel hebben, maar echt bepa lend voor het succes van operaties is de wil om weerstand te bieden.'' Ook de logistiek speelt een rol. Berlijn: ,,Het lijkt erop dat Rus land last heeft van de lange aan voerlijnen. Je kunt troepen wel heel snel naar voren brengen, maar na 24, 48, 72 uur moet je ze weer bevoorraden: diesel, voedsel, mu nitie.'' In hoeverre dat de Russische in vasie vertraagt, is lastig te zeggen. Bovendien is de machtsongelijk heid tussen Oekraïne en Rusland groot, Poetin kan immers bogen op een fors leger. Maar nieuwe eenheden moeten van verschil lende plekken in Rusland naar vo ren worden gebracht, zegt Berlijn. ,,In hoeverre Poetin daar in zijn aanvalsplan voldoende rekening mee heeft gehouden, moeten we bezien.'' ,,De Russen zetten nooit alles in één keer in'', zegt De Kruif. ,,De tweede lijn troepen gaan ze inzet ten op plekken waar ze succesvol zijn. We weten niet waar dat gaat gebeuren. Maar waar de Oekraï- ners misschien nu alles inzetten De Russen in het oosten proberen snel op te rukken naar de rivier Dnjepr wat ze hebben, heeft Poetin echt nog kaarten achter de hand.'' Daarnaast hangt een moge lijke oorlogsverklaring van Belarus nog in de lucht. De Kruif: „Feitelijk is Belarus al in oorlog met Oekra- ine. Ze stellen hun luchtbases en doorgangswegen ter beschikking, ondersteunen de Russische troe- pen logistiek in hun reis door Be larus.'' Wel zal Belarus bij een oor logsverklaring waarschijnlijk ook manschappen inzetten. Dat gaat dan om zo'n 30.000 militairen van de landmacht, schat De Kruif in. ,,Maar ik weet niet wat de kwaliteit van de troepen is, en hoe goed ze kunnen samenwerken met de Russen.'' Het verdere verloop van de oor log is uiterst onzeker. ,,Oekraïne heeft een aantal kwetsbaarheden. Hoe zit het met de logistiek van Oekraïne zelf? Hebben ze genoeg kogels, wapens, raketten? Het eer lijke antwoord is: dat weten we niet.'' Reden tot optimisme is er in elk geval niet, meent De Kruif. Hij verwacht de komende dagen he vige gevechten rond Kiev. ,,Ik denk dat de Russen in het oosten zullen proberen snel op te rukken naar de rivier Dnjepr, om vandaar dreiging op te bouwen.'' Het Amerikaanse bedrijf Maxar meldde gisteravond op satelliet- beelden een 5 kilometer lang kon vooi te zien, inclusief tanks en tankwagens met brandstof, op 60 kilometer afstand van Kiev. Rusland Kiev Oekraïne Miljoenen mensen proberen de oorlog in Oekraïne te ontvluchten, velen via Polen. Onze verslaggever Mark van Assen reisde tegen de stroom in naar de westelijke stad Lviv. Vassil staat dan wel te schreeuwen, maar verder is de sfeer merkwaar dig gelaten aan de grensovergang Medyka. Vassil, een lange man met een enorme buik, is boos, omdat een vrijwilligster het waagt om met een Russisch accent 'Lang leve Oekraïne' te roepen. Dat doe je niet, vindt hij, praat gewoon Oe- kraïens. Ze gaat even met hem in discussie, maar ziet al snel dat het geen zin heeft. Hij is opgefokt, zij is moe, ze moeten allebei verder. Dit is de Poolse kant van de grens, zo'n 260 kilometer van Kra- kau. In een waterig zonnetje staan hier drie groepen te wachten: Oe- kraïners die familie of vrienden komen ophalen, Oekraïners die te rug willen naar huis en Polen die hun hulp komen aanbieden. Mensen uit de eerste groep zijn er soms al twee dagen en nachten. Ze weten dat er een enorme file staat aan de andere kant, de schat tingen variëren van 20 tot 50 kilo meter lang, en maken zich steeds meer zorgen over de gesteldheid van hun geliefden. Roman (26) benadert ons met een wanhopige blik: ,,Ga jij die kant op? Mijn vrouw Olenka staat daar ergens met haar moeder en onze dochter. Wil je wat water, eten en benzine meenemen voor ze? Alsjeblieft? Ze staan vlakbij de kerk in Volytsa.'' Open armen Dan is er Vassil, die vastbesloten is te gaan vechten tegen de Russen. ,,Ik ga eerst naar huis en dan me teen door naar het front'', zegt hij vastberaden, en krijgt prompt weer ruzie met iemand, maar ook die ruzie is snel gesust. Er zijn er meer die dit plan hebben. Zo staan er op het laatste stukje weg naar de grens tientallen vrachtwagens stil langs de kant, met niemand in de cabine. ,,De chauffeurs hebben van hun baas gehoord dat ze moeten doen wat hun hart ze ingeeft'', zegt iemand. ,,Die truck wordt wel opgehaald.'' Anderen willen ge woon terug naar hun familie. De gezichten staan strak, niemand weet hoe het zal zijn daar. De Polen aan de grens staan er met open armen. Ze komen met lege bussen om vluchtelingen naar een hotel of waar dan ook heen te brengen. Ze bieden een kamer in hun huis aan, een heel apparte ment, een jachthuisje dat toch leegstaat. Het schijnt zelfs dat een De Russische opmars lijkt langzamer te verlopen dan Poetin had verwacht. Maar de Nederlandse oud-generaals Mart de Kruif en Dick Berlijn waarschuwen voor te veel optimisme. De Kruif: „Poetin heeft echt nog kaarten achter de hand.''' Anita van Rootselaar MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 GO Den Haag/Kiev Een uitgebrande legertruck in Kiev. foto ap - Mart de Kruif, ex-generaal 0 200 km Belarus Polen Lviv Moldavië Roemenië Russische k grondtroepen Door Russen bezet gebied Charkov Loehansk Denipro Donbas v Melitopol Marioepol '••.Odessa Krim firn Zwarte Zee Sebastopo1 Donbas-gebied in handen van de separatisten 'Neemje Mark van Assen Lviv Stagnatie opmars is 'geen reden tot groot optimisme'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4