Jaar cel geëist tegen ontkennende inbreker Provincie wil actie van Den Haag 11 CORDEJONGE DEN HAAG VVD: Bevrijd de garnalenvissers van bureaucratie rond regels stikstofuitstoot Een garnalenkotter vaart, vist, ligt stil en lost zijn lading. Hoe kan de visser dan bijhou den hoeveel stikstof hij uit stoot? En denk eens aan de administratie daar bij. Er wordt een 'bureaucratische ellende' uitgestort over garna lenvissers, schrijven VVD-Ka- merleden Peter Valstar en Thom van Campen in vragen aan het kabinet naar aanleiding van een artikel in deze krant. Daarin liet visser Eddy Sinke uit Yerseke weten dat waanzinnige regels hem dreigen te nekken. Volgens de VVD'ers belanden garnalenvissers vanwege stik- stofregels, een onbegrijpelijke urenregeling en vaarvolgsyste- men in een schrijnende situatie. Ze vinden dat minister Henk Staghouwer van Landbouw, Na tuur en Visserij hen te hulp moet schieten. Nu dreigen de vissers met ingang van volgend jaar hun vergunning te verliezen. Dat is een 'onhaalbare deadline', vin den Valstar en Van Campen. Ze willen dat de minister samen met de provincies een stappen plan opstelt om de vissers 'op termijn' aan de stikstofnormen te laten voldoen en vragen een toezegging dat de 250 Neder landse garnalenvissers ook in 2023 nog de zee op kunnen. - Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN Nog altijd is onduidelijk wat er gebeurt met klachten over vliegtuigen boven de provincie. ,,Onze macht is beperkt", zegt gedeputeerde Dick van der Velde. Rolf Bosboom Middelburg Wie overlast ondervindt van vlieg tuigen werd in Zeeland jarenlang van het kastje naar de muur ge stuurd. Klachten over vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden kwamen vaak bij het vliegveld zelf terecht. Daarnaast is er de Milieu klachtenlijn van omgevingsdienst RUD Zeeland. Maar bij klachten over vliegtuigen in de lucht moet de Inspectie Leefomgeving en Trans port (ILT) of de luchtvaartpolitie in actie komen. Door die versnippering was on duidelijk waar mensen terecht kunnen. Een commissie onder lei ding van Pieter Vierhout, omwo nende van vliegveld Midden-Zeel- and, pleitte daarom vorig jaar voor één loket voor alle klachten over klein vliegverkeer. Dat zou bij RUD Zeeland moeten komen, aldus de commissie. De provincie heeft actie onder nomen. De diverse websites zijn aangepast, waardoor klagers nu worden verwezen naar RUD Zeel and. Maar die kan niet alle klachten behandelen, zo waarschuwde gede puteerde Dick van der Velde vrijdag in de overlegcommissie voor het vliegveld. ,,Dat is op basis van wet geving niet mogelijk." De Zeeuwse omgevingsdienst gaat alleen over klachten over bij voorbeeld starten en landen of over activiteiten op de luchthaven. ,,De RUD gaat niet over klachten over geluid in de lucht", aldus Van der Velde. ,,Die kan zij dus ook niet in behandeling nemen. Het is echt ILT in Den Haag die daarover gaat." Om hoeveel klachten het gaat en wat daarmee gebeurt, blijft voor Zeeland onduidelijk. Pieter Vier hout noemde het 'ongelooflijk on bevredigend' dat Zeeuwse klagers over vliegverkeer afhankelijk zijn van een instantie 'in Verweggi stan'. ,,We zitten hier al jaren te genaan te schoppen, om vliegveld Midden-Zeeland te ontlasten van alle meldingen die zij krijgen en waar ze niets mee kunnen." Van der Velde zei die onvrede te delen. ,,We zijn ons ervan bewust zijn dat de klachtenafhandeling echt aandacht behoeft. Daar zetten we ons voor in, maar wel binnen onze bevoegdheden. We spreken Den Haag erop aan, hopen op ver betering, maar ik heb daar geen macht." Reddingshelikopters De vrees is dat door de komst van zware reddingshelikopters het aan tal klachten fors zal toenemen. De provincie laat in kaart brengen wat deze zogeheten SAR-helikopters betekenen voor Zeeland en in hoe verre deze passen in wat nu is toe gestaan op vliegveld Midden-Zeel and. Van der Velde verwacht bin nen enkele weken de uitkomsten van het onderzoek te hebben. De 28-jarige Terneuzenaar Thomas D. moet zich die bewuste novemberdag vorig jaar een ongeluk zijn geschrokken. Met de nodige tamtam werd hij in alle vroegte door de politie van zijn bed gelicht. Hij zou 6 september in Terneu- zen een inbraak hebben gepleegd in een oud restaurant, daar door de politie zijn overlopen en een agente met een mes hebben be dreigd. Gisteren hoorde hij de of ficier van justitie één jaar cel te gen hem eisen. Vuurwapen D. zei van niets te weten, had niets gedaan en hield het daar bij. En dus hield de onderzoeksrech ter hem maar voor wat hij gedaan zou hebben. De politie kreeg een tip dat bij het oude restaurant iets aan de hand was en ging kij ken. De deur stond open en de politie deed de deur dicht. Even later zagen ze dat de deur op nieuw open stond en vrijwel di rect stond een agente recht te genover de vermeende inbreker. Die dreigde de agente met een mes, zij trok haar vuurwapen en de inbreker wist via een keuken raam te verdwijnen. Een verder onderzoek leverde dna op van D. op een wijnglas, het mes dat werd gevonden, een zaklamp die buiten lag en op een handvat van een fiets die buiten stond. In het restaurant stond keurig op een tafel audioappara- tuur, kennelijk met de bedoeling om te worden meegenomen, zo redeneerde de officier van justi tie. Alibi D. zei maar weer eens van niets te weten. ,,Ik lag die dag gewoon thuis in bed." Hij had zijn moe der, in wier huis hij verbleef, kunnen laten verklaren dat hij een alibi had, maar daar had D. niet aan gedacht. D.'s advocaat vatte het als volgt samen: ,,Er was een mansper soon, op de audioapparatuur is geen dna gevonden, er is niets ge stolen en er was ook geen begin van een diefstal.'' Hij verzocht dan ook de rechtbank zijn cliënt vrij te spreken. Uitspraak 11 maart. - Ad Roos GO ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 Geen oplossing klagers vliegveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39