9 Dol op onze medicijnen en bloemen mede door de crisis tussen Oekraïne en Rusland de gasprijs zeker tot maart 2023 hoog blijft. Dat is weer in het voor deel van de Russen. Zij zullen de gas kraan dan ook niet snel dichtdraaien voor het Westen. Nogmaals, voor beide kampen staat er op het gebied van ener gie te veel op het spel.'' Ook het besluit van de Duitse rege ring om gaspijpleiding Nord Stream 2 tussen Rusland en Duitsland niet in ge bruik te nemen, zal volgens Van Cleef niet al te grote gevolgen hebben. ,,Die pijpleiding heeft miljarden gekost, dan is het nogal zonde dat ie niet kan wor den gebruikt. Maar de Russen kunnen Tweede ronde Mocht de situatie in het grensgebied verder escaleren, dan schermen de westerse landen met een tweede ronde van strafmaatregelen. Een sanctie die dan kan worden opgelegd, is het los koppelen van Rusland van Swift. Dat is een systeem dat internationale financi- ele overdrachten afhandelt. Swift zorgt er onder meer voor dat grote Russische en Europese bedrijven gemakkelijk za ken kunnen doen met elkaar, maar ook dat Nederlandse consumenten op een gemakkelijke manier in een Russische webshop kunnen betalen en andersom. Als Rusland wordt verbannen uit Swift, betekent dit dat ook andere lan den hier last van hebben. De Russische econoom Movtsjan ziet ook die sanctie niet als rampzalig. „De Russische Centrale Bank heeft een ei gen, intern systeem ingevoerd, dat al 20 procent van de betalingen verwerkt. Swift is bovendien niets anders dan een communicatiesysteem voor beta lingen. Voor buitenlandse betalingen is er nog altijd de telex. Daarmee kunnen Russische en buitenlandse banken nog altijd communiceren." Geen sanctie zonder tegensanctie. Het Kremlin richtte de pijlen gisteren vooral op de VS en komt op korte ter mijn met een 'krachtige en pijnlijke' reactie op de Amerikaanse sancties. Het Nederlandse bedrijfsleven zal niet massaal worden geraakt door de Russische maatregelen. Slechts vierhonderd be drijven hebben in Rus land een kantoor of doch terbedrijf. De meeste EU-landen, waaronder Nederland, hebben op korte termijn amper alternatieven voor Russische energie nog wel even doorgaan met het huidige stelsel van pijpleidingen. En zolang Nord Stream 2 niet operationeel is, is er voor Gazprom nog een reden de gas- prijs hoog te houden.'' De Nederlandse politiek gaf gisteren in meerderheid aan minder afhankelijk te willen wor den van de Russische energiebronnen en heeft het kabinet opgeroepen snel met een strategie te komen. worden, door te zorgen voor alternatie ven. Zo zijn ze minder financieel af hankelijk van Europa geworden door meer zaken te doen met de Chinezen. Recent hebben ze gascontracten voor een periode van dertig jaar met China gesloten'', vertelt Hans van Cleef, als energie-econoom verbonden aan ABN Amro. De onafhankelijke Russische eco noom Andrej Movtsjan zei eerder in deze krant dat Rusland kan overleven met minder gaslevering aan Europa, met name doordat het de prijs ervan kan opdrijven. „Hierdoor zal de EU wel twee keer nadenken over een zwaar sanctiepakket.'' Volgens Van Cleef kunnen de Ameri kanen Rusland veel harder treffen doordat ze niet of nauwelijks afhanke lijk zijn van Russische energie. ,,Die luxe heeft Europa niet. Ze kunnen op dat gebied niet zonder elkaar. Rusland heeft dan wel nieuwe afzetmarkten ge vonden, maar 42 procent van de uitvoer van gas en olie gaat nog steeds naar de EU en het VK. De meeste EU-landen, waaronder Nederland, hebben op korte termijn amper alternatieven. We im porteren wel meer vloeibaar gas, lng, maar het aanbod is klein. Dat komt vooral door de Chinezen, die massaal lng opkopen. Klimaattechnisch denk ik niet dat we hier de handen op elkaar krijgen voor extra kolencentrales, en het bouwen en in gebruik nemen van een kerncentrale duurt jaren. Kortom, we hebben Rusland keihard nodig voor het verwarmen van onze gebouwen en voor onze industrie." De energie-econoom denkt dan ook dat Europa niet snel zal kiezen