Moet het roer drastischer om bij welzijnsorganisatie aan-z? Bedrijven luiden noodklok: 'Duidelijkheid nodig over de toekomst van de haven Walsoorden' c Korte metten eis planschade 6 De haven van Walsoorden verpietert in afwachting van wie de nieuwe eigenaar wordt. foto anne hana HULST Na acht jaar is Hulst verlost van de wurggreep van Plan Reggestede. Zowel het plan, een winkelcentrum buiten de stad, als de miljoenenclaim voor planschade, is van tafel. Sheila van Doorsselaer Hulst Jarenlang moest de gemeente Hulst strijd voeren om de komst van een winkelcentrum, buiten de stad aan de Absdaalseweg, tegen te houden. Eigen schuld, want door een fout in een bestemmingsplan lag alles open. Toen de RvS na j aren indirect een streep trok door de retailplan- nen, bleef een miljoenenclaim van de grondeigenaren over. De RvS heeft de gemeente nu eindelijk uit haar lijden verlost: er hoeft geen cent planschadevergoe ding opgehoest te worden. Wet houder Jean-Paul Hageman: ,,Het was heel lang spannend, maar we zijn zo blij!" Hoe zat het ook alweer? In 2014 diende projectontwikke laar Reggestede uit Lochem een plan in bij de gemeente om op een lap grond naast tuincentrum In- tratuin winkels en een grote su permarkt te bouwen. Meteen gin gen in het stadhuis alle alarmbel len af. Waarom dan? Hulst wil er geen winkelcentrum meer bij en al helemaal niet daar. Maar Reggestede had zich goed in gelezen. In het bestemmingsplan stond per ongeluk opgenomen dat daar alle vormen van detailhandel mogelijk waren. Dus de gemeente had in eerste instantie geen poot om op te staan. En toen? De gemeente weigerde de vergun ning. Reggestede begon te proce deren om het winkelcentrum als nog te mogen bouwen en kreeg gelijk van de rechter. De Hulster welstandscommissie verwees de tekeningen echter naar de prullen bak. Er moesten dus nieuwe teke ningen komen en in de tussentijd paste de gemeente gauw de tekst in het bestemmingsplan aan. Reg- gestede kon wel nieuwe plannen indienen, maar naar een vergun ning konden ze dan fluiten. Wat sluw! Ja, maar ook risicovol. Burgemees ter en wethouders wilden liever een schadeclaim aan de broek krij gen, dan een vierde winkelhart bij de stad. Uiteindelijk oordeelde de RvS dat het voor de nieuwe teke ning noodzakelijk was een nieuwe vergunning aan te vragen; einde verhaal voor Reggestede. Maar die claim dan? Reggestede was inmiddels met de staart tussen de benen vertrokken, maar de grondeigenaren vonden dat hen behoorlijk wat door de neus was geboord. Dus dienden zij een claim in. Dat was acht miljoen euro, maar daar bleef uiteindelijk een miljoen van over. In hoger be roep oordeelde de RvS gisteren dat Hulst niet hoeft te betalen. Het mocht immers duidelijk zijn dat een winkelcentrum daar niet zou komen. Hoe nu verder? Wethouder Hageman is blij, maar voelt ook mee met de grondeige naren. ,,We gaan meewerken om het tuincentrum daar een mooie uitbreiding te gunnen. Daar is ie dereen goed mee." Gebruikers van de haven van Walsoorden luiden de noodklok. De haven verpietert en bedrijven willen weten wat de toekomstplannen zijn. Het wachten is op uitsluitsel van de eigenaar: het Rijksvastgoedbedrijf. De haven ligt er niet florissant bij. Al jaren. De steigers, de meerpalen en de kade voldoen niet meer. Ei genaar het Rijk weet nog niet weet wat het wil met de haven. Houden of verkopen. De twintig bedrijven die gebruikmaken van de haven, willen duidelijkheid. De gemeente Hulst, die de haven pacht, zoekt naarstig naar oplossingen. Eind 2023 loopt de erfpacht af en Hulst is al jaren bezig te on derzoeken wat de beste vervolg stap is. Dat zorgt wel voor steeds meer onrust onder de gebruikers. Zij investeren niet meer. 175 arbeidsplaatsen Volgens Ko Dieleman, die zich namens de gebruikers roert, ma ken zo'n twintig bedrijven ge bruik van de haven, zoals Bleijko beton, scheepswerf De Klerk, mouterij The Swaen en verschil lende (sport)visserijbedrijven. Dat zijn zo'n 175 arbeidsplaatsen. Daarnaast is er een bloeiend ver enigingsleven. Dieleman: „Gebruikers wach ten op een toekomstvisie van Hulst zodat investeringen in ge bouwen, schepen en bedrijven weer opgepakt kunnen worden en de werkgelegenheid gewaar borgd blijft." Zoals de gebruikers op Hulst wachten, zo wacht Hulst weer op het Rijk. ,,Ik begrijp de grieven van de gebruikers van de haven", zegt wethouder Jean-Paul Hageman. ,,