Wie denkt dat de plasticsoep zich pas in de oceaan vormt, heeft het mis. Al in de rivieren verzamelen stukjes plastic, flesjes, blikjes en verpakkingen zich. In de Biesbosch vormen ze één bonk vuil. et gaat om zakken chips, piepschuim en stukken plasticfolie, maar ook om micro plastics, sanitaire doekjes, visnetten en in uitzon derlijke gevallen: grote apparaten. Het afval wordt door de stro mende rivieren meegenomen naar Nederland en maakt van de Bies- bosch 'het afValafVoerputje van Noordwest-Europa' volgens Schone Rivieren. Dat is opgezet door IVN Natuureducatie, Stich ting De Noordzee en de Plastic Soup Foundation. Het afval hoopt zich op in de Biesbosch en het Haringvliet, stelt IVN. 'Als er niets wordt gedaan aan dit probleem, dan worden de gevolgen voor de natuur steeds in grijpender en stijgen de overlast en de kosten van de aanpak.' Ver schillende organisaties en ge meenten kwamen onlangs bijeen om over het zwerfafvalprobleem in de natuurgebieden te spreken. Afgesproken werd om te streven naar een plasticvrije Maasdelta in 2030. Al eerder bleek hoe groot de kracht van het water is om al dat plastic te verplaatsen. In de zomer van 2018 werden meerdere kliko's gevonden in de Biesbosch, die af komstig bleken uit Duitsland. Mo gelijk door vandalen daar in het water gegooid en vervolgens de ri vier afgestroomd en in het natuur gebied terechtgekomen. Vaten en wasmachine Boswachter Thomas van der Es zei toen al dat Staatsbosbeheer eigen lijk niet meer opkijkt van vreemde objecten in het gebied. ,,De Kleine Noordwaard heeft sowieso wat met kliko's. We treffen er om de zoveel tijd wel een markante con tainer aan.'' En daar blijft het niet bij. ,,Er spoelt zoveel aan hier. De ene keer vinden we een winkel wagen, dan weer enkele vaten. We troffen zelfs eens een complete wasmachine aan.'' Volgens de boswachter heeft het aanspoelen van de objecten alles te maken met het getijdenverschil. De Noordwaard heeft een directe vertakking op de rivier en afval kan er dus gemakkelijk vanaf de ri vier instromen. Als het water ver volgens lager staat, ontstaan er zandbanken en eilandjes met slib en zand. Daar blijft veel plastic en ander afval op achter. Boterkuipjes volgen Een recenter voorbeeld is er ook. De stichting Schone Rivieren deed afgelopen najaar onderzoek naar de kwaliteit van het water in de ri vieren. Daarbij werd een opmerke lijke vondst gedaan. Onder meer in de Biesbosch vonden onderzoe kers massaal lege boterkuipjes. Ze bleken afkomstig uit een Belgische zuivelfabriek die vorig jaar juli overstroomde. Door vrijwilligers werden uiteindelijk op 24 locaties langs de Maas boterkuipjes terug gevonden. Op een plek in Limburg spoelden zelfs 45 kuipjes aan langs een oever van zo'n honderd meter lengte. ,,De boterkuipjes zijn afkomstig van een door de watersnood ge troffen zuivelfabriek, gelegen in de Belgische Ardennen aan de Ves- dre, een zijrivier van de Maas'', zegt projectleider Sylvia Spierts- Brouwer van Schone Rivieren. ,,Nu blijkt dat de boterverpakkin- gen zelfs tot voorbij de Biesbosch Ook omliggende landen moeten worden betrokken bij de aanpak zijn aangespoeld en dus meer dan 200 kilometer hebben afgelegd.'' Die boterkuipjes maken het goed mogelijk om te onderzoeken hoe afval zich door de rivieren be weegt, legt ze uit. ,,Ze zijn op één specifiek moment vrijgekomen vanaf één specifieke locatie. Daar door vertellen ze veel over hoe het afval zich verspreidt wanneer het eenmaal in de rivier is beland. We blijven deze boterkuipjes dan ook in de gaten houden.'' Waar het afval dat zich ophoopt in het natuurgebied nog meer van daan komt? Industrie, bouw, scheepvaart, visserij, riolering en dumpingen, somt Schone Rivie ren op. En vlak ook het effect van recreatie langs de rivieren niet uit. In de Biesbosch zelf wordt daar naast ook volop ontspannen door bezoekers, wat zorgt voor nog meer afval in het gebied. Dat al het afval zich ophoopt, kan er ook voor zorgen dat de Bies- bosch voor toeristen op de wat langere termijn juist minder aan trekkelijk wordt. Iets wat de be trokken organisaties juist ook niet willen. Tijd voor actie Dat het tijd is voor actie, daar zijn alle partijen het eigenlijk wel over eens. Op de online-conferentie, waar natuurorganisaties en ge meenten met elkaar in gesprek gingen over zwerfafval in de Bies- bosch en het Haringvliet, werd af- gesproken te streven naar een plasticvrije Maasdelta, binnen acht jaar tijd. Maar hoe moet dat voor elkaar komen? In de Biesbosch wordt gestart met een intensieve aanpak van het recreatieafval. Via 'heldere com municatie en goede voorzienin gen' moeten bezoekers erop wor den gewezen en ertoe worden be wogen om niets achter te laten in de natuur. Gemeenten kunnen er verder op letten dat zij bij het aan besteden van hun bouwprojecten opnemen dat bedrijven maatrege len moeten nemen tegen zwerfaf val. Geen afval in de wc Verder moeten er afspraken ge maakt worden met ondernemers in de natuurgebieden. Zij kunnen volgens de partijen 'verantwoor delijk worden gemaakt voor het zwerfafvalvrij houden van de om geving tot 100 meter afstand'. Tevens moet er een campagne worden gestart om inwoners er van bewust te maken geen voch tige doekjes en ander sanitair afval door de wc te spoelen. Maar met al die maatregelen zijn we er nog niet, weet Spierts-Brou- wer van Schone Rivieren. ,,Als we echt iets aan de stroom zwerfafval willen doen, dan moeten ook om liggende landen worden betrok ken bij de aanpak. Als daarvan daan immers nog steeds afval in het water terechtkomt, stroomt het onvermijdelijk toch weer deze kant op." DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 VL De Biesbosch is eigenlijk het afvoerputje van Europa Langs de rivieren werden veel boterkuipjes gevonden, afkomstig van een overstroomde Belgische fabriek. foto schone rivieren Chantal Blommers Werkendam - Sylvia Spierts, Schone Rivieren H In de Biesbosch spoelt al langer veel plastic aan, blijkt uit deze foto van twee jaar geleden. foto cor de kock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 55