Van André Gemeenteraadsverkiezinc 10 Ook deze raadsverkiezingen schuiven partijen weer massaal BN'ers als lijstduwer naar voren. Kiezersbedrog? Tv-ster Albert Verlinde én raadslid in Brabant: 'Ik had zoveel voorkeursstemmen dat ik niet voor de eer kon bedanken.' Ik kon me ook helemaal vinden in het uitgangspunt van deze lokale partij: niet lullen, maar poetsen NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD H ee joh, gekkie''. H Dat is het gedeci- ■mH deerde antwoord I van Tim Coronel op de vraag of hij soms zelf niet de gemeenteraad van zijn woonplaats Alphen aan den Rijn in moet. Kan-ie niet, wil-ie niet, is helemaal geen goed idee. De autocoureur, Formule i-specialist, helft van de bekende tweeling én prominent Alphenaar laat de lokale politiek liever aan 'professionals' over. ,,Er zijn mensen die daar veel beter op hun plek zijn dan ik.'' Als lijstduwer voor Nieuw Elan, de grootste lokale partij in de Zuid-Hollandse stad, hoeft hij ook helemaal geen zetel in te nemen, vindt Coronel zelf. ,,Ik ben twaalf jaar geleden gevraagd om de partij te steunen en dat is precies wat ik al drie raadsverkiezingen doe. Ik zorg, hoop ik, voor extra stemmen en extra publiciteit. Kiezers ver wachten ook helemaal niet dat ik de politiek in ga.'' Poetsen De keuze om op de kandidatenlijst te gaan staan, was wel een hele bewuste, benadrukt Coronel. ,,De partij vroeg me in een tijd dat ik sowieso al wat meer met politiek bezig was en ik kon me ook hele maal vinden in hun uitgangspunt: niet lullen, maar poetsen. Ze hebben de afgelopen jaren ook echt wat voor elkaar gekregen. De vernieuwing van het stadshart, meer woningen, de metamorfose van een natuurgebied. En ik ben niet de enige die dat vindt hè. De partij ging van drie naar twaalf zetels.'' Is het vrijblijvende lijstduwer schap van Tim Coronel en andere bekende Nederlanders, kortweg BN'rs, als historicus Maarten van Rossem (voor de PvdA in Utrecht), reality-ster Erica Meiland (Partij voor de Inwoners in Noordwijk) en oud-voetballer Lex Immers (Hart voor Den Haag) een teken van betrokkenheid, of ronduit kiezersbedrog? Op die ene vraag, die elke ver kiezingen weer opspeelt, heeft politicoloog KristofJacobs van de Radboud Universiteit in Nijmegen een genuanceerd antwoord. ,,Je hebt de principiëlen die zeggen dat alle mensen op de lijst be schikbaar moeten zijn. Maar je hebt ook de pragmatici die vinden dat alle aandacht voor de raadsver kiezingen welkom is, en ik behoor tot de laatste groep. De opkomst bij raadsverkiezingen is laag, schommelt tussen de 50 en 60 procent, dus alle aandacht is welkom. Bovendien geven veel lijstduwers voor de verkiezingen al aan dat ze niet de politiek in willen, dus daar kan je als kiezer rekening mee houden.'' Bestuurskundige Julien van Ostaaijen van de Universiteit van Tilburg begrijpt wel dat sommigen het over kiezersbedrog hebben. ,,Het gaat er niet alleen om dat er op de laatste plaats een BN'er staat, maar dat soms de halve lijst gevuld is met mensen die niet de politiek in willen. Dat geeft toch een ver keerd beeld? En ik ga er niet vanuit dat kiezers van al die mensen weten of ze wel of niet raadslid willen worden. Het zou goed zijn als de lijsten realistisch zijn: deze mensen gaan, als u op ze stemt, de raad in.'' Ambassadeurs Dat partijen tuk op lijstduwers zijn, verbaast Van Ostaaijen niet. ,,Of het nu BN'ers zijn of lokaal beroemde mensen, het loont om te laten zien dat je ambassadeurs hebt. En het levert extra stemmen op. Stel dat al die onverkiesbare mensen op de onderste helft van de lijst allemaal vijftig stemmen binnenhalen, dan tikt dat behoor lijk aan. Zeker als er een restzetel te verdelen is.'' Wel een kanttekening, van Ja cobs: ,,Soms zie je dat een lijstdu wer als een stofzuiger alle stem men naar zich toetrekt, maar dat het totale aantal stemmen op een partij hetzelfde blijft.'' Theaterproducent en tv-presen- tator Albert Verlinde koos er, toen puntje bij paaltje kwam, wel voor de politiek in te gaan. Als inwoner van het Brabantse dorpje Crom- voirt stond Verlinde bij een ge meentelijke herindeling in 2020 op de VVD-lijst en sleepte meer dan 400 stemmen binnen. ,,Ik wilde mijn partij steunen, geen actieve rol spelen. Maar toen ik de uitslag zag, dacht ik: ik kan het niet maken om voor de eer te be danken. Dat zou kiezersbedrog zijn. Veel kiezers hebben blijkbaar het idee dat ik iets kan betekenen.'' Stiekem is raadslid Verlinde (portefeuille: burgerparticipatie, wonen, recreatie, cultuur) best van het politieke handwerk gaan hou den. ,,Ik zal niet liegen: het kost veel meer tijd dan ik dacht. Ik ben er per week zeker een middag en twee avonden aan kwijt. Maar het is ook erg leuk.'' Verlinde die in zijn werkzame leven gedurende een lange tijd leidinggevende is geweest, geeft toe gewend te zijn geraakt aan 'een wat directieve manier van optre den'. ,,Maar dat kan hier dus niet. Je moet met andere partijen als SP en GroenLinks samenwerken en dat gaat best goed. En het is ook een belangrijke levensles. De ver schillen in Nederland zijn minder groot dan we, juist in deze tijd, wel eens denken.'' De volkszanger ZATERDAG 26 FEBRUARI 2022 GO BN'ers als lij stduwer? Alle aandacht is welkom Eefje Oomen Alphen aan den Rijn/Cromvoirt - Tim Coronel, autocoreur, Fl-specialist De opkomst bij raadsverkie zingen is traditioneel laag. Plaat selijke en landelijke bekendhe den kunnen de opkomst als lijst duwer positief beïnvloeden stel len bestuurskundigen. BEELDBEWERKING ADR, FOTO'S CASPAR HUURDE- MAN, ANP BRUNOPRESS, UNITED PHOTOS, WOUTER DILL, PAUL BERGEN Tussen de lijstduwers treffen we door de jaren heen nogal wat vreemde kostgangers aan. Een kleine selectie. We zien het Dreetje junior met zijn tijdrovende liefdesleven nog niet doen, maar zijn pa? Die trad als lijstduwer voor de lokale par tij Ronde Venen Belang in 2002 daadwerkelijk als raadslid aan. Na drie maanden was André Ha zes senior (1951-2004) wel weer foetsie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10