Tientallen doden en gewonden JOL Walcheren Nieuwsmedia Gaan sancties ook Zeeland raken? P2 Correspondent Joost Bosman vanuit Kiev P3 'Navo zal beroep doen op Nederlandse steun' P4 Prijzen voor energie en voedsel exploderen Je checkt het nieuws... en het is oorlog! C P8 Oekraïne trilt op zijn grondvesten door een grootschalige aanval van de Russen. Het offensief komt van alle kanten. ,,Poetin zal niet stoppen bij Oekraïne", klinkt het bitter. De aanval begon gisterochtend, net voor dageraad. Russische kruisraketten daalden neer op militaire installaties in de buurt van een tiental Oekraïense ste den. Volgens het Russische mi nisterie van Defensie zijn er 83 doelwitten geraakt, waarvan 11 militaire vliegvelden. Later in de middag was er een tweede golf luchtaanvallen en klonk het luchtalarm opnieuw. Rusland trok vanuit het oosten, de Krim en Belarus, het buurland binnen. Aan het eind van de dag hadden Russische troepen de controle over een militair vliegveld bij Kiev en over een gebied rond de voormalige kernreactor in Tsjer- nobyl. Er zijn meldingen van zware gevechten. Aan Oekraïense zijde waren tot gisteravond 57 doden gevallen en 169 gewonden, vol gens de Oekraïense minister van Volksgezondheid. De VN schat dat zo'n 100.000 Oekraïners hun huizen zijn ontvlucht. De Oekra- iense president Volodimir Zelen- ski sprak van 'een oorlogsverkla ring aan heel Europa'. 'Donkerste uur' De Russische aanval op Oekraïne werd dagen achtereen aangekon digd door met name de Ameri kaanse president Joe Biden. Die noemde de invasie gisteravond 'een gevaarlijk moment voor Eu ropa' en kondigde nieuwe, zware sancties aan tegen de Russische elite. EU-buitenlandchef Josep Borrell schetste een zwart scena rio: ,,We zitten in het donkerste uur van ons continent sinds de Tweede Wereldoorlog. Een kern wapenmacht is een grootschalige invasie begonnen in een demo cratisch buurland en bedreigt ie dereen die wil helpen met nucle aire vergelding." De EU zal van daag verdere, zware sancties be kendmaken. Lang ontkende de Russische president Vladimir Poetin Oe kraïne te willen binnenvallen, volgens hem ging het om wes terse propaganda. Tot hij in de nacht van woensdag op donder dag op tv een 'speciale militaire operatie' aankondigde in de Oe kraïense Donbas-regio. Maar het Russische offensief bleek nog veel breder dan dat. Tijdens zijn toespraak riep Poetin de Oe kraïense militairen op hun wa pens neer te leggen. Verder ver zekerde hij dat 'Rusland onmid dellijk zal reageren in het geval van buitenlandse bemoeienis', en dat elk 'bloedvergieten voor rekening van het Oekraïense re gime komt'. Uittocht Een al jaren 'bevroren' burger oorlog in Oekraïne vlamde zo in een paar weken op tot een uit slaand internationaal conflict waarvan de gevolgen nog nauwe lijks zijn te overzien. De Russi sche raketaanvallen zorgden voor een uittocht van duizenden in woners van Kiev. De eerste vluchtelingen meldden zich gis teren al aan de Poolse grens. De Nederlandse Commandant der Strijdkrachten (CDS) Onno Eichelsheim verwacht dat de Russen een 'groot deel' van het grondgebied van Oekraïne pro beren in te nemen, inclusief de hoofdstad Kiev. ,,Het zwartste scenario is zich aan het ontvou wen." Specialisten zijn het erover eens dat de komende dagen in het teken zullen staan van Oe- kraïens verzet, en niet van mili taire interventies van de Navo. In Oekraïne zelf klinkt bitterheid. Oleksii Goncharenko, volksver tegenwoordiger voor Odessa in het Oekraïense parlement, stond met een camouflagejack voor de camera. ,,Poetin zal niet stoppen bij Oekraïne. Hierna zal hij de Baltische landen aanvallen. In 1994 hebben wij ons nucleaire arsenaal ingeleverd in ruil voor veiligheidsgaranties van de Ver enigde Staten, de Europese Unie en Rusland. We hadden de kern wapens moeten behouden, dan was dit nooit gebeurd." vrijdag 25 februari 2022 Weeroverzicht lange termijn: C P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging P7 16 Mark van Assen Bob van Huët Rotterdam/Kiev C P2 t/m P9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1