Dochter Hanne van moordverdachte Sandra H.: 8 Sandra H. (45) zit deze maand een jaar in voorlopige hechtenis voor de moord op Ichelle van de Velde uit Oostburg. Haar ex en dochter vinden dat het tijd wordt dat ze toegeeft. 'Mijn broertje moest zakken sjouwen. Vermoedelijk met menselijke resten' ELDRIDGE PENTURY f ij zijt een I schandaal!' De H aantijging vanuit het huis van be waring is behoorlijk verwijtend. Sandra H. praat met haar oudste dochter Hanne en de toon van het telefoongesprek is allesbe halve vriendelijk. ,,De waarheid gaat wel boven water komen'', verzekert Sandra. „Inderdaad. En gij blijft daar steken. Dat is de waarheid'', reageert Hanne. Volgens Sandra zal de tijd het leren en wil ze daarna nog wel een 'babbelke' doen. Maar Hanne hoeft zo'n gesprek niet meer, wat Sandra voelt als een belediging. Sandra: ,,Hoe schan dalig kunt ge zijn?'' Hanne: ,,Hoe schandalig ik kan zijn? Weet ge wat gij hebt gedaan? Hoe schandalig kunt gij zijn? Ik ga ge één ding vragen: 'k wil dat gij me niet nog een keer belt.'' Sinds haar arrestatie op 9 fe bruari 2021 zocht de 45-jarige Sandra H. twee keer contact met Hanne. Beide keren verliep het gesprek stroef, met onbegrip van beide kanten. ,,We hebben nooit een echte moeder-dochter relatie gehad'', vertelt Hanne. ,,Ik heb geen enkele behoefte om haar nu op te zoeken. Als ik door een Nederlands nummer word gebeld pak ik niet op, om dat zij het kan zijn. Ze is mijn moeder niet meer.'' Sandra's naam In de knusse tussenwoning in de Belgische kustplaats Zee- brugge herinnert niets aan de moeder, die verdacht wordt van de moord op Ichelle van de Velde uit Oostburg. Geen eigen dommen in huis, geen foto's aan de muur. Binnen het gezin valt haar naam nauwelijks nog. De 20-jarige Hanne woont sinds vorig jaar ook weer bij de familie. Ze werkt in de horeca en helpt 'papa' waar ze kan. Met het huishouden en de zorg voor haar broertjes en zusjes. Die 'papa' is de 45-jarige Felix Mor telmans, de man met wie haar moeder zestien jaar geleden een relatie kreeg. Hanne was toen drie jaar oud, ze is de jongste van drie kinderen die Sandra kreeg in een vorige relatie. Het gezin groeide op in Bel- gië. Eerst in Sint-Katelijne-Waver, een plaats in de provincie Antwer pen en later in Onze Lieve Vrouw Waver, iets verderop. ,,Toen we el kaar leerde kennen zat ze in een benarde positie'', vertelt Felix over Sandra. ,,Ze zat in de schuldbe middeling en zei dat ze last had van depressies. Sandra kwam met het verhaal dat ze door haar ex- man werd mishandeld.'' Financiële schulden Toch bouwden Felix en Sandra aan een toekomst samen. Hij trok bij haar in en samen kregen ze kinde ren. ,,Het zag er in het begin goed uit. Ik zag een samengesteld gezin wel zitten'', vertelt Felix. ,,Zij drie en samen ook nog eens drie, dacht ik toen nog.'' Maar het werden er zes. Zware jaren volgden, mede door financiële schulden die San dra volgens Felix had opgebouwd. Zelf kreeg hij, naast zijn baan als rioolmedewerker, de zorg van de kinderen er ook nog eens bij. ,,Mijn moeder had een lui leven'', zegt Hanne. ,,Ze deed niet veel in huis. Papa ging naar afspraken op school en nam de kinderen overal mee naartoe om leuke dingen te doen.'' Van de trap geduwd De band tussen Hanne en haar moeder was nooit heel sterk en es caleerde toen Hanne begon te pu beren. Hanne: ,,Het was dubbel. Ze kon wel moeder zijn, maar ook je ergste vijand. Dan was papa naar het werk en maakte ze me zwart. Ze beweerde dan bijvoorbeeld dat ik mijn broertjes van de trap had geduwd. Terwijl