Als de Belgen het kunnen... l c Zeven vragen over betalingsoperator Swift 15 AAN HET WERK Thijs Launspach nieuwe Belgische arbeidsakkoord krijgen de Belgen het recht op een vierdaagse werkweek. Hierbij krijgen de Belgen (al thans, zij die werkzaam zijn in de privésec- tor) de keuze om niet de standaard vijf, maar vier dagen te werken - met behoud van loon. Als ze daarvoor kiezen, kan er wel van hen verlangd worden om op die dagen iets langer te werken: maximaal 9,5 uur. De Belgen krijgen in het akkoord ook het recht op onbereikbaarheid. Dit recht, dat in Frankrijk al eerder werd ingevoerd, maakt dat werknemers buiten hun werktijden niet meer beschikbaar hoeven zijn voor het opne men van telefoontjes, bekijken van appjes of beantwoorden van e-mails - met uitzonde ring van hoogst exceptionele en urgente si tuaties. Een ongevraagd dwingend mailtje van de baas om 19.30 uur om nog even de spoedvergadering van morgen voor te berei den, daar hoeven de Belgen dus niet meer bang voor te zijn. Een driedaags weekend, en de avonden en weekenden weer werkvrij - daarmee wordt volgens het Belgische kabinet het werken prettiger en gezonder gemaakt. Zo ontstaat er namelijk meer tijd voor de kinderen, voor vrijwilligerswerk of mantelzorg - of gewoon meer tijd om te besteden aan de andere din gen in het leven die naast werk óók belang rijk zijn. Meer tijd om te ontspannen en te herstellen, waarbij de werktelefoon ge woon in de jaszak mag blijven zitten: het is een goede ma nier om stress en burn-out te vermin deren, zo blijkt ook uit onderzoek. Frappant is het wel: in Nederland wordt het invoeren van wetten over deze rechten tot dusverre steevast van de hand gewezen, want 'niet realistisch' en 'hinder lijk bureaucratisch'. Ondanks dat vakbonden al jaren roepen om maatregelen om werken gezonder te maken, ondanks dat uit onder zoek blijkt dat dit soort maatregelen gewoon wérken, en ondanks dat we met een onver minderd hoog aantal burn-outs kampen. In Nederland vinden we het belang van de werkgever nog altijd een stuk belangrijker dan dat van de werknemer. En dan doen onze onderburen het gewoon wél! Als we iets geleerd hebben in de corona crisis, dan is het wel dat we onze manier van werken kunnen veranderen als de nood maar hoog genoeg is. Als er nu maatregelen voor handen zijn die zorgen voor minder stress en meer werkgeluk, is dat dan niet evenzeer een reden om op nieuw te kijken naar onze manier van werken? Want als de Belgen het kunnen, dan kunnen wij het ook. Driedaags weekend, en de avonden en weekenden werkvrij Horeca wil plan zien Lang niet alle horecaonderne mers kunnen direct op volle kracht onderne men nu vrijwel alle coronabe perkingen zijn afgeschaft. Met die waarschu wing komt Ko ninklijke Horeca Nederland, die bij het kabinet pleit voor een toekomstplan. Gasleiding is nog heel Europa pakt door met zijn sancties vanwege de oorlog in Oekraïne. De internationale betaaloperator Swift gaat op slot voor geselecteerde Russische banken. Swift staat voor: Society for Wor ldwide Interbank Financial Tele communication. Het is een in 1973 opgerichte internationale coöpera tieve organisatie voor het verzen den van financiële berichten. Zie het als een soort groeps- WhatsApp tussen banken over de hele wereld. Swift is het versleu telde glijmiddel van internationale financiën. Het hoofdkantoor van Swift staat in het Belgische Ter hulpen en het bedrijf heeft data centers in onder andere Neder land, de VS, Zwitserland en Hong kong. Swift verbindt meer dan 11.000 financiële instellingen die actief zijn in meer dan 200 landen en gebieden. Vorig jaar verwerkte het systeem gemiddeld 42 miljoen berichten per dag, inclusief bestel lingen en bevestigingen voor beta lingen, transacties en het wisselen van valuta. Meer dan 1 procent van die berichten zou Russische beta lingen betreffen. Veel last. Er kunnen nog steeds betalingen worden gedaan, maar die vragen zonder Swift veel meer tijd - en kosten dus veel extra geld. Toen westerse landen in 2014 al eens dreigden met deze sanctie tegen Rusland, nadat het de Krim had geannexeerd, zei de voor malige minister van Financiën, Aleksej Koedrin, dat het het bruto binnenlands product van Rusland binnen een jaar met 5 procent kon verminderen. Dan heb je het over