In totaal elf maanden mondkapjesplicht 'Hedwige wordt schoner dan Saeftinghe' 2 priklocaties Ze zijn er nog wel, zaterdagochtend in Zierikzee, klanten die met een mondkapje op een winkel binnenstappen. Geen probleem. Een mondkapje mag, maar moet niet meer. Toen besloten werd om de Hedwigepolder en de naastgelegen Belgi sche Prosperpolder on der invloed van eb en vloed te brengen en om te vormen tot het Gren- spark Groot Saeftinghe, werd een milieueffec trapportage (MER) op gesteld. De conclusie van deze MER uit 2013 was dat het ontpolde- ringsproject kon door gaan. PFAS Indertijd is geen reke ning gehouden met de hoge concentraties van de schadelijke chemica liën die wij nu kennen als PFAS. Op verzoek van de provincie heeft het bureau Antea Group de MER op nieuw tegen het licht gehouden en de invloed van PFOS en PFOA, PFAS-types die zich aan slib hechten, beoor deeld. De onderzoekers van Antea Group stellen dat de hoeveelheden PFAS in de Schelde niet tot een andere conclusie leiden. Het Scheldewa- ter is al decennia ver vuild met PFAS en an dere schadelijke stoffen die met het water over de buitendijkse gebie den stromen. De Hedwigepolder is nu relatief schoon en zal nooit vuiler kunnen worden dan de be staande buitendijkse natuurgebied. 'Relatief schoon' De Antea Group ver wacht dat door de ont- poldering 'relatief schoon' gebied erbij komt: 'Vanwege het ontbreken van veront reinigingen in deze pol der, die in de rest van de Westerschelde in de 20ste eeuw wel zijn af gezet, vormt de uitbrei ding van het natuurge bied dus een verbete ring van de gemiddelde kwaliteit van de bodem waarin de primaire productie van bodem leven gaat ontwikke len'. Tafel En dat is volgens de An- tea Group goed voor dieren die in de buiten dijkse natuur leven, want die krijgen een minder vervuilde 'tafel' om van te eten erbij. PZC.NL HOEDEKENSK. Gewonde bij ongeluk met scooter EINDE MONDKAPJESPLICHT GGD opent tijdelijke Ook de zon heeft geen sluier voor op deze zaterdagochtend. Het is stralend weer in het hart van Zie- rikzee. Op het Havenplein zit een eerste vroege gast van de zonne stralen te genieten op het terras van hotel-restaurant Hector. En er wor den weer handen geschud. We wa ren het bijna afgeleerd. Het is even wennen, maar een prettig soort van wennen. ,,We kunnen de gezichtsuitdruk king van de mensen weer zien. Heel fijn dat we van die mondkapjes af zijn, al blijven we wel voorzichtig, zeker bij oudere klanten", zegt Nienke Stoutjesdijk van schoon heidssalon en parfumerie De Zwaantjes aan de Dam. ,,In de salon dragen we zelf nog altij d een mond kapje omdat je dan dicht bij de klant zit." ,,We kunnen de glimlach van de mensen weer zien. Het is allemaal weer veel vriendelijker zo", vult Nienke's collega Cher de Visser aan. Mensen lopen gemakkelijker naar binnen als ze niet steeds hoeven na te denken over een mondneus- kapje. Dat het kapje ook over de neus moest was voor een parfume rie, waar alles om geur draait, na tuurlijk een extra handicap. We zijn er nog ,,Leuk. Fijn, dat de coronamaatrege len zijn verdwenen. Maar ook toen de mondkapjes nog verplicht wa ren, probeerden we er in de winkel een feestje van te maken. Je moet gewoon doorgaan en heel creatief zijn. En kijk, we zijn er nog!", zegt Sonj a Pankow. Met Ernesto Avelino runt ze een winkel met de Zeeuws-Latijnse naam MienDo- mus. Ze verkopen hippe woonac cessoires, kleine meubels en da meskleding. Sonja Pankow denkt dat we de maatregelen snel weer zijn verge ten. ,,Maar dat is misschien wel de aard van ons als ondernemers. Lek ker positief blijven en vooruit kij ken." Het 'funshoppen' keert weer te rug. Onbezorgd even snuffelen in een winkel hier of een boetiekje daar kan weer. Belangrijk, zeker voor een zaak als MienDomus. Dat de twee geen zwartkijkers zijn blijkt alleen al