Absurde chaos van Van Haasteren vloog in lockdown de winkels uit c Tekenaar viert verjaardag met200ste puzzel SltltltrS:!»!' M Zijn puzzels sleepten menig Nederlander de corona- lockdowns door. Vandaag wordt Jan van Haasteren 86 jaar en verschijnt zijn tweehonderdste puzzel. „Mooi dat ik heb kunnen bijdragen aan de geestelijke gesteldheid van de mensen." Drenthse Exloo, zal niet 10 r snel een puzzel wegleggen J kl in die ruilbox. De verza- lljp j meiaar moet haast wel de grootste fan zijn van de te - ;=V - kenaar. Hij heeft thuis, in grote stellingkasten, alle 483 puzzels van Van Haas- -Jjftj-Ï; teren staan. 483? Ja, want één tekening wordt soms jpëf in verschillende formaten als puzzel uitgebracht, va riërend van vijfhonderd tot vijfduizend stuk- C jes. „Ik vond zijn te- keningen eerst I veel te druk, maar mijn I vrouw zei vijf- enhalfjaargele- den dat ik ze toch eens moest proberen. De rest is - r geschiedenis, hè, zeg gen ze dan." Nu geniet Van Ko ningsbrugge vooral van de ver stopte grapjes in de tekeningen. Welke tekening hij nog graag zou willen dat Van Haasteren maakt? ,,We hebben hier in Exloo een grote kudde schapen. Misschien is dat nog een leuk onderwerp?" De tekenaar zelf werkt, vanwege zijn hoge leeftijd, niet meer alleen. Ook twee andere tekenaars produ ceren sinds 2013 onder zijn naam. ,,Maar het lukt me nog steeds er zelf drie per jaar te maken, en daar ga ik mee door zolang het kan", zegt Van Haasteren vanuit zijn woonplaats Bergen. Of er een scene is die hij altijd nog een keer heeft willen tekenen? ,,Ha, die heb ik net klaar. Dat wordt nummer 201. Ik mag er nog niets over zeg gen, maar ik heb er veel lol aan be leefd tijdens het maken." Beste puzzelaar, wees gerust! Ook in de ju bileumpuzzel van Jan van Haasteren vindt u een haaien- vin, een rood aange lopen Sinterklaas, een racende slak en uiteraard een zelfportret. ,,Het is niet altijd even gemakkelijk om al die vaste ele menten te laten terugkeren in k elke tekening, maar als ik het niet doe, krijg ik mijn fans op mijn dak'', grin nikt de tekenaar door de telefoon. 3 Van Haasteren heeft alle reden om zich vro lijk te maken. Vandaag, ter ere van zijn 86ste verjaardag, verschijnt ook zijn tweehonderdste tekening als puzzel. ,,Ik stond er nooit zo bij stil, maar toen ik erover nadacht, vond ik het toch wel een ding hoor, tweehonderd puzzels. De jaren zijn voorbij gevlogen." Zijn platen, altijd vol absurde chaos, verrassingen en grapjes, wa ren al jaren populair, maar vlogen tijdens de coronalockdowns hele maal de winkels uit. Nederland sloeg massaal aan het puzzelen en zocht al snel wat meer variatie dan het zoveelste Alpenlandschap. ,,Het is mooi om te merken dat mensen troost zochten in puzzels, heb ik toch een beetje kunnen bij dragen aan de geestelijke gesteld heid van de mensen." Puzzel nummer 200 is een teke ning van een zeepkistenrace. ,,Ik kwam een oude foto van zo'n race tegen op internet en moest toen denken aan mijn jeugd in Schie dam. Toen had je nog van die races. Zo gaat het vaker: dan zie ik iets op een foto en dat wordt dan een onderwerp I van een tekening." Maar er zal in het Yf Schiedam van de jaren l&L 40 vast geen octopus in een Qkf kinderwagen door de stra ten hebben geracet. ,,Waarom zijn puzzels zo leuk zijn? Je ziet iedere keer wat an ders'', zegt Marian Hooijmans uit Nootdorp, die in coronatijd harts tochtelijk begon te puzzelen. Om dat ze razendsnel door haar stukjes heen ging, maakte ze begin vorig jaar van een oude dekenkist een puzzelruilbox. Maar die box stond nog geen zes weken in haar tuin, of alle Van Haasterens waren eruit verdwenen. Mensen namen die gewilde puzzels mee en legden er 'wat lullige puzzeltjes van land schappen' in terug, mopperde de Nootdorpse vorig jaar. ,,Dat heeft geholpen hoor", meldt ze. Mensen ruilen nu een Van Haasteren tegen een Van Haasteren, en Hooijmans kan weer puzzelen op niveau. ,,Ik heb mijn vertrouwen in de mens heid weer terug." Rob van Koningsbrugge, uit het Het lukt me nog steeds zelf drie puzzels per jaar te maken, en daar ga ik mee door zolang het kan GO DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 De puzzelcollectie van Van Haasterenfan Rob van Koningsbrugge. privéfoto Cyril Rosman Bergen De tekening van de zeep kistenrace. - Jan van Haasteren, puzzeltekenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7