dat helemaal niet Hanne Coenen waar was.'' In overleg met hulpinstanties werd Hanne op haar zestiende uit huis geplaatst. Niet omdat Hanne iets te verwijten viel, maar 'omdat het beter was voor haar rust', aldus deskundigen. Via Felix hield ze contact met het gezin en zo be hield Hanne haar band met broer tjes en zusjes. In 2019 verhuisden Felix en San dra naar Nederland, waar ze met hun zes kinderen een huis vonden in Aardenburg. De terugkeer van Hanne leek nabij. ,,Ze had beloofd dat ik weer in huis mocht komen wonen als ze naar Nederland zou den gaan'', kijkt Hanne terug. ,,Maar toen het zover was, bleek dat er voor mij toch geen plek was. Waarom weet ik niet.'' Sandra had een nieuw doel ge vonden en opende in 2020 in Oostburg een winkel: 'Het Spiritu ele Huisje Lotus', een bedrijf in spirituele artikelen en een praktijk voor healings en witte magie. Van wege de lockdown bleef de zaak slechts een paar maanden open. Felix: ,,Eerst was ze alleen bezig met hoofdmassage, maar daarna sloeg ze om naar dingen als hekse rij. Sandra nam ook steeds meer tatoeages.'' De deuren van het Spirituele Huisje Lotus sloten voorgoed toen Sandra een jaar geleden als hoofd verdachte werd opgepakt in de zaak van de vermiste Ichelle. De 29-jarige vrouw, die net als Sandra een winkel had in de Burgemees ter Erasmusstraat, was in decem ber 2020 door haar familie als ver mist opgegeven. Onderzoek van de politie leidde naar Sandra, waarna Ichelles lichaam weken la ter in delen werd teruggevonden in het uitwateringskanaal tussen Sluis en Retranchement. Het Openbaar Ministerie ver denkt Sandra van moord. Volgens haar advocaat is ze een 'ontken nende verdachte', maar geeft San dra wel toe dat ze heeft geholpen met in delen zagen en wegmaken van Ichelles lichaam. In Sandra's winkel zijn veel bloedsporen van Ichelle gevonden, en ook op een laars van Sandra zaten bloedres ten. Het dikke dossier, dat nu nog steeds niet volledig is, zit vol met bewijslast, zoals verklaringen en sms-berichten, die Sandra zelf met de telefoon van Ichelle zou hebben verstuurd. Gevulde vuilniszakken ,,Een van mijn broertjes moest haar helpen met spullen tillen van de garage naar haar auto. Het ging om gevulde vuilniszakken'', voegt Hanne toe. Vermoedelijk waren dat menselijke resten. ,,Ik vind het laf dat ze ontkent, want alles leidt haar kant op.'' Hanne volgt de rechtszaken op de voet en is blij dat de rechter be gin deze maand een 'bevel van medebrenging' heeft opgelegd. Dat betekent dat Sandra verplicht naar Middelburg moet komen als in april de tweedaagse zitting plaatsvindt. „Gelukkig kan ze niet meer met verzinsels komen.'' Jongste broertje Vanuit het huis van bewaring heeft Sandra brieven aan de kin deren gestuurd, waarin ze onder meer vraagt om 'niet te snel te oor delen'. De geposeerde foto's die ze van zichzelf meestuurde, hebben weinig indruk gemaakt. ,,Belache- lijk zoals ze erop staat'', zegt Hanne. ,,Vooral die lach op haar gezicht. Mijn jongste broertje her kende haar niet eens.'' Felix zegt dat hij zal meewerken als de kinderen toch contact wil len hebben met hun gedetineerde moeder. Dat Sandra hem beticht van huiselijk geweld en een halve psychopaat noemt, legt hij naast zich neer. „Sandra heeft het leven van Ichelle en haar familie al kapot gemaakt en probeert dat dan ook te doen bij haar eigen gezin. Ons leven samen was een komedie. Ze ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 GO 'Ze gelooft vooral in haar eigen j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 56