H 3 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND De inwoners van Lviv hebben zelf nog niet onder vuur gelegen, dus zetten ze alles op alles om hun landgenoten elders te helpen. Deze oude stad is strijdbaar. e kerken zijn vol, op deze koude zondagochtend in Lviv. In de Sint-Andre- askerk aan het Sobor- na-plein zijn alle bank jes bezet, er staan en knielen zelfs mensen in het gangpad. De ogen zijn dicht, de hoofden gebogen, de armen gekruist, het koor zingt een verdrie tig lied. ,,Maar dat is elke zondag zo'', zegt Marko Savchenko nuchter. Hij rookt buiten een sigaartje. ,,We zijn erg ge lovig hier. Het is nu misschien iets drukker en emotioneler. Je moet op straat om je heen kijken, dan zie je hoe de stad is veranderd de afgelopen dagen.'' Er zijn veel minder mensen buiten dan normaal, gebaart hij, er rijden veel minder auto's, bijna alle winkels en restaurants zijn dicht. Lviv is dui delijk zichzelf niet, zeker niet zonder alle toeristen. Alleen supermarkten, drogisterijen en ziekenhuizen moe ten openblijven. De rest mag het zelf weten, er is geen verplichte sluiting uitgevaardigd. De kleine koffietentjes doen goede zaken, net als de kebab- shops, maar verder heeft iedereen wel wat beters te doen op dit mo ment, vermoedt Savchenko. De jonge ondernemer (hij heeft een it-bedrijf) is vol lof over de lokale overheid. ,,De communicatie is per fect. Iedereen met een smart-phone krijgt automatisch bericht bij een luchtalarm. Zo heeft iedereen tijd ge noeg om bij een schuilkelder te ko men, ook mensen die buiten het be reik van de sirenes wonen.'' Zelfs Google Maps is geüpdatet, zodat alle bunkers, garages en ge schikte kelders er op staan. En ja, zegt hij trots: ,,Het internet blijft het doen. Dat is de grote verrassing van deze dagen. Dat hebben we geleerd van de oorlog van 2014, toen het netwerk er soms dagenlang uit lag. De infra structuur is enorm verbeterd.'' Zwaarbewapend Lviv, deze oude stad vol geschiedenis in het westen van het land, is tot nu toe nog buiten schot gebleven. De be veiliging is natuurlijk wel opgevoerd. Er zijn nauwelijks militairen te zien, maar er is wel veel zwaarbewapende politie. Af en toe wordt er iemand staande gehouden, moeten er koffers geopend en papieren getoond wor den. En op de grote uitvalswegen zijn blokkades ingericht. Bij sommige helpen jonge jongens met het vullen van zandzakken. Er zijn op de eerste en tweede dag van de oorlog raketten ontploft in de omgeving (in Novyi Kalyniv en Brody, waar militaire installaties staan), maar niks in de stad zelf. Ste- pan Solchanyk heeft het zekere voor het onzekere genomen en zijn gezin verhuisd naar Mikolayv, een stadje 40 kilometer naar het zuiden. Ze wonen hier in Lviv in de buurt van een ka zerne, vandaar. ,,Ik heb twee zoon tjes, eentje van 4 en eentje van 7 jaar. De oudste snapt wat er aan de hand is, we hebben hem verteld over de oorlog en Poetin. Hij houdt zich goed, hij is niet bang.'' Solchanyk vindt het moeilijk zich een houding te geven. Hij is een paci fist, zegt hij, 'een man van de vrede', maar hij wil tegelijkertijd alles doen om zijn moederland te verdedigen. Daarom komt hij elke dag terug naar de stad om te kijken wat hij kan bete kenen. Nu is hij op weg naar het Nationale Museum in de Kopernika-straat, waar een grote hulpactie is opgestart. Hij is niet de enige. De benedenver dieping is omgetoverd tot het 'huma nitaire hoofdkwartier' van de stad. Het is een komen en gaan van men sen die willen helpen. Anatoly Ihnatovych coördineert de activiteiten hier. Eigenlijk is hij hoog leraar aan de Technische Universiteit van Lviv, maar dit is nu even belang rijker. Hij leidt ons rond langs een enorme hoeveelheid spullen, die door vrijwilligers worden gesorteerd. ..Het is ongelooflijk", zegt hij. ,,Dit is een particulier initiatief, de overheid heeft hier niks mee te maken. En dat hoeft ook niet. Ze heeft wel iets an ders aan haar hoofd.'' Er ligt van alles. Grote stapels kle ren en schoenen, toiletpapier, aller hande etenswaren in blik, aardappe len, medicijnen, speelgoed, koekjes, pasta, grote flessen water, luiers, maandverband, vlees, olie. Er is zelfs net een robuuste auto afgeleverd die geschonken mag worden aan het le ger. Het is veel, maar er is ook veel nodig, zegt Ihnatovych. ,,Niet alleen voor de vluchtelingen die op weg zijn naar de grens met Polen of Hongarije of Roemenië, maar ook voor de men sen elders in het land. En voor het le ger.'' De organisatie plaatst oproepen op sociale media en de coördinator ziet dat er elke vijf minuten iemand zich meldt die wil helpen. Er zijn al meer dan vijfhonderd mensen gere gistreerd. Bloederig Ook Stepan Solchanyk wordt aan het werk gezet. ,,En vanavond ga ik weer terug naar mijn vrouw'', zegt hij. Maar hij wil nog wel wat laten zien. Op zijn telefoon zoekt hij een foto van zijn broer Bogdan. Het is een bloederige foto. Bogdan is dood, vermoord tijdens de protes ten (tegen omstreden verkiezingen) op het Maidanplein in Kiev, in 2013. Daar stierven toen iets meer dan honderd mensen, die nu worden her dacht als de Hemelse Honderd. Ste- pan zegt verder niets. Hij wil alleen dat we even kijken. Mijn oudste zoon snapt wat er aan de hand is. Hij houdt zich goed en is niet bang GO MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 Mark van Assen Lviv D Zolang het rustig is, helpen de burgers van Lviv hun landgenoten Anatoly Ihnatovych coördineert de activiteiten in het Nationale Museum, waar een grote hulpactie is opgestart. fotos ad - Stepan Solchanyk, inwoner Lviv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3