l 7 ROEMENIË, SIRET Met de trein, bus, auto, boot of desnoods te voet. Tienduizenden Oekraïners proberen hun land te ontvluchten. Nederland bereidt zich voor om vluchtelingen op te vangen. Sanne Schelfaut Rotterdam/Kiev Het zijn hartverscheurende beel den aan de Europese grensposten. Families die op stel en sprong hun dierbaarste bezittingen - inclusief huisdieren - in een koffer of rug zak hebben gestopt en op pad zijn gegaan. Vluchten voor de Russen die in de nacht van woensdag op donderdag Oekraïne binnenvie len. Volgens de Verenigde Naties zijn al zeker honderdduizend mensen gevlucht voor het geweld. Sinds gisteren zijn het vaak al leen vrouwen en kinderen die in de rij staan, vaders en partners kunnen niet mee aangezien presi dent Zelenski mannen tussen 18 en 60 jaar heeft opgeroepen te vechten in het leger. Naast Oe- kraïners proberen ook internatio nale studenten en buitenlandse medewerkers van bedrijven en in stellingen het land te verlaten. Vliegen kan niet, doordat het luchtruim alleen toegankelijk is voor militaire vliegtuigen. Maar het wordt ook steeds lastiger om aan trein- of bustickets te komen. Reizen met de auto is een uitda ging, aangezien steeds meer ben zinestations niet meer worden be voorraad. Volgens de Roemeense minister van Binnenlandse Zaken zijn zo'n 11.000 Oekraïners zijn land inge vlucht. Een deel trekt direct door naar Bulgarije en Hongarije. De rest kan negentig dagen in Roeme nië blijven zonder asiel aan te vra gen. Tienduizenden anderen zijn naar onder meer Slowakije, Mol davië en met name Polen getrok ken. Veel vluchtelingen zijn overi gens nog in Oekraïne. Inwoners uit de buurlanden proberen de ontheemden te hel pen door ze transport of een tijde lijke slaapplek aan te bieden. Som migen staan bij de grensovergan gen klaar om Oekraïners naar vei lig gebied te brengen en ook via sociale media verschijnen er op roepen om mensen te helpen. Daarnaast heeft vooral de Poolse overheid veel werk gemaakt van opvanglocaties. Er zijn tentenkam pen ingericht en in grote gebou- Het zou heel fijn zijn als we aanmeldingen binnenkrijgen voor nieuwe locaties - Woordvoerder COA wen als sporthallen zijn veldbed den geplaatst waar ook al gebruik van wordt gemaakt. Het Nederlandse kabinet kijkt nog naar locaties waar vluchtelin gen uit Oekraïne kunnen worden opgevangen als zij zich in Neder land melden. Er is al eerste op vang, maar er worden voorberei dingen getroffen om meer huis vesting te regelen, voor als dat no dig is, zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken). „Als men sen om huisvesting vragen dan zullen we ze opvangen." Hij wijst erop dat mensen uit Oekraïne met een paspoort ge woon in Nederland mogen zijn en zich dus niet als asielzoeker hoe ven te melden. De huidige regeling is dat Oekraïners maximaal ne gentig dagen in Nederland kun nen zijn maar als ze door die grens heen gaan, dan wordt die periode verlengd, aldus Van der Burg. Tjokvol Van der Burg is in overleg met ge meenten over de opvang. Opvan- gorgaan COA laat weten dat ge meenten zich nog niet zelf hebben gemeld. ,,Het zou wel heel fijn zijn als we aanmeldingen binnenkrij gen voor nieuwe locaties. Want we zitten tjokvol. Dat heeft ook te maken met het feit dat er 12.000 statushouders zijn die op een wo ning wachten, er is geen doorstro ming'', zegt een COA-woordvoer- der. Leiders van GroenLinks in Den Haag, Nijmegen, Utrecht, Gronin gen, Maastricht, Rotterdam en Amsterdam vinden dat gemeen ten het mandaat moeten krijgen van premier Rutte om de vluchte lingen ruimhartig op te vangen. ,,We willen voorkomen dat er net als in voorgaande crises te lang wordt gewacht en Nederland zich weer onnodig door de realiteit laat overvallen'', aldus Haagse Groen Links-leider Mariëlle Vavier. Nederlanders laten volgens Stichting Vluchteling en het Rode Kruis via hun portemonnee zien dat ze solidair zijn met de Oekraï ners. In een dag tijd is er 1,5 mil joen euro opgehaald voor hulp aan Oekraïne, melden beide hulporga nisaties. HONGARIJE, BEREGSURANY GO ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 FOTO'S EPA, AFP REUTERS Land ontvluchten wordt steeds lastiger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7