Orkest dreigt band met dirigent Gergiev op te schorten Deze krant is nergens zonder bezorger 8 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Dat meldde het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest gisteren. Ook zal het Gergiev Festival in septem ber dan geen doorgang vinden, dreigen het orkest en het bestuur van Rotterdam Philharmonic Festi vals. De organisaties hebben 'met ontzetting' kennisgenomen van de Russische inval in Oekraïne. Ook orkesten, producenten en zalen in andere landen worstelen nu met Gergiev, die geldt als een bewon deraar van de Russische president. Rotterdam Philharmonic Festi vals is de organisator van het Ger- giev Festival. De Rotterdamse ban den met Gergiev gaan ver terug. Het Gergiev Festival werd eind vo rige eeuw in het leven geroepen door de in de regio Os- setië gebo ren Gergiev zelf, toen hij chef-diri gent was van het Rotter dams Phil- harmonisch Orkest, tussen 1995 en 2008. Hij dirigeerde gisteren al niet het concert van de Wiener Philharmo- niker in Carnegie Hall in New York. Onduidelijk is of Gergiev, het or kest of de wereldberoemde zaal die beslissing heeft genomen. Het Sca la-theater in Milaan heeft de diri gent per briefgevraagd om een dui delijk statement voor een vreed zame oplossing in Oekraïne. Zo niet, dan gaat zijn optreden op 5 maart niet door. In Gergiev heeft Poetin een be roemde medestander gevonden in zijn streven naar een groot Rus sisch rijk. Zo steunde hij openlijk de Russische annexatie van de Krim. Word ook krantenbezorger! Ga snel naar krantenbezorgen.nl Of scan de QR-code Is Vladimir Poetin, de president van Rusland, het contact met de realiteit verloren? Sinds de inval in Oekraïne klinkt die vraag steeds luider. Het zou passen in een patroon dat vaker zichtbaar is bij autoritaire leiders. ,,Dat kan rampzalige gevolgen hebben.'' e kwalificaties van uit het Westen over de mentale gesteldheid van Vladimir Poetin zijn niet bepaald vleiend sinds de Russische president besloot tot de invasie van buurland Oekraïne. Nota bene de Tsjechische president Milos Zeman, eerder door politieke tegen standers herhaaldelijk weggezet als een loopjongen van het Kremlin, noemde hem deze week 'een gek'. Premier Mark Rutte betitelde Poe- tin als 'totaal paranoia'. Een com mentator van The Washington Post zag de president maandag partijge noten uitkafferen en kon niet anders dan concluderen dat de president completely bonkers' is geworden: knettergek dus. Autoritaire leiders die ergens tij dens hun gang naar de absolute macht het contact met de grond ver liezen: de voorbeelden zijn talrijk, en het levert vaak tamelijk bizarre anek dotes op. Over de puissante rijkdom die ze zichzelf permitteren natuur lijk, en over de angst om dat alles te verliezen. Over Saddam Hoessein is bekend dat hij iedere dag meerdere maaltijden liet bereiden, op verschil lende plekken in Irak, uit angst voor vergiftiging. De Noord-Koreaanse dictatordynastie Kim reist bij voor keur in een trein die van voor tot ach ter gepantserd is. Vliegen? Veel te gevaarlijk. Centraal element in de psyche van een alleenheerser is iets wat om schreven kan worden met het Oud griekse woord hybris, mailt de van oorsprong Nederlandse expert Frank Dikötter, historicus en professor aan de universiteit van Hongkong. Groot heidswaan, vrij vertaald. ,,Dictators omringen zich met sycofanten (vlei ers, red.) en jazeggers en drijven weg in een eigen wereld, waarbij ze uit eindelijk alle beslissingen in hun eentje moeten nemen, soms met rampzalige gevolgen." Dikötter schreef een boek over het fenomeen- How to be a dictator? - en legt daarin uit dat dictators vaak ei genlijk heel angstige mannetjes zijn. Doodsbang voor hun volk. ,,Als ze sterk waren, dan zouden ze zijn ver kozen door een meerderheid'', zei hij daar eerder over. ,,Maar als zij de macht kunnen grijpen, dan kunnen anderen dat ook, en dus lopen ze al tijd het risico dat een rivaal hen een dolk in de rug steekt." Dictators Angst is ook bij Poetin een belang rijke drijfveer, schreef de Ameri kaanse historicus en Ruslandkenner Anne Applebaum eerder deze maand in The Atlantic. ,,Zijn positie is ex treem precair. Hij moet beseffen, tot op zekere hoogte, dat hij een onwet tige leider is. Hij heeft nooit een eer lijke verkiezing gewonnen, nooit meegedaan aan een wedstrijd die hij ook kon verliezen. Hij weet dat de in stituties van de staat er niet zijn om de Russische mensen te dienen, maar om van hen te stelen. Hij weet, met andere woorden, dat ze hem ooit zullen komen halen." Steeds vaker wordt het optreden van Poetin op één lijn gesteld met dat van de grote dictators uit het verle den. 'We moeten teruggaan naar Hitlers aanval op Polen in september 1939 om iets te vinden dat vergelijk baar is met de grootschalige agressie van Poetin tegen Oekraïne', twit- Andere prominente spelers in het conflict Volodimir Zelenski (44) Vitali Klitschko (50) ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 PC Als de Russische topdirigent Valéry Gergiev (foto) geen af stand neemt van het handelen van de Russische president Poetin, dan is hij niet meer wel kom in Rotterdam. Jeroen Schmale Rotterdam Zoek je iets nieuws? Start als krantenbezorger! Goed, je moet vroeg uit de veren, maar als Nederland wakker wordt heb jij je geld al verdiend. Naast een prima vergoeding ontvang je na drie maanden bezorgen ook nog eens een bonus van maar liefst 200,-. Dus wat let je? Bezorg jezelf - en onze lezers - een plezier en meld je vandaag nog aan! Start jouw dag actief in de buitenlucht Lees gratis deze krant Winacties speciaal voor bezorgers Stapt Poetin Sander van Mersbergen Rotterdam/Kiev Xi Jinping, China. FOTO AP Jair Bolsonaro, Brazilië. foto reuters Kim Jong-un, Noord Korea. foto getty images President Oekraïne ,,Ik ben doelwit num mer 1 en mijn familie doelwit nummer 2." Doelwit van Russi sche 'saboteurs', zegt hij. Toch vertrekt pre sident Volodimir Ze- lenski niet uit zijn be legerde hoofdstad Kiev. Nog maar vier jaar geleden kenden Oekraïners én Rus sen hem vooral als komiek, zijn grappen waren tweetalig. Ve len dachten dat ook zijn kandidatuur voor het presidentschap een grap was, maar Zelenski bleek bloed serieus. Hij beloofde de corruptie aan te pakken. Dat mislukte, maar juist toen zijn ster daalde, ontpopte hij zich als oorlogslei der die inmiddels veel bewondering oogst. Burgemeester Kiev De burgemeester van Kiev, drievoudig we reldkampioen boksen in het zwaargewicht, had al de reputatie van een strijder. Die groeit nu hij heeft aangekondigd zelf de straat op te gaan om zijn stad te verdedi gen, zij aan zij met de soldaten. „Ik heb geen andere keuze. Ik zal vechten", zei hij tegen Britse tv-zen- der ITV. „Poetin is alle realiteitszin kwijt. Het lijkt erop dat hij een nieuw keizerrijk wil stichten." Zijn broer Wladimir Klitschko, vijf jaar jonger dan de burgemeester en ook oud-wereldkampioen boksen, heeft zich inmiddels aangemeld bij het leger van Oe kraïne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8