Moskoviet Semerikov vindt de oorlog in Oekraïne 'awful' c Luna Jonkers (21): van verlamming naar verrassende Nederlands kampioene Harink heeft eindelijk beet 10 Pas voor de tweede keer op natuurijs, een paar jaar geleden nog een half verlamde arm als gevolg van een fietsongeluk. B-rijdster Luna Jonkers (21) was gisteren op het Zweedse zee-ijs van Lulea dé verrassing van het Open Nederlands kampioenschap. Ze besefte amper wat er allemaal gebeurde toen ze onder de finish- boog op het zee-ijs van Lulea doorgleed. Als eerste in het natio nale kampioenschap marathon- schaatsen bij de vrouwen. Luna Jonkers, een B-rijdster, schaatsster uit de tweede divisie, die alle grote ploegen het nakijken gaf. Op de lijstjes met titelkandidaten en kanshebbers voor eremetaal kwam geen enkele maal haar naam voor. Logisch ook, want af gelopen vrijdag reed de 21-jarige studente geneeskunde aan de Uni versiteit van Groningen pas haar eerste wedstrijd ooit op natuurijs. Ook toen wist ze niet wat haar te wachten stond op het bevroren zeewater van de Zweedse haven stad. Tijdens haar debuut op na tuurijs ging Jonkers in de eerste van in totaal vijf af te leggen ron den vol in de aanval. Ze smeet met haar krachten, maar moest al die inspanningen bekopen. De rijdster van de bescheiden formatie Cen- ned eindigde anoniem als 34ste. 'Dat gaan we niet nog een keer doen', nam ze zich na afloop voor. Toch, met nog vijf ronden te gaan in het vrouwenkampioen schap, was het gistermorgen op nieuw de jonge Drentse die weg reed. Een bewuste keuze, legde ze na afloop uit. „In het peloton wa ren heel veel tempoverschillen, daar ben ik niet zo goed in. En dat gekijk naar elkaar, dat is ook niets voor mij. Ik dacht: ik ga gewoon en schaats m'n eigen tempo. Is ook fijn voor mijn team, hoeven zij niet te rijden", klonk het haast ver ontschuldigend. Bovendien, bekende de winna res, had ze ook angst om in een grote groep te schaatsen. „Ik vond dat vrijdag echt doodeng. Dan maar alleen, want dan ben ik niet zo bang." Haar vrees om onderuit te gaan, was begrijpelijk. Als 17-jarige kwam ze als wielrenster op het WK tijdrijden na een botsing zwaar ten val. Twee zenuwen scheurden daarbij van haar rug- genwervel af, waardoor haar lin- Mannen Rus in het peloton kerarm deels verlamd raakte. Twee ingrijpende hersteloperaties volg den. Met een speciale brace, die haar arm stabiliseerde op haar on derrug, kon Jonkers het lange baanschaatsen weer - aangepast - oppakken. „Het gaat inmiddels een stuk beter dan dat het was." Ze schudde nog maar eens vol ongeloof haar hoofd, viel opnieuw een teamgenoot uitbundig in de armen. Riep enthousiast dat zij er ook nog niets van snapte. Opeens was zij het middelpunt van de be langstelling, de onverwachte nieuwe Nederlandse kampioen, terwijl Jonkers toch vooral naar Lulea was vertrokken om te genie ten van de marathons, de lange koersen en de strijd tegen de ele menten. „Ik ben er achter geko men dat hoe langer een wedstrijd duurt, hoe leuker ik het vind. Dus daarom ben ik marathons gaan rij den. En het is hier toch prachtig? Mooi weer, lekker schaatsen, heer lijk!" Of ze moe was van de inspan ningen? „Als ik heel eerlijk ben: niet super moe. De benen deden wel een beetje zeer." Ze haalde haar schouders op en lachte de pijn weg. Natuurlijk was ze zon dagmorgen niet wakker geworden met het idee om nationaal kampi oen te worden De eerste paar ron den het kruit drooghouden, dat was het plan. „En daarna was er geen plan meer. Gewoon genieten en maar zien wat er van komt." Wat de titel haar oplevert en of Jonkers nu de overstap naar de topdivisie maakt, dat is nog maar de vraag. De in Groningen woon achtige studente heeft een ander, groter toekomstplan: „Ik wil uit eindelijk dokter worden." MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 PM Het vrouwenpeloton glijdt over de Botnische Golf, met uiteindelijk Luna Jonkers (inzet) als verrassende winnares. fotos timsimaging Ralph Blijlevens Lulea Eindelijk had Jordy Harink (26) beet. Vaak was de speci alist uit het Overijsselse Rou- veen al dicht bij een eindzege in een grote wedstrijd op na tuurijs, maar steeds greep de rijder van de ploeg Royal A-ware net naast de hoofd prijs. Tot gisteren, tijdens het ONK in het Noord-Zweedse Lulea. „Ik heb al zoveel goede jaren gehad op natuurijs, maar ik zat er elke keer naast. Bijvoorbeeld twee keer bij de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee. Nu pak ik dan eindelijk een echte, grote prijs. Hier ga ik nog heel lang van genieten.'' Het marathonpeloton heeft in het Zweedse Lulea een onop vallende, doch bijzondere deel nemer: Danila Semerikov. De langebaanschaatser uit het Russische Moskou maakt deel uit van de 'Nederlandse familie' die deze dagen over het bevro ren zeewater van de Botnische Golf glijdt. Hij schaatst rond in de kleuren van Oekraïne: blauwe broek, geel shirt. Een bewuste keuze, om de burgers van zijn buurland een hart onder de riem te steken? „No, no, no", haast Danila Semerikov zich te zeggen. Wellicht uit angst dat Danila Semerikov in 'Oe kraïense' kleuren. foto neeke smit strijden hier in Lulea organiseert, heb ik Willem Hut gevraagd of ik mee kon doen. Daarom ben ik hier." Zijn verzoek kwam ruim voor de acties van Rusland in Oekraïne. Toen dat buurland onder aanvoe ring van president Poetin werd aangevallen, zat Semerikov al in de Noord-Zweedse havenstad. Bang voor de reacties vanuit het Nederlandse kamp was hij wel, bekent de Moskoviet nadat hij 10 van de 21 af te leggen rondes heeft meegereden. „Ik ben goed opgevangen, iedereen praat ge woon met mij. Ik voel me hier deel van de marathonfamilie en dat voelt goed en heel speciaal." - Ralph Blijlevens gebeurt. Of waarom. Het zijn alle maal politieke acties, ik ben maar gewoon een mens uit Rusland." Maar wel een snelle Rus op ijzers, die vo rig jaar nog met zijn landgenoten derde werd op de ploe- genachter- volging tij dens het WK in Heerenveen. „Het onderdeel marathon ken ik niet, ik wil me daar graag in verdiepen en het eens proberen. Toen ik zag dat de Nederlandse schaatsbond deze wed- de kleuren als provocatie kunnen worden gezien, legt hij uit dat dit zijn 'normale schaatskleren' zijn. In moeizaam Engels probeert de langebaanschaatser uit Rus land, goed voor vier bronzen WK-medailles in de afgelo pen drie jaar, uit gen wat hij van de huidige situatie in Oekraïne vindt. „Het is awful, ver schrikke lijk. Ik begrijp het niet wat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 42