'Sancties halen weinig uit, of ze werken averechts' De impact van economische sancties 8 CONFLICT OEKRAÏNE RUSLAND Hoe effectief zijn de economische sancties die het Westen Rusland heeft opgelegd? De eerste reeks strafmaatregelen is vooral gericht tegen grote banken, handelaren en aanhangers van de Russische president Poetin. „Europa is te afhankelijk van Russisch gas en olie, en snijdt zichzelf in de vingers.'' Je kon erop wachten. Een dag nadat Vladimir Poetin de on afhankelijkheid van de op standige regio's Donetsk en Loehansk erkende, vuurden de Europese Unie (opvallend eensge zind), de Verenigde Staten, het Ver enigd Koninkrijk, Australië en Japan een salvo van sancties af op de Russen. Vooral de Amerikanen kwamen met een relatief zwaar pakket aan maatrege len. President Joe Biden gaf onder meer aan dat het Amerikaanse banken in de toekomst wordt verboden in Russische staatsobligaties te handelen, om zo de toegang van het land tot westerse kapi taalmarkten af te snijden. De EU richt zich met name op Russische personen en bedrijven. Door het bevriezen van hun tegoeden kunnen zij niet bij hun geld en bezittingen in Europa komen. Ook de Britse premier Boris Johnson kiest die weg en is van plan het leven van met name de Russische oligarchen (denk bijvoorbeeld aan Chelsea-eige- naar Roman Abramovitsj) een stuk las tiger te maken. De inschatting is dat deze miljardairs en hun families hard worden geraakt als ze niet langer vast goed of andere luxe-artikelen in Lon den kunnen (ver)kopen. Of het voldoende is om de Russen af te schrikken, is zeer de vraag. Het Wes ten legde het land al eerder sancties op, zoals in 2014 vanwege de annexatie van het Oekraïense schiereiland de Krim. Daarna volgden strafmaatregelen in 2016 vanwege Russische inmenging in de Amerikaanse verkiezingen. In 2018 kwamen er opnieuw maatregelen, om dat een voormalige Russische spion in het Verenigd Koninkrijk was vergiftigd. „Natuurlijk zullen ze er iets van mer ken. Maar de afgelopen acht jaar zijn de Russen behoorlijk 'sanctieproof ge- ECONOMISCH WAPEN De VS en Europa leggen fikse sancties op aan Rusland. Maar werken zulke strafmaatregelen eigenlijk wel? Vaak niet, concludeert historicus Nicholas Mulder. Europa en de VS grijpen steeds vaker naar sancties - vooral Amerikanen zijn er dol op - maar effectief zijn ze vaak niet, concludeert Nicholas Mulder (29) in het boek The Economic Weapondat hij deze maand publi ceerde. Aan universiteit Cornell in de Amerikaanse staat New York bestudeert hij de geschiedenis van internationale economische straf maatregelen. Maar een derde van de sancties in de twintigste eeuw was gedeeltelijk succesvol. Tegelijk kunnen ze dodelijke gevolgen hebben, als ze tot armoede en ge- brekkige zorg leiden. Niet voor niets, zegt hij, waren ze tot begin vorige eeuw niet zozeer een vreed zaam alternatief voor oorlog, maar een 'economisch wapen'. ,,Er is een verschil tussen effecten en effectiviteit. Vaak wordt ge zegd: de sancties werken, kijk maar hoeveel procent het bruto binnenlands product van Rusland of Iran is gedaald. Maar sancties werken pas als ze tot een betere politieke werkelijkheid leiden. Cuba, Noord-Korea, Syrië, Vene zuela, Myanmar, Rusland - al die regimes zitten met sancties, en allemaal worden ze eigenlijk al leen maar repressiever en meer paranoïde. De materiële effecten zijn vaak heel significant. Kijk bij voorbeeld naar Venezuela, waar ze echt de economie in een neer- waartse spiraal hebben gebracht. De uitdaging is om die economi sche effecten om te zetten in poli tieke gedragsverandering. En daar zijn sancties veel minder goed in. Vaak verharden ze juist tegenstel lingen en vijandigheden.'' ,,Er zijn gevallen waarin ze wel kunnen werken, maar die zijn veel zeldzamer dan gedacht. Op het moment zijn we niet echt bereid oorlog te voeren. We vinden tege lijkertijd ook dat we niet niks kun nen doen. Daarom hebben we met sancties een soort tussenmogelijk heid uitgevonden. Maar voor lan den die eraan worden blootge steld, staan ze wel degelijk gelijk aan economische oorlogsvoering.'' ,,Ik denk dat het de correcte con clusie is. Je kunt zeggen: ze waren niet hard genoeg. Dat is de lijn die in de meeste westerse hoofdste den wordt aangehangen. Maar er zijn andere interpretaties moge lijk. De sancties hebben Rusland verder in een nationalistische pa ranoia gedreven, die uiteindelijk heeft bijgedragen aan deze agres sie. Poetin en mensen rondom hem zien steeds minder dat ze nog Je wint meer invloed door landen geld te geven dan door ze ervan af te snijden verbetering van relaties met het Westen kunnen bewerkstelligen. Ze denken: we worden toch om de zoveel maanden onder sancties geplaatst. In de VS zijn zowel on der president Trump als onder president Biden elke paar maan den wel een aantal nieuwe inge steld. De afgelopen acht jaar waren ze niet zo sterk dat ze grootscha lige schade hebben berokkend, maar wel sterk genoeg voor Rus land om veel meer aan zelfvoor- zienendheid te doen en de econo mie sanctiebestendig te maken. Daarbij speelt ook dat Rusland na tuurlijk een heel autocratisch poli tiek systeem heeft. Daardoor is niet duidelijk hoe economische schade een voedingsbodem kan zijn voor oppositie die Poetin kan dwingen tot verandering. Hij heeft heel veel moeite gedaan om die groepen te neutraliseren.'' DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 GO Russen kunnen best even tegen een stootje Sanne Schelfaut Den Haag/Moskou 42 procent van de Russische uit voer van gas en olie gaat nog naar de EU en het VK. Wat is het grootste bezwaar? Zijn sancties dan nooit een goed idee? Na de annexatie van de Krim in 2014 kreeg Rusland ook te ma ken met sancties. Faalden die? schoi Brtörtóaür alqe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8