Strandpaviljoen wil het strand benutten c Stichting mag gebouw kopen voor een euro 4 Frits van Borrendam ziet 'blauwe lucht' gloren voor een draaiende molen De Hoop in Sint Laurens. De voltallige Middelburgse gemeenteraad biedt steun. Dat de Stichting Molen Sint Lau rens de molen van het dorp voor één euro mag overnemen, was Van Borrendam eind vorig jaar al duide lijk. Maar de gemeenteraad heeft nu ook verordonneerd dat Middelburg voorlopig verantwoordelijk blijft voor verplichtingen als verzekerin gen en noodzakelijk onderhoud. Kosten voor het verwijderen van vervallen bouwsels en aanleg van riolering en waterleiding, blijven eveneens voor rekening van de ge meente. Bovendien, besliste de raad, hel pen deskundigen op het stadhuis actief bij het aanvragen van Euro pese subsidies voor restauratie van de molen De Hoop. Wethouder Jo- han Aalberts kon zich in al die pun ten vinden, maar ontraadde directe overdracht van de molen. Hij stelde dat onmiddellijke subsidieaanvraag de stichting slechts 'valse hoop' op levert. Te kort dag Met een machtiging van de ge meente om herstelsubsidies aan te vragen, haalt Stichting Molen Sint Laurens 'hoogstens tien procent' van het benodigde bedrag van een kleine miljoen euro binnen, waar schuwde Aalberts. Om provinciale bijdragen binnen te halen, moet herstel van de molen binnen tien maanden aanvangen, verklaarde de wethouder. Een te kort tijdsbestek om voldoende geld toegezegd te krijgen. Ook al omdat een aantal fondsen geen bedragen beschik baar stelt aan projecten waaraan is begonnen. Na een uitgebreide discussie be sloten alle raadsfracties de raad van Aalberts in de wind te slaan. De ge meenteraad snapte niet waarom de wethouder, die het idee molen De Hoop te herstellen altijd steunde, ineens zo op de rem trapte. 'Als de stichting er zelfom vraagt, waarom zouden we dit dan niet doen?', vroeg de SGP zich af. Geef ze de kans, vonden ook PvdA en VVD. Zeker omdat de stichting het risico wil nemen, voegde GroenLinks daar aan toe: ,,Het is een keuze tus sen valse hoop en helemaal geen hoop." De stichting heeft al veel voorbe reid en staat in de startblokken om subsidieaanvragen de deur uit te doen. Maar zo lang ze geen eigenaar van de molen is, kan ze geen beroep doen op geld van een groot aantal fondsen. Toezeggingen van de ge meente - die in de motie deels zijn Het is een keuze tussen valse hoop en helemaal geen hoop geregeld - en de provincie zijn no dig, omdat veel mogelijke subsidie verstrekkers co-financiering als eis stellen. De stichting is dan ook heel blij met het besluit van de gemeen teraad. Veel vertrouwen Van Borrendam: ,,Dat de motie door zes fracties, onder wie coali tiepartijen CDA en LPM, werd in gediend, was al mooi. Dat de raad zich unaniem uitspreekt over de overdracht en een aantal uitgaven geeft veel vertrouwen. Dat biedt uitzicht op blauwe lucht achter de donkere wolken." Voor de over dracht van de molen wil hij wel snel om de tafel met wethouder Aalberts. ,,Ik wil toch nog eens van hem horen waar problemen kun nen opduiken. Dan kunnen we als stichting zelf besluiten op welk moment we met de meeste kans op succes subsidie aanvragen." De stichting is heel blij dat de ge- meenteraad de impasse wilde doorbreken en Stichting Molen Sint Laurens armslag wil geven. Dat de raad zekerheid geeft door allerlei kosten voor sloop en vergunningen voor rekening van de gemeente te nemen, laat zien dat het gemeente bestuur hart voor de molen heeft. En dat is voor de hele dorpsbevol king - vertegenwoordigt door de dorpsvereniging - een flinke opste ker, verwacht de stichting. Bovendien is er hoop dat een plaatselijke projectontwikkelaar een hoop geld steekt in het oprich ten van een maalvaardige molen met omgang en wieken. De 'sub stantiële bijdrage' is wel gekoppeld aan de bouw van zo'n twintig nieuwe woningen. Of die huizen mogen worden gebouwd, beslist de Raad van State binnenkort. Die oproep deed Jaap Keijmel van strandpaviljoen De Piraat tijdens een verkiezingsdebat in Oostka- pelle. Hij gaf aan dat hij niet zit te wachten op uitbreiding van het pa viljoen van zeshonderd naar dui zend vierkante meter, zoals Hart Voor Veere wil. Volgens hem wordt dat veel te groot. „Alleen al qua bediening wordt dat een probleem." Hij vraagt zich ook af of zijn gasten wel zitten te wachten op zulke grote pavil joens. Waar ze volgens hem wel op zitten te wachten is een terras op het strand. ,,Zodat ze lekker met hun voeten in het zand kunnen zit ten." De discussie over het strandpa viljoens werd aangezwengeld door wethouder en lijsttrekker Chris Maas (PvdA/GL). Hij vindt het on begrijpelijk dat HVV wil dat strand paviljoens de mogelijkheid krijgen om uit te breiden. In de gemeente Veere mogen ze maximaal zeshon derd vierkante meter groot zijn. Langs de Zeeuws-Vlaamse en Schouwse kust mogen ze echter duizend vierkante meter zijn. Strandhokjes Wat HVV betreft wordt na de ver kiezingen die Veerse grens van zes- honderd vierkante meter dan ook losgelaten. Aspirant-raadslid Pa trick Sins zei dat hij vindt dat on dernemers die mogelijkheid moe ten krijgen om te groeien. Maas liet blijken daar zeer tegen te zijn. Vol gens hem zorgen grotere paviljoens alleen maar voor nog meer toeloop. ,,Het aanbod creëert de vraag." Hij vindt dat er niets meer bijgebouwd mag worden op de stranden om zo ervoor te zorgen dat het niet nog drukker wordt. En hij wees er ook op dat grotere paviljoens te koste gaat van de strandhokjes. ,,Die of fert u dus op ten behoeve van gro tere paviljoens." MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 WA Hoop voor molen De Hoop Maurits Sep en René Hoonhorst Sint Laurens - GroenLinks in de gemeenteraad van Middelburg OOSTKAPELLE/VERKIEZINGEN 2022 Geef strandpaviljoens de moge lijkheid om op het zandstrand een terras op te zetten. - Emile Calon Op de Veerse stranden mogen paviljoens niet groter dan zeshon derd vierkante meter zijn. foto gemeente veere De vervallen kotjes achter de molen moeten worden afgebroken. foto maurits sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24