'Ik regelde therapie voor de kinderen, maar Vlinder was no klein' - isa Isa Hoes Merlijn Kamerling ISA 'Deels. Want natuurlijk zijn er herinneringen die ik niet zo leuk vind om te onthouden. Herinne ringen zijn mooi zolang je er geen pijn van blijft houden. Tegelijker tijd: toen ik de herinneringen aan Antonie niet meer romantiseerde, kwam de echte Antonie terug. Andere dingen van Humberto herkende ik wel. Zo nam hij direct na de dood van zijn broer vrij. Zo, dacht ik, dat je dat durfde, voor jezelf kiezen. En niet bang was voor reacties van de buitenwereld: ''Ja, lekker makkelijk, jij kunt dat, want jij hebt geld.'' Maar in die periode verdiende hij nog hele maal niet zoveel. ''Ik moest dat gewoon doen,'' reageerde Hum- berto laconiek. In zekere zin heb ik dat ook gedaan, realiseerde ik me door dat gesprek. Toen Merlijn vastliep na de dood van Antonie, vroeg ik hem: wat zou je nu het allerfijnste vinden? Bij het antwoord mag je niet aan de consequenties denken, niet aan de mitsen en de maren. Een paar dagen later zaten we in het vliegtuig, met z'n tweetjes, naar Curaqao. Gewoon omdat Merlijn dat nü nodig had.' MERLIJN 'In mijn geval zijn nega tieve herinneringen na verloop van tijd veranderd in positieve herinneringen. Vroeger voelde ik bij elke gedachte aan mijn vader pijn en verdriet. Nu kan ik steeds meer lachen om dingen. Ik herin nerde me hem als iemand die nooit thuis was, en als hij er was, me voor lul zette. Bracht hij me in zijn badjas naar school en ging pianospelen in de aula. Het is een wonder dat ik er niet mee gepest ben. Nu denk ik: dat maakte hem juist een heel léüke vader. Ik begin ook steeds meer op hem te lijken, ik doe dingen ook liever anders dan anders.' ISA 'Voor mij was het de plek waar 'het' gebeurd was. Daarbij kwam: Antonie en ik hadden altijd al een struggle tussen stad en platteland. We hadden onze boerderij in Zevenhoven al een keer te koop gezet om terug te gaan naar Amsterdam, maar vonden hem toen toch weer zo leuk, dat we besloten te blijven. Grapten: als we gaan scheiden, ga ik naar de stad en blijft Antonie daar. ''En dan houd ik de kinderen,'' zei hij dan. Toen hij overleed, fluisterde ik: nu heb ik het beste van allebei, ik ga naar de stad met de kinderen.' MERLIJN 'Voor Julian en Edwin voelt hun huis juist als iets fijns. Ze hadden er op een mooie manier afscheid kunnen nemen. Ze leidden ons rond en zeiden: kijk, dat is de plek waar ze is overleden, daar hangen haar medailles, daar staat haar prothese. Terwijl ik dacht toen ik daar binnenkwam: wat doe ik hier? Julian was zijn moeder net verloren. Ik had het gevoel dat ik mezelf aankeek, twaalf jaar na dato. Uit elk gesprek voor het boek haalde ik dingen die ik interessant vond, maar meer omdat ik dacht: daar hebben de lezers wat aan. Want elke keer als ik mezelf de vraag stelde of ik hier iets aan had gehad, was het antwoord: nee. Het is gegaan zoals het is gegaan. Iedereen doet het op zijn eigen manier. Zoals Julian over zijn moeder spreekt, bijvoorbeeld. Hij brak denk ik wel vijf of zes keer in huilen uit. Ik had dat niet gedurfd. Ik zou me hebben geschaamd, ervan in de war zijn geraakt, zou ertegen hebben gevochten.' misschien te levend houden? Leverden de verhalen van anderen jullie nog meer voortschrijdend Isa GEBOREN Leiden, 13 juni 1967 OPLEIDING Toneelacademie Maastricht CARRIÈRE Wordt bekend door haar rol van Myriam van der Pol in Goede tijden, slechte tijden, speelt daarna in tv-series als Medisch Centrum West, Vrouwen vleugel en Rozengeur Wodka Lime en in films als All Stars en Engel TROUWT in 1997 met Antonie Kamerling (t 2010) en krijgt met hem twee kinderen: Vlinder en Merlijn SCHRIJFT onder andere Toen ik je zag, Mijn leven met Antonie en met Medina Schuurman Hoe ouder, hoe mooier Merlijn GEBOREN Amsterdam, 20 oktober 1998 OPLEIDING Havo SCHRIJFT Nu ik je zie, Op zoek naar mijn vader en maakt voor Net 5 de documen taire Antonie Merlijn: 10 jaar later inzicht op? Edwin van der Spee en Julian, man en zoon van de vorig jaar overleden snowboardster Bibian Mentel, vertellen bijvoorbeeld het fijn te vinden in het huis te wonen waar Bibian overleed, terwijl Isa zo snel mogelijk na de dood van Antonie wilde verhuizen. Xandra en Lola Brood vonden afscheids briefjes van Herman. Antonie liet alleen een vluchtige krabbel achter voor Isa. Stak dat, Merlijn, toen je ze sprak? 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 96