c Roy Donders blaast oude hit Rossa Nova nieuw leven in Roosendaal carnavalshit: 8 ZEELAND Rossa Nova uit scoorde in 1976 een gigantische Margarita. Roy Donders bewijst dat het nummer 46 jaar later nog altijd werkt. irossii Duitse vriend Jürgen Katzmann die met het idee kwam. ,,Hij werkte als ontwerper op de drukkerij van Jack van Poll en was gek op Zuid-Ameri kaanse muziek. Ook hij werd lid, met zijn vrouw. Nadat we een keer met allerlei rammelinstrumenten met succes het café Lockefeer in de Domi neestraat waren binnengetrokken hoorde Jack de Nijs dat." Half Europa ,,Hij zag daar wel geld in. Hij kwam ook met het idee voor de debuutsin gle aanzetten: Margarita. Het werd uitgebracht en half Europa luisterde plots mee. Het werd een enorme hit. We traden overal in Nederland op, maar ook in België en Duitsland. We hadden zelfs tv-optredens. Moes ten we al trommelend en dansend van zo'n grote showtrap komen afda len bij Op Losse Groeven." Rossa Nova was Roosendaals, com ponist Piet Demmers kwam nota bene uit Bergen op Zoom. Eén jaar eerder, in 1975, had hij als krab ook al het officiële carnavalslied voor Tulle- petaonestad geschreven. Margarita werd opgenomen met Jacques Ver- burgt uit Halsteren, leadzanger van Rossa Nova was Bert van Drunen, uit Steenbergen. Theo de Rijk: „Inmiddels zijn er heel veel leden van het originele Rossa Nova overleden. Zo ook Bert. Hij heeft het destijds een jaar of drie, vier volgehouden als leadzanger. Daarna viel de boel uit elkaar. Er wa ren nog wel een paar kleinere hits, maar het grote succes was van korte duur." ,,De band bestond ook bijna Als ik Donders' versie hoor, krijg ik toch vooral zin het origineel nog eens op te zetten alleen uit middenstanders. We kon den niet altijd zo maar overal vrij voor nemen. Er kwam nog wel een nieuw Rossa Nova, maar dat vond ik onsportief. Zij liftten mee op ons succes." Jeroen de Rijk (59), zoon van Theo, werd wel beroepsmuzi kant. Hij is volgens zijn vader met drumstokjes in zijn handen ge boren. Binnenkort speelt Jeroen als percussionist vijf avonden in een volle Ziggo Dome, tijdens Holland Zingt Hazes. Binnen zonder kloppen Jeroen: ,,Als 14-jarig manneke mocht ik soms met Rossa Nova mee. Ik was uiteraard geen lid, maar heb wel enorm genoten. Ik begrijp het succes van Margarita ook wel. Die compo nist heeft een hook neergezet waar van je het idee hebt dat die al heel lang bestond. Dat was niet zo. Het is zo'n nummer dat binnen komt zon der kloppen. Met eenvoudige midde len meteen iemand raken." ,,Roy Donders heeft het liedje han dig opnieuw in elkaar laten zetten. Zijn productie is gebaseerd op het programmeren van instrumentale partijen met gebruik van goede sam ples. Nooit wordt het gevoel van een échte sambagroep met échte muzi kanten bereikt, maar dat is hier niet van belang. Het gaat immers om op portuun een carnavalshit te scoren. Dat lukt opnieuw. Margarita is zo sterk, dat kun je niet verzieken." Theo: ,,Donders pakt het professio neel en slim aan. Maar als ik zijn ver sie hoor, krijg ik toch vooral zin het origineel nog eens op te zetten." Niet kapot te krijgen, die in West-Brabant ont stane, Braziliaans aan doende samba-klassie ker. Ex-bandlid Theo de Rijk zong het liedje laatst nog. ,,Op mijn 85ste verjaardag. Speciaal voor mijn visite die het liedje niet kende, mezelf begeleidend op de ukelele." Margarita werd een onverwacht grote hit in 1976 voor de gezellige, sexy uitgedoste formatie Rossa Nova. ,,We zagen er prachtig en kleurrijk uit. Veel veren en wapperende sjaal tjes. De act was fleurig en feestelijk, het liedje was swingend en carnava lesk." ,,Wat wij deden was destijds iets nieuws. Zeg nou zelf, zo'n dansende en trommelende sambagroep met Zuid-Amerikaanse inslag, dat is toch iets heel anders dan hoempapa over een paard in de gang van buurvrouw Jansen?" Toenmalig kapper Theo de Rijk vertelt op de gogo-bellen te hebben gespeeld. ,,Er waren ook sambabal len, kraaltjes en allerlei ander percus siespul. Soms ging dat bij optredens wat in het geweld verloren, maar dat mocht de pret niet drukken. We straalden uit dat we het ook zelf heel erg leuk vonden en iedereen raakte ervan in extase." Rossa Nova ontstond halverwege de jaren zeventig in café Den Bels op de Burgemeester Prinsensingel in Roosendaal. ,,Eigenaar Etiënne van Hoven, inderdaad een Belg, en zijn echtgenote Marlies Masbooms werden zelf ook lid van de groep van een stuk of zestien vrienden. De helft mannen, de helft vrouwen. Wie rit megevoel had kon mee doen, want zo heel ingewikkeld was het allemaal niet." Het was volgens De Rijk hun MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 GO 'Margarita is zo sterk, dat kun je niet verzieken' iVi&VA Rossa Nova in 1976. ,,We zagen er prachtig en kleurrijk uit", zegt bandlid Theo de Rijk. FOTOGRAAF ONBEKEND - Theo de Rijk, lid Rossa Nova Willem Jongeneelen Roosendaal Theo en Jeroen de Rijk. Theo was lid van Rossa Nova, Jeroen mocht als manneke van 14 wel eens meedoen. foto jeroen de rijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 28