Rijke Russen en ook banken in de ban: 'Het is allemaal nog te soft' Spoedoverleg Navo 5 toriek, door de regering van het buurland als 'fascisten' weg te zetten; deze week kondigde hij aan Oekraïne te willen 'denazifi- ceren'. Weer een verzinsel, zegt Michael Kemper. ,,Ja, er zijn rechts-radicale groepen. Bij het gewapende conflict in het oosten waren extreemrechtse privémili- ties actief. Maar bij verkiezingen halen de rechts- radicalen nooit meer dan 3 tot 5 procent van de stemmen. En ze maken geen deel uit van de regering, die juist ge matigd is.'' Toen de Sovjet-Unie na de val van de Muur afbrokkelde, koos het Oekraïense volk in 1991 in zeer ruime meerderheid voor zelfstandigheid. Dat moet niet worden gezien als een vlucht richting het Westen, denkt Vic toria Koblenko. ,,Dat is nooit het doel geweest. Oekraïne is sinds dien op zoek naar zichzelf, naar een manier om de eigen identi teit vorm te geven. En daar is het nog steeds mee bezig.'' Koblenko vergelijkt het Oekraïne van na 1991 met een opgroeiend kind dat langzaam volwassen werd en nu de 30 is gepasseerd. „Sommige mensen van 30 zijn ook nog zoe kend.'' Trotse natie Maar met de jaren is het Oe kraïense zelfbewustzijn wel ge groeid, iets wat door het in 2014 geëscaleerde conflict in het oos ten van het land nog een zetje heeft gekregen. ,,Oekraïne is de laatste acht jaar veel patriotti- scher en minder pro-Russisch geworden'', weet Kemper. Reisorganisator Meendering zag het aantal uitingen van Oekra- iens nationalisme op straat de laatste jaren toenemen. ,,Oe- kraïne kwam op mij echt over als een trotse natie, daar werd ook zichtbaar in geïnvesteerd. Bill boards met soldaten erop, vlag gen, steeds meer mensen die Oe- kraïens spreken in plaats van Russisch. Al is dat niet het hele beeld. In een hostel in Odessa waar ik afgelopen zomer was, stond de hele dag de Russische staatstelevisie aan. En als je zoals ik in het Russisch iemand aan spreekt, vindt niemand dat een probleem. De talen lijken ook veel op elkaar.'' Experts kunnen een deel van de gedachtegang van Poetin - mocht Oekraïne ooit lid worden van de Navo, dan komt het Wes ten te dichtbij - nog wel volgen. Maar Oost-Europakenner Camiel Hamans ziet een veel diepere angst. ,,Oekraïne heeft zich ont wikkeld tot een democratisch land. Weliswaar chaotisch en corrupt, maar het is een demo cratie waarin mensen in vrijheid leven. Ik ben ervan overtuigd dat Poetin bang is dat dit overslaat naar zijn eigen land, wat hem de kop zou kosten. Dat is het échte argument voor wat er nu ge beurt.'' Oekraïne is in die redenering dus eigenlijk slachtoffer van zijn eigen succes. Het land gaf in 1994 zelfs zijn kernwapens op, in ruil voor garanties van onder meer Rusland en de VS dat het land soeverein zou blijven. Nu blijkt wat die beloftes waard zijn ge weest. Koblenko: ,,Het land wordt aan zijn lot overgelaten. Mijn hart bloedt. De Oekraïners willen een eerlijke kans op een zelfstandig bestaan. Maar dan moeten ze die kans wel krijgen.'' Poetins banktegoed in de Europese Unie wordt bevroren, zijn rijkste vrienden worden in de ban gedaan, Russische handel wordt kaltgestellt. Maar de 'ongekend harde' sancties tegen Rusland zijn toch te mager, zeggen critici. In een salvo aan toespraken zegden wereldleiders de afgelopen 72 uur 'maximale' en 'nooit vertoonde' sancties toe tegen het Rusland van Poetin. Op een eerste pakket van woensdag, volgde gisteren een tweede serie strafmaatregelen van de EU, de VS en het Verenigd Ko ninkrijk. De afdronk: Rusland moet 'langdurig' financieel geraakt wor den om zo Poetin onder druk te zet ten. Daarom zijn de vijfgrootste Rus sische banken in de ban gedaan, dat wil zeggen: afgesloten van de finan ciële markten. Liefst 70 procent van de financiële markt moet worden getroffen, hoopt de EU. Ook Poetins eigen banktegoeden in de EU wor den bevroren. Van bijna zeshonderd Poetin-ge- zinde zakenlui en parlementariërs en dik vijftig bedrijven zijn even