a B TSS2 O Sport-om-de-hoekapp De mooiste wereld komt uit Nederland Gaatje in je oordopjes Reclamefoldernl HEBBEDINGEN 25 Wat is het verschil? TECH Éérst checken! Scan download de app! van tijd tot tijd wat kunstmestkorrels geven, ofje kunt eenmaal per seizoen mesten met korrels die via osmose hun meststoffen gedoseerd afgeven over een periode van (meestal) een halfjaar. Een tomatenplant groeit be ter, en geeft ook meer tomaten, als hij bemest wordt met veel kalium en fosfor. Maar een citroenboompje blieft liever veel stikstof. Op de verpakking van kunstmest staan meestal drie letters en drie ge tallen, bijvoorbeeld NPK 12 10 18. De N staat voor stikstof, de P voor fosfor en de K voor kalium. Soms zie je ook nog Mg voor magnesium. De getallen geven de verhouding van de elemen ten aan. Een laag gehalte N betekent weinig stikstof. Stikstof bevordert vooral de blad- groei van een plant, kalium en fosfor zijn gunstig voor de bloei en de vruchtzetting. Een hoog getal voor N is dus prima voor een bladplant maar niet voor tomaten of bloemkool. En dat is dan ook de reden waarom er allerlei soorten kunstmest zijn ont wikkeld: citrusmest, rozenmest, to- matenmest, gazonmest, enzovoort. Voor al deze speciaalmest betaal je vooral voor de verpakking. Stan- daardmest voldoet bijna altijd. Overigens, wees niet te royaal met mest. Aan een uit zijn krachten ge groeide oleander in een pot die al omvalt bij windkracht 1 heb je niks. In een bloempot bestaat nauwe lijks bodemleven, maar toch kun je ook voor potplanten organische mest gebruiken. Wormenmest is effectief en reukloos. En duur. Zelf gebruik ik voor mijn citroenboompjes de mest die gemaakt is van gemalen kippen- veren en ander slachtafval. De resul taten zijn geweldig. Maar gebruik die alleen als de planten 's zomers buiten staan, want binnen stinkt deze mest een uur in de wind. Mest uit een emmer Een recente ontwikkeling in de mestwereld is bokashi. Dat is het Japanse woord voor gefermenteerd tuin- en keukenafval. En net als veel gefermenteerde producten wordt bokashi als een soort wondermiddel gezien. En ik moet zeggen: ik heb het geprobeerd in de moestuin en de pe terselie stond tot aan mijn knieën. Bokashi is ideaal voor de stadsbe woner. Je maakt het in een speciale emmer die weinig ruimte inneemt. Hij past zelfs op het balkon. Je gooit het keukenafval in de emmer en voegt een starter van micro-organis men toe. Onder aan die emmer zit een kraantje waaruit je een vloeistof kunt aftappen. Die gebruik je als plantenmest. En als de emmer vol is, kun je het gefermenteerde afval als mest in de tuin gebruiken. Het is even wennen: de aardappelschillen en boerenkool zijn door het fermenteren wel ver bleekt, maar verder niet van uiterlijk veranderd. Maar ach, vroeger toen ik in Engeland niet ver van de kust woonde, kweekten ze in het dorp de snijbonen boven een sleuf die gevuld werd met onverkochte makreel die je gratis kon afhalen in de haven. PC ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwareinfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. Mest is niets anders dan poep van (stal) dieren. Het verbetert de vruchtbaarheid van de bodem. Compost is een mengsel van (half) vergane plantaardige resten. Het verbetert de structuur van de grond. De goed ver teerde resten zijn hu- musrijk. Humus is de mix van verteerde plantenresten, poep van wormen, dode mi croben en andere na tuurlijke materialen. Geen gek idee om eens poolshoogte te nemen bij de lokale sportclub. Alleen kan het vinden van de tijd en plaats van een gratis eve nement nogal een vorm van topsport zijn. Daar is nu een app voor uitgevonden, het sympathieke en simpele Sidelyne. Dat toont wedstrijden in de buurt waar je zonder sei zoenkaart of lidmaatschap ook welkom bent, van boog- schieten tot futsal en van een schaakduel tot een ere divisiematch tafeltennis. Desgewenst krijg je ook de route naar het veld, de zaal of het zwembad uitgestip peld. Niet heel sportief Nederland zit er al in, maar naast Utrecht (de thuisbasis van de ontwikkelaar) kun je ook al vinden wat en wie er speelt in Den Haag, Amster dam en Rotterdam. Sidelyne gratis voor iOS en Android G Van biologisch groenteafval maak je zelf gratis 'mest' voor je planten. fotos getty images Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. Laat het maar gerust aan het Amsterdamse Guerilla over om te showen hoe je bij de Play Station 5 echt het onderste uit de kan haalt. Het vervolg van Horizon Zero Dawn (20 miljoen verkochte exemplaren) is in alle opzichten next generation, hoe wel je hem ook op de oude ver trouwde PlayStation 4 kunt draaien. Het eerste deel oogde al imposant, maar verbleekt bij de visuele krachtpatserij waarin Forbidden West gros siert. Het motto is in alle op zichten meer beter, en dus moet heldin Aloy het opnemen tegen nog meer (en grotere) robotmonsters en is haar do- mein uitgestrekter én gedetail leerder dan ooit. In een openwereld-game gaat het niet alleen om vierkante meters, maar ook om hoeveel interessants er te beleven valt. In dit spel is praktisch op elke hoek wel wat nieuws te zien of te beleven. Van de kleurrijke jungle, overwoekerde steden en ijzige bergtoppen tot einde loze woestijnen en paradijse lijke stranden: in een game als deze wil je niet alleen met wa pens op pad, maar ook met een goede camera. En die zit er óók in. Horizon Forbidden West PS5 (€80) en PS4 (€70) Draadloze oordopjes zijn er in allerlei ma ten en vormen, maar Sony's LinkBuds zijn wat dat laatste betreft wel zeer on derscheidend. Dat gat in het midden is geen foutje, maar een bewuste design keuze. Op die manier ben je niet hermetisch afgesloten van de buitenwereld, maar wordt omgevingsgeluid doorgegeven. Dat is wel zo veilig in het verkeer en wel zo aardig voor je collega's op kantoor. Tegelijkertijd is de muziekweergave prima, en zitten ze in de meeste oren ook als gegoten: klein maar fijn. De bediening is even wennen, want tikken óp het dopje zou best vervelend zijn. In plaats daarvan moet je met je vinger op het ge bied boven je kaak, vlak bij je oor, tikken. Wie dat maar een raar gezicht vindt, of onhandig, kan natuurlijk ook via de bijbehorende app de LinkBuds aansturen. Sony LinkBuds €180

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 73