voor ex treme strafmaatregelen. „Tenzij Poetin alsnog overgaat tot een grootschalige invasie, dan is er weinig keuze. Maar anders snij den de lidstaten vooral zichzelf in de vingers. De energieprij zen gaan nu al door het dak, met enorme gevolgen voor veel inwoners en bedrijven. Er wordt al voorspeld dat ,,Wat is een land dat in de afgelo pen jaren veel invloed heeft ge wonnen door slim economisch beleid? China, met de nieuwe Zij deroute. Ze hebben een hele hoop landen van infrastructuur en al lerlei andere dingen voorzien. Er zijn veel problemen met hoe dat op de grond gaat. Maar het is sim pel: je wint meer invloed door landen geld te geven dan door ze van geldstromen af te snijden. En als je de economische kosten van een grotere oorlog in Oekraïne be rekent, of wat het kost om ons op nieuw te wapenen tegen Rusland, dan is het veel goedkoper om te zeggen: Oekraïne moet sterker worden. De EU zou een soort Marshallplan voor Oekraïne moe ten opzetten.'' ,,Er zijn wel degelijk diplomatieke oplossingen denkbaar. De agressie moet zeker worden veroordeeld, maar als historicus probeer ik te kijken naar een duurzame lange- termijnoplossing. Ik zie dat me teen impulsief terugslaan vaak es caleert, en dat je situaties creëert die nog veel moeilijker oplosbaar zijn. Hoe kunnen we op lange ter mijn een relatie aangaan met Rus- land, als Europeanen? Want het is toch een land dat aan ons grenst, niet aan Amerika. De sancties die het beste werken, zijn de maatre gelen waarbij je ook bereid bent diplomatie te bedrijven en oprecht te onderhandelen.'' ,,Ik ben pessimistischer geworden, want dit kan een bevroren conflict worden. Dat betekent dat Oekra- ine nooit bij de Navo zal komen, want met een conflict op je grond gebied kom je daarvoor niet in aanmerking. Ik vermoed dat de Russen hebben gedacht: als we die belofte niet op papier krijgen, dan creëren we die situatie zelf wel. Rusland zal dus niet meer van be leid veranderen. Tegelijk is het voor het Westen heel moeilijk om sancties op te heffen zonder ge zichtsverlies. Daardoor houden we een soort permanente vijan digheid in stand, waardoor ieder een slechter af is.'' Handel GO DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 Russisch gas door naar het Westen. foto ap - Hans van Cleef, econoom ABN Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen beraadt zich op stap pen. FOTO AP F Leidingen voor Nord Stream 2 zijn er al in het noorden van Duitsland, maar er stroomt voor- Irtrtin nnn Nicholas Mulder schreef een boek over het nut van sancties. FOTO CORNELL UNIVERSITY Wat is het alternatief? We hebben nu te maken met acute agressie. Kan dat wel, zo'n positieve benadering? Is zoiets nu mogelijk? - Karlijn van Houwelingen Sancties moeten Rusland vooral economisch tref fen. Dat gebeurde ook in 2014, nadat de Russen schier eiland de Krim an nexeerden. De handel tussen Rus land en Nederland zakte toen behoor lijk in, mede door dat Moskou met te genmaatregelen kwam en bijvoor beeld veel land bouwproducten uit ons land op de zwarte lijst zette. Wat zijn nu de be langrijkste export producten uit Rus land en - andersom - welke producten halen de Russen het liefst uit Neder land? Het Centraal Bureau voor de Statistiek zocht het voor ons uit. Invoer uit Rusland* (x miljard euro) Uitvoer naar Rusland (x miljard euro) 1. Ruwe aardolie: 8,2 2. Geraffineerde producten van aardolie: 2,2 3. Koper en koperlegeringen: 0,6 4. Nikkel en nikkellegeringen: 0,2 5. Staven van ijzer en staal: 0,2 6. Gewalste platte platen van ijzer of staal: 0,2 1. Geneesmiddelen: 0,6 2. Overige automobielen (trekkers voor opleggers): 0,4 3. Bloemen en planten: 0,4 4. Elektronenbuizen, transistors: 0,3 5. Toestellen voor telecom (zoals smartphones): 0,2 6. Computers/laptops: 0,2 Totaal: 11,6 miljard Totaal: 2,1 miljard Hoeveel aardgas ons land invoert uit Rusland is geheim. Dit product zou anders zo goed als zeker op nummer 1 staan. Bron: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9