Bijrolletje voetbal richting de vrede H c Huurling van Spartak keert als topscorer van 18 COLUMN Sjoerd Mossou Nou, niet heel veel natuurlijk. Vrij wei nig. Bijna niets misschien. Toch is het ook weer niet helemaal waardeloos. De UEFA besloot gisteren om de Champions Lea gue-finale te verplaatsen van Sint Petersburg, ge boortestad van Vladimir Poetin, naar Parijs. Wat je op zijn minst kunt zeggen van zo'n sanc tie: het heeft meteen impact. (Méér althans dan het 'exportverbod op het gebied van technologie en dienstverlening voor diepwaterolie-exploratie' dat de Nederlandse overheid deze week afkon digde.) In een wereld van misinformatie, misleiding en flagrante leugens is voetbal - het spel - een univer seel en tamelijk zuiver baken. Het heeft het ver mogen om miljoenen mensen te bereiken, tot in de binnenlanden van Kalmukkië aan toe. Je lost er geen oorlogen mee op, maar dat het een dankbaar propagandamiddel is, heeft de ge schiedenis al vaak genoeg bewezen. Poetin weet dat zelf als geen ander. Op het WK van 2018 ver kocht hij nog glimlachend de leugen dat Rusland een heerlijk inclusief en verbindend landje is, vro lijk poserend met Marco van Basten en een stel an dere naïeve wereldsterren. Hij is een die-hard-supporter van Zenit Sint- Petersburg bovendien, vraag maar aan Dick Advo caat. Ik kan me nog een pandemonium herinneren op het Rode Plein, waar Poetin een balletje kwam trappen om het WK in te luiden. Zijn traptechniek was redelijk, overigens, waarschijnlijk oneindig veel beter dan die van Mark Rutte, onze nationale houten klaas. Dat Poetin sindsdien als maar meer van het padje raakte, lijdt geen twijfel. Ook zoiets vrijblijvends als voetbal gaat hem niet tot rede brengen natuurlijk, ze ker niet nadat Zenit don derdagavond roemloos werd uitgeschakeld door Betis Sevilla in de Europa League. Maar voetbal kan wel een klein bijrolletje spelen richting vrede mis schien, al is het maar een tiende van een procent. Woensdagavond toonde Benfica-speler Roman Jaremtsjoek een shirt met de gouden drietand, wapen van Oekraïne. De spelers van Napoli en Barcelona riepen sa men op tot vrede, poserend achter een groot spandoek met 'stop war'. Stemmen gaan op om voetbalwedstrijden te beginnen met een minuut stilte, tot bij de amateurs aan toe. Je kunt daarvan zeggen dat het zinloos is, die arme burgers in Kiev kopen er weinig voor, maar voetbal gaat wel onge filterd de wereld over, tot in Rusland aan toe. Als de UEFA iets zou willen waarmaken van zijn mierzoete marketingboodschap dat voetbal ver broedert, dan staat het oogluikend toe dat voetbal zich voor even vermomt als een propagandamid del voor vrede. Ook met voetbal dring je niet meer door tot het verwarde, bloeddorstige hoofd van Poetin, maar mogelijk wél tot een meerderheid van mensen in Rusland. Het internationale voet bal gaat er graag prat op dat het mensen verbindt. Dit is hét moment om daar iets van waar te ma ken, al is het maar een dappere poging daartoe. Poetin is een die hard-fan van Zenit, vraag maar aan Dick Advocaat Of hij door de gebeurtenissen in de wereld überhaupt terug kan naar Moskou, is de vraag. Maar Feyenoord zou Guus Til, die morgen terugkeert in Alkmaar voor het duel met eerste liefde AZ, sowieso graag behouden. Niet alleen de Feyenoord-trainers Arne Slot en Marino Pusic keren terug bij AZ, ook Guus Til staat te genover zijn voormalig werkgever. De 24-jarige middenvelder doet dat als steunpilaar van Feyenoord met maar liefst 13 competitiedoel- punten achter zijn naam. ,,Ja, die doelpunten'', zegt Willem van Ha- negem, clubicoon van Feyenoord en voormalig speler én trainer van AZ. ,,Die heeft hij inderdaad ge maakt. Maar heel eerlijk, ik zie Til nog te vaak erg matig spelen. Zon dag tegen Cambuur, dat was toch ronduit slecht?'' Martin Haar schiet in de lach als hij de woorden van Van Hanegem hoort. De 69-jarige trainer werkte in Alkmaar jarenlang met Til. ,,Ik snap Willem ergens wel'', zegt hij. ,,Maar je moet Til niet met een Jari Litmanen vergelijken. Als hij bij ons aan hakballetjes en balletjes achter