eens tegoeden bevroren (ook op hun Zwitserse rekeningen) en ze zijn niet-welkom verklaard in de EU. Een rijtje oligarchen, de Poe- tin-getrouwen, staat op dezelfde zwarte lijst. Net als de vicepremier en hoge militairen, maar bijvoor beeld ook de hoofdredacteur van propagandakanaal Russia Today en de leiding van een bedrijf dat als 'trollenfabriek' voor online aanval len bekendstaat. Op de financiële markten moeten Russische banken, staatsbedrijven, olieproducenten, spoorbedrijven en bijvoorbeeld vliegtuigbouwers geen kans meer krijgen geld te le nen. De verkoop van chips en elek tronica is ook gestaakt. Razendsnel Maar het driemanschap van VS, VK en EU houdt nog wel een troefkaart tegen de borst. Zo wil het voorals nog Rusland niet verbannen uit het financiële systeem Swift. Dat is een systeem dat het voor banken moge lijk maakt razendsnel vast te stellen wie aan wie verkoopt. Dat moet an ders handmatig en betekent dus eindeloos bellen en mailen om transacties te verifiëren. Rusland daarvan afsnijden, zou het finan ciële verkeer verlammen. Het wordt zelfs de 'nucleaire optie' genoemd. Toch sijpelden donderdagnacht al berichten door dat de EU daar lie- C Rusland wordt nog niet verbannen uit het betalingssysteem Swift, omdat dit het financiële verkeer ernstig verlamt ver nog van afziet, waardoor de VS en het VK dat ook doen. Tot woede en verdriet van Oekraïne. „Iedereen die twijfelt of Rusland zou moeten worden geweerd van Swift moet begrijpen dat het bloed van on schuldige Oekraïense mannen, vrouwen en kinderen aan hun han den kleeft'', zei de Oekraïense mi nister van Buitenlandse Zaken. In Nederland gaat een meerder heid van partijen, van VVD tot GroenLinks, maandag in debat met het kabinet alsnog aandringen op inzet van het middel. Probleem is echter dat Rusland een andere route voor betalingsverkeer gaat zoeken, want China heeft een alter natief voor Swift ontwikkeld. En het Westen heeft ook nog miljar den uitstaan in Rusland, die zijn dan ook in één klap weg. Maar het cruciale nadeel van een verbanning van Swift is dat Rus land in januari nog dreigde gasleve ringen aan Europa stil te leggen. Dat zou het van Russisch gas afhan kelijke Europa hard raken. In 2019 zei de toenmalige Russische pre mier Medvedev al dat het afkoppe len van Rusland van Swift zou wor den opgevat als 'een oorlogsverkla ring aan Rusland'. De Amerikaanse president Joe Biden zei eerder deze week al dat de sanctiepakketten verder reiken dan wat verbanning van Swift zou doen. ,,Het gaat daar ver aan voorbij.'' De EU en in het kielzog daarvan de VS en het VK ontwikkelen niet temin al een derde sanctiepakket, om achter de hand te hebben, mo gelijk met de verbanning van Swift daar wél in opgenomen. De Euro pese Centrale Bank gaat vast onder zoeken wat 'de precieze gevolgen voor de Eurolanden zouden zijn'. Nevenschade Toch is er veel twijfel, zeggen Brus selse ambtenaren, omdat de EU-landen de nevenschade daar van voor hun eigen economie vre zen. De VS en het VK hebben bij voorbeeld minder handel met Rus land dan EU-landen en zijn minder afhankelijk van gas- en olieleverin gen door Poetin. Ter illustratie: in het sanctiepakket blijft de dia manthandel gespaard (voor België), net als de handel in dure merkkle ding zoals Gucci (op last van Italië). Ofwel: pragmatisme speelt ook een rol. GO ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 wil vóóruit Tobias den Hartog Den Haag BRUSSEL AFP/ KENZO TRIBOUILLARD Leiders van landen die lid zijn van de Navo verschij nen op een groot beeld scherm in het hoofdkwar tier van de verdragsorgani satie in de Belgische hoofd stad Brussel. Ze kwamen gisteren opnieuw bijeen voor spoedoverleg over de met het uur veranderende situatie in Oekraïne. Russi sche troepen zijn delen van de hoofdstad Kiev binnen getrokken en volgens de Oekraïense president Volo- dimir Zelenski schieten ze ook op burgers. Tokio Kopenhagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5