uit het feit dat ze acht maanden geleden, midden in de co- ronatijd, verhuisden naar hun hui dige winkelpand aan de Dam. Ronald Deurloo, van de gelijkna- Maar ook toen de mondkapjes nog verplicht waren, probeerden we er in de winkel een feestje van te maken mige kledingzaak om de hoek aan de Mol, is natuurlijk blij dat het weer 'als vanouds' wordt in de win kelstraten. Al hebben de zaken voor hem zelf nooit stilgelegen, ook niet tijdens de lockdown. ,,Wij zijn al tijd bezig gebleven. Online ging de verkoop door. Toen de winkel moest sluiten hebben we wat din gen in de winkel aangepast. Wij le veren bedrijfskleding voor allerlei ondernemingen die gewoon door draaiden. Maar sinds de horeca weer open is, komen ook uit die sector weer veel bestellingen voor bedrijfskleding." Uit de winterslaap De Duitsers en de Belgen zijn terug van weggeweest. De horeca kan ie dereen weer zonder allerlei mitsen en maren ontvangen. Zeeland en ook Zierikzee ontwaken ook wat MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 PC Statenleden namen vrijdag een kijkje in de Hedwigepolder. foto frank peters MIDDELBURG Het onderwater zet ten van de Hedwige- polder met Schelde- water zorgt er juist voor dat er schonere getijdenatuur bij komt, stellen onder zoekers van de Antea Group. - Theo Giele H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Weekend: Mijn leven zal door corona nooit meer hetzelfde zijn (1964 reacties) Een 60-jarige scooterrijder is zaterdagavond zwaargewond geraakt bij een ongeval op de Molenstraat bij Hoedekens- kerke. Het slachtoffer was ongelukkig ten val gekomen. Hoe het ongeluk precies heeft kunnen gebeu ren is nog niet bekend. De hulpdiensten werden in ieder geval rond 20.30 uur opgeroepen. De verwondin gen bleken dus danig ernstig dat een traumaheli kopter werd op geroepen. Het slachtoffer werd uiteindelijk met de trauma helikopter naar het ziekenhuis gebracht. Eens Oneens Nieuwe stelling: Ik ben bang voor de coro nagevolgen van carnaval Vanaf vandaag vaccineert de GGD Zeeland ook op tijdelijke pop-up prikloca- ties in verschil lende gemeen ten. „Veel men sen hebben in middels een boosterprik ge had, daarom houden we ons vanaf volgende week weer bezig met een wijkge richte aanpak van vaccineren. Iedereen (vanaf 12 jaar en voor de boosterprik vanaf 18 jaar) is zonder afspraak welkom, maar we willen het ook voor men sen die slecht ter been zijn en in de buurt wo nen makkelijker maken", aldus de GGD. Zie ook op: ggdzeelandprikt. nl. De glimlach is terug in de winkels Theo Giele Zierikzee Een kort overzicht van de coronamaat regelen waarmee winkeliers en hun klanten de afgelo pen twee jaar te maken hadden: 2020 15 maart: invoering anderhalve meter maatregel, ook in winkels, en daardoor een maximum aantal klanten 14 oktober: dragen mondkapje geadvi seerd, winkels dicht om 20.00 uur, geen koopavonden; af spraken met detail handel over strikte naleving regels 1 december: dragen mondkapje verplicht in winkels voor ie dereen van 13 jaar en ouder 14 december: slui ting alle niet-essen- tiële winkels 2021 3 maart: winkelen weer mogelijk, maar wel op afspraak toe gestaan: 4 uur voor uit reserveren ver plicht en per verdie ping 2 klanten 28 april: niet-essen- tiële winkels mogen weer open zonder dat er vooraf gere serveerd hoeft te worden, beperking aantal klanten blijft 26 juni: mondkap- jesplicht in winkels vervalt 6 november: mond kapjes weer ver plicht 19 december: nieuwe lockdown, niet-essentiële win kels moeten sluiten 2022 15 januari: alle win kels mogen open tot 17.00 uur, er geldt een maximum aantal bezoekers, een mondkapjesplicht en hygiënemaatregelen 26 januari: winkels mogen open tot 22.00 uur 25 februari: alle co ronabeperkingen opgeheven - Sonja Pankow, MienDomus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22