het standbeen begon, zei ik ook meteen 'Guus, doe dat maar niet hè'. Dat kan hij gewoon niet. Maar deze jongen heeft enorme waarde voor Feyenoord. Hij kan één van de meest scorende mid denvelders van de club worden.'' Blijkbaar is loper Til geen mate riaal voor fijnproevers. ,,Maar Louis van Gaal haalde Guus ook gewoon bij Oranje'', zegt Martin Haar. Van Hanegem had dus meer van Til verwacht in voetballend opzicht. Til zou zich daar weleens in kunnen vinden. ,,Ik had zelf ge hoopt dat ik op bepaalde vlakken verder was'', zei hij in november met een kritische blik naar zich zelf. Scoren Een mening die ze bij Spartak Moskou en Freiburg ook hadden over Guus Berend Til. De Russi sche Spartak-trainer Oleg Kon- onov, interim Sergei Kuznetsov, de Duits-Italiaanse opvolger Do- menico Tedesco, ze bouwden in Rusland nooit op hem. Evenals Christian Streich bij SC Freiburg hem negeerde. Alleen onder Christian Preusser, de trainer van het tweede elftal dat uitkwam in de Regionalliga Sudwest, scoorde hij er weer op los: vier goals in drie wedstrijden. Maar wel tegen FK Pirmasens, Schott Mainz en SG Sonnenhof Groftaspach. ,,Maar toen Feyenoord hem terughaalde naar de eredivisie zei ik meteen dat hij tussen de 15 en 20 goals zou gaan maken'', zegt Haar. ,,Til is de jongere versie van Jens Toornstra. Hij heeft scorend vermogen en be schikt over een gigantisch loop vermogen. In de eredivisie maakt hij daarmee vaak het verschil. Waarom niet in Duitsland? Daar lopen jongens die precies het zelfde kunnen en vaak nog veel Toen Feyenoord hem terughaalde, zei ik dat hij tussen de 15 en 20 goals zou maken beter. Daar worden toch extra din gen gevraagd. De Russische com petitie, daar lopen ook geweldige spelers rond. Maar in Nederland: ga maar eens tegen Til spelen, dat is echt vervelend hoor. Hij blijft maar gaan.'' Arne Slot wist dat natuurlijk al langer. De trainer duidt nog maar eens de kracht van de speler die hij zo graag naar Rotterdam wilde ha- len. ,,Guus heeft voor ons ook on gelooflijk veel waarde als we de bal niet hebben'', zegt Slot. ,,Hij brengt een ongekend loopvermo gen als de tegenstander de bal heeft. Dan kan hij bijna in zijn eentje twee tegenstanders afstop pen. Hij pakt ook veel ballen af, waardoor wij in counters terecht kunnen komen.'' Goed humeur Technisch directeur Frank Arne- sen sluit zich graag aan bij Slot. ,,Guus Til is echt een geweldige jongen, ook in de kleedkamer'', zegt de Deen. ,,En niet onbelang rijk: hij is altijd goed gehumeurd.'' Dat laatste was al snel het han delsmerk van de jonge Til bij AZ. Altijd die lach, altijd een leuk ant woord. Toch lijkt Til zich inmid dels af en toe ook onbegrepen te voelen in de voetballerij. ,,Er is ook niet heel veel voor nodig om Guus geïrriteerd te krijgen'', zei Slot daar al eens over. ,,Dat verwacht je misschien niet, omdat hij zo lacht en vaak plezierig is.'' Haar zegt daarover. ,,Guus Til is een geweldige prof', aldus Haar. ,,Maar als hij naar huis gaat, doet hij andere dingen dan de gemid delde voetballer.'' Dat was ook zo lastig voor hem in Moskou. Daar zocht hij naar Rentree Eriksen Seizoen over voor Oosting Y @SjoerdMossou Wat is voetbal precies waard op een schaal van oorlog en verdoemenis? ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 GO 'Spelen tegen Til, Mikos Gouka Rotterdam - Martin Haar VOETBAL Christian Erik sen (30, foto) debuteert van daag bij Brent ford in het duel in de Pre mier League met Newcastle United. Het is de eerste keer dat de Deen in actie komt in een officieel duel, sinds hij de afgelopen zomer op de Europese titel strijd werd ge troffen door een hartstil stand. Eriksen speelde eer der in Enge land voor Tot tenham Hot spur. VOETBAL Willem II moet het lang zon der Thijs Oos ting (21, foto) stellen door een zware knieblessure. De aanvaller liep die kwet suur donder dag op tijdens een training. Oosting kwam in de winter stop over van AZ en speelde pas drie com- petitiewedstrij den voor Wil lem II. Tegen RKC scoorde hij twee keer. O £L (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18