Na onderhandelen bij een gijzeling zit adrenaline hoog effeweg.nl 5 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Robots Als de agenten via de megafoon vragen of hij zijn hand kan opste ken, reageert hij niet. Ze sturen twee robots op hem af om te on derzoeken of hij daadwerkelijk explosieven bij zich heeft. Het Nieboer was de eerste fulltime politieonderhandelaar in Neder land. Als Expert Onderhande lingsstrategieën bij de Dienst Spe ciale Interventies (DSI) moest ze dealen met crisissituaties in bin nen- en buitenland. Volgens de deskundige gaat het in negen van de tien gevallen om een zelf moordpoging, een familiedrama of een verward persoon. Een situa tie zoals die in de Amsterdamse Apple Store, waarbij losgeld werd geëist, is veel zeldzamer. ,,Ik denk dan nog steeds stiekem: Hier wil ik naartoe!" ,,Soms word je door de meldkamer gebeld, soms door een comman dant. In Nederland zijn 24/7 tien tallen onderhandelaars op oproep- basis inzetbaar, zowel bij de politie als bij de DSI in geval van terroris- mezaken en extreem geweld. Dan stap je in de auto en bel je met de tweede onderhandelaar, je bent al tijd minstens met zijn tweeën. In de situatie bij Apple Store schat ik zelfs in dat ze een volledige onder handelcel van vijf of zes personen hebben opgetuigd." ,,Je buddy overlegt met de com mandant, staat jou mentaal bij en verzorgt de informatiestroom met alle betrokkenen. Zo kun jij je vol ledig richten op het contact met de andere kant, bijvoorbeeld een gij zelnemer of gijzelaar. Dat is essen tieel, want het gaat bij politieon- derhandelingen altijd over leven of dood. Je wilt de situatie zo snel mogelijk de-escaleren. Dan is het van belang om te luisteren en een basis te creëren om te spreken. De eerste vraag is meestal: Kun je me vertellen wat er aan de hand is?" ,,Nee, die beslissing ligt bij de alge meen commandant of bij de drie hoek (de (loco-)burgemeester, de politiechef en de officier van justi tie, red.). Zij geven aan wat je wel en niet mag toezeggen. Als onder handelaar ben je één van de in strumenten die de top kan inzet ten." „Uiteraard. Bij meerdere mensen heb je niet alleen met psychologie te maken, maar ook met sociolo gie. Met groepsprocessen. Dan kan er een heel andere dynamiek ont staan, bijvoorbeeld als daders el kaar opjutten of aangestuurd wor den van buiten.'' ,,Dat werkt wel anders dan in de film. Politieonderhandelaars zet ten niet hun eigen leven op het spel. Veiligheid staat voorop, ver der is alles erop gericht om contact te maken. Via een telefoon, brief jes of op welke manier dan ook. Je bent allereerst opgelucht als iemand wil communiceren. Als dat lukt, probeer je in de gesprek ken de daden te onderscheiden van de persoon zelf. Als onderhan delaar mag ik best veroordelen wat een gijzelnemer doet, maar over de mens vind ik niks. Anders kan ik het gesprek niet meer aangaan." ,,Bij deze zaak was het opmerkelijk dat de gijzelnemer om water vroeg. Dat zegt een onderhande laar gelijk dat iemand niet was voorbereid op een langdurige actie. Het verstrijken van tijd is sowieso bij een gijzeling positief voor de politie. Als iemand alleen maar het doel heeft om slachtof fers te maken, dan doet diegene dat vrijwel gelijk. Een zelfmoord terrorist hoeft niet vier uur lang met een wapen te zwaaien." ,,Je gaat evalueren. Een incident kan positief aflopen terwijl er wel fouten zijn gemaakt door de poli tie, en soms was de uitvoering perfect en de afloop toch negatief. Daar probeer je van te leren. En dan is het bijkomen: want de adrenaline zit nog wel twee of drie dagen behoorlijk hoog." er iets onverwachts. Agenten stu ren een robot naar de Apple Store met het water. De Bulgaarse klant die onder schot wordt gehouden, moet dat pakken, maar rent ver volgens naar buiten. A. rent er achteraan. Een oplettend lid van het het arrestatieteam geeft op dat moment vol gas met zijn auto en rijdt hem aan. Hij valt bewegings loos op straat. lijkt volgens experts te gaan om oefenexplosieven. Volgens de po litie stonden ze niet op scherp. A. wordt zwaargewond afgevoerd. De gijzelaars zijn uiteindelijk alle maal ongedeerd naar buiten geko men. De gijzelnemer blijkt meer maals met justitie in aanraking te zijn geweest, onder meer wegens wapenbezit. Zijn laatste veroorde ling was vorig jaar mei, toen hij 60 uur taakstraf kreeg voor het bela gen van zijn ex-vriendin. A. zou geregeld verward gedrag vertonen en heeft een voorgeschiedenis in de Amsterdamse hulpverlening. Rondreis Griekenland Hoogtepunten van Tirol Rondreis Kroatië Florence, Rome en Barcelona Rondreis Klassiek Spanje en Andalusië Boek zonder aanbetaling GO DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 Met medewerking van Paul Vugts en Wouter Laumans. Hoe zorgt de politie dat een gij zelingssituatie zoals dinsdag avond op het Leidseplein goed afloopt? Volgens voormalig poli- tieonderhandelaar Heidi Nieboer (53) is onderhandelen altijd een kwestie van leven of dood. Edwin van der Aa Amsterdam Wat dacht u als oud-onderhan delaar toen u gisteravond hoorde van de gijzeling op het Leidseplein? Hoe werkt dat? Krijg je dan een belletje? Waarom opereer je nooit alleen? Heidi Nieboer. privéfoto En dan heeft iemand eisen, een vrijgeleide of losgeld. Mag je daar ook over onderhandelen? Maakt het voor de onderhande lingen eigenlijk uit hoeveel daders en slachtoffers er zijn op een locatie? Sta je uiteindelijk ook wel eens oog in oog met een dader? De gijzeling op het Leidseplein duurde uren. Maakt dat wat uit? Als zo'n gijzelingssituatie uitein delijk eindigt, wat doe je dan als onderhandelaar? Ontbjjten diner Vertrek: mei.jun, juf aug, sep Ontbijten diner Vertrek: mei.jun, juf aug, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek: apr, mei.jun, aug, sep, okt Ontbijt en diner Vertrek: apr, mei.jun, juf aug, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek: apr, mei.jun, aug, sep, okt ANVR ALle fouten voorbehouden. ExcLusieF reserveringskosten, Calamiteitenfonds, consumentenbijdrage SGR en e.v.t. brandstof toeslag. *Bekijk de volledige voorwaarden op www.effeweg.nl/garanties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5