vele miljarden. Swift is dus ook een wapen. ,,Onze diplomaten hebben dagenlang en inspirerend gevochten, zodat alle Europese landen instemden met deze zeer krachtige en rechtvaardige beslis sing om Rusland af te sluiten van het internationale interbancaire netwerk", zo zei de Oekraïense president Volodimir Zelenski zaterdag. Nee. Sommige landen waaronder Nederland hadden opgeroepen om Rusland volledig af te sluiten, andere landen (die afhankelijker zijn van Russische energiebron nen) twijfelden en twijfelen nog steeds. De Duitse regering ging tenslotte om, maar zei zaterdag al leen 'gerichte en functionele' be perkingen te willen ondersteunen. De maatregel treft geselecteerde Russische banken, verduidelijkte voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Door de uitsluiting 'verliezen ze de toe gang tot het mondiale financiële systeem en wordt hun vermogen om wereldwijd te opereren ge schaad'. Het is pas één keer voorgekomen dat een land werd afgesloten van Swift. Iraanse financiële instellin gen verloren hun toegang in 2012, nadat de Europese Unie sancties had opgelegd aan het land van wege zijn nucleaire programma. Als gevolg hiervan verloor Iran 30 procent van de buitenlandse handel. Iraanse banken kregen weer toegang nadat het land een overeenkomst uit 2015 onderte kende om zijn nucleaire activitei ten te beperken. Ze werden in 2018 opnieuw afgesneden nadat de regering-Trump de deal had stopgezet en Swift onder druk had gezet om weer op zwart te gaan. Volgens de huidige plannen zal Rusland naar verwachting gas naar Europa kunnen blijven ex porteren en dus geld daarvoor kunnen ontvangen. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Financiën hebben gezegd dat een bredere beperking van Swift westerse bedrijven zou kunnen schaden, met name grote olie maatschappijen. Banken in de Ver enigde Staten en Duitsland zijn de meest frequente gebruikers van Swift om met Russische banken te communiceren, waardoor deze landen bijzonder kwetsbaar zijn voor gevolgen. Ja. Rusland creëerde al zo'n alter natief netwerk, het System for Transfer of Financial Messages, maar financiële experts zeggen dat het in geen verhouding staat tot Swift. Eind 2020 omvatte het sys teem slechts 400 deelnemers uit 23 landen. Er is ook het grensover schrijdende interbancaire beta lingssysteem van China, waarmee beide landen Swift kunnen om zeilen. Dit is een grotere zorg, vol gens westerse experts, aangezien China de op een na grootste eco nomie ter wereld is. Elke verster king van dit Chinese systeem zou het huidige door de dollar gedo mineerde wereldwijde financiële systeem kunnen uithollen. Dat is mogelijk. Maar de Russische cryptocurrency-activiteit heeft een dubieuze reputatie en staat ook al niet in verhouding tot wat Swift kan bieden. Experts denken dat cryptomunten niet kunnen worden gebruikt om Swift volle dig te vervangen. Ook kunnen lan den en hun bankinstellingen die ervoor kiezen Rusland te helpen om via het inzetten van crypto- munten de sancties te ontduiken, negatieve reacties gaan voelen van tientallen landen over de hele we reld. Dat zal het risico niet waard zijn, wordt aangenomen. GO MAANDAG 28 FEBRUARI 2022 Opmerkelijk nieuws van onze zui derburen vorige week. Met het Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). _1 TOEKOMST GAZPROM De toevoer van Russisch aard gas naar Eu ropa via Oekra- ine verloopt als gewoonlijk, al dus Gazprom. Er zijn geen ver storingen, on danks berichten dat militairen in het weekend een gaspijplijn bij Charkov heb ben laten ont ploffen. 0) o Economie Rusland kan door ban dreun krijgen Bob van Huët Rotterdam/Terhulpen Wat regelt Swift nu eigenlijk? Hoeveel last krijgen de Russen nu ze worden uitgesloten van Swift? Zijn de Europeanen het nu una niem eens over de inzet van Swift? Betogers roepen op Rusland te bannen van het Swift-netwerk vanweg de inval in Oekraïne. foto afp Wordt Swift vaak ingezet als sanctiemiddel? Hoe zit dat nu met de betaling van Russisch gas? Als Russische banken zijn afge sneden van Swift, zijn er dan an dere betalingsnetwerken die ze kunnen gebruiken? Kan Rusland cryptomunten ge bruiken om sancties te omzeilen als het de toegang tot het Swift-netwerk verliest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15