II bolderman nl De goedkoopste met vertrekgaranties 17 VAKORGANISATIE EERSTE VROUWELIJKE VOORZITTER VAN VAKGROEP AKKERBOUW BIJ LTO-NEDERLAND Zelf zit Tineke de Vries uit het Friese Hallum het liefst op de trekker, om mee te helpen de aardappeloogst binnen te halen. Maar als nieuwe voorzitter van de vakgroep Akkerbouw en Vollegrondsgroente van LTO-Nederland zal ze heel vaak vergaderzaaltjes van binnen zien. f et de hele familie A MM aan het werk op het land, dat is het I^bH mooiste wat er I H is.'' Tineke de Vries (56), de eerste vrouwelijke voorzitter van de LTO-vakgroep Ak kerbouw, laat duidelijk weten waar haar hart ligt. Maar om de akkerbouw toekomstbestendig te maken moet er ook gepraat worden en oplossingen bedacht. En daar wil ze zich volop voor gaan inzetten, zegt ze in een ge sprek met deze krant. ,,De dierlijke sector is groter in Ne derland. Maar akkerbouw is een be langrijke sector. Vooral op het gebied van aardappelen, uien en suikerbie ten. Op het gebied van pootaardappe- len is Nederland een absolute wereld macht. Die pootaardappelen worden verkocht in Azië, het Midden-Oosten, Noord-Afrika, Zuid-Europa en tot slot aan Scandinavië en het voorma lige Oostblok. ,,Graan speelt een minder belang rijke rol. Dat wordt vooral gebruikt als wisselgewas. Om eens in de drie jaar aardappels te telen moet je ook an dere gewassen telen. Op het gebied van groente is Nederland meer dan zelfvoorzienend met groenten die we zelf telen, bloemkool en broccoli bij voorbeeld. En Nederland is wereld wijd een grote speler met groenteza den.'' ,,Politiek ligt er de uitdaging op het gebied van gewasbeschermingsmid delen. Dat gebruik moet tot 2030 hal veren. Dat is voor telers een korte tijd. We zijn als sector bezig met groene alternatieven, maar dat kost tijd. We zien dat de toelating van veel be staande middelen snel wordt afge bouwd, maar de toelating van nieuwe middelen gaat erg stroperig.'' „Vergeleken met de jaren 80 wordt al 90 procent minder gewasbescher mingsmiddelen gebruikt. Maar de laatste slag is altijd het moeilijkst. Biologische middelen zijn niet een- op-een een vervanger voor chemi sche middelen. Vaak zijn ze voor één specifieke plaag bedoeld. Daar moe ten we mee leren omgaan. Dat kost tijd. En door klimaatverandering krijgen we meer warme zomers. Dat leidt tot meer plagen in het gewas. Dat terwijl onze gereedschapskist steeds leger wordt.'' ,,Het gaat niet alleen om de midde len. Denk aan Crispr-Cas, een me thode om sneller resistente rassen te ontwikkelen. Dat kan buiten de EU wel, hier lopen we achter.'' ,,We zijn ook voor duurzaamheid. We moeten extensiever gaan telen, maar dat betekent wel minder op brengst. In het buitenland is duur zaamheid vaak niet zo'n item. Die willen voldoende eten voor hun be volking. Als we straks aankomen bij de klant met de boodschap dit is een duurzame pootaardappel, er zit wel wat schurft op en o ja hij is ook nog eens duurder, dan kijken ze je raar aan. Strenge eisen mogen, maar we moeten wel een boterham kunnen verdienen met onze producten.'' ,,We zijn gewend aan fluctuerende prijzen. Maar we maken ons wel zor gen over de hoge prijzen voor energie en kunstmest. De burgers worden ge compenseerd, maar wij niet. En we hebben ook een probleem met de al maar stijgende grondprijs." ,,In de Flevopolder doet een hectare al 150.000 euro. Als je die grond koopt tegen 2 procent rente dan moet je al 3000 euro verdienen om de rente af te lossen. En de prijzen gaan alleen We hebben alles om het veiligste voedsel ter wereld te telen: sterke ketens en heel goed vakmanschap maar omhoog, want er moet grond komen voor infrastructuur, woning bouw en bedrijfsterreinen. Die grond komt van de boeren. We moeten misschien af van het taboe om nieuw land te winnen aan de kust.'' ,,Ja dat denk ik zeker. We hebben al les om het veiligste voedsel ter we reld te telen. Nederland heeft nog steeds een hartstikke goed klimaat voor akkerbouw en vollegronds- groenteteelt, we hebben sterke ke tens en heel goed vakmanschap. Ik wil me 100 procent inzetten voor de transitie naar een groene teelt met minder chemische middelen en be houd van kwaliteit.'' Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Italiaanse Bloemenrivièra VGeld-terug-garantie V Repatriëringsgarantie VOmboekgarantie* 10 dagen Adriatische Kust light all-inclusive 10 dagen Rondreis Schotse Hooglanden en Orkney-ei landen 12 dagen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier- en Mont-Blanc Express 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome GO ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 Tineke de Vries verruilt de akker en de trekker voor vergaderzaal Peet Vogels Hallum Is de akkerbouw en vollegronds- groenteteelt een grote sector? Waar liggen de uitdagingen voor de komende jaren? Dat terugdringen van bestrijdings middelen is al veertig jaar een item. Waarom lukt dat maar niet? Moeten er meer bestrijdingsmidde len worden toegelaten? De opdracht voor de landbouw is duurzamer produceren. Daar hoort minder middelengebruik toch bij? Tineke de Vries wil zich 100 prozent in zetten voor de transi tie naar groene teelt. FOTO MARCEL VAN KAMMEN Lukt dat niet dan? Wat is daar het probleem? Is er nog wel toekomst voor de ak kerbouw in Nederland? Vertrekdata: 4,11,18,25 apr/2,9, 16,23,30 mei 6 juni 12 sept etc. Drukfouten en/of prijswijzigingen voorbehouden. *Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 wgjjgJr boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten, consumentenbijdrage SCR e.v.t. brandstoftoeslag. Vertrekdata: 30 apr/28 mei 11,25 juni 7 9,23 juli 6,20 aug etc. Vertrekdata: 23 apr/7,21/4,18 juni/2,16,30juli/13,27aug etc. Vertrekdata: 14,28 mei 711,25 juni 79,23juli /6,20 aug 73,17 sept. Vertrekdata: 4,18,25 apr/2,16,30 mei713,20,27juni 711,18 juli etc. Vertrekdata: 11,25 juli 7 8, 22 aug/5,19 sept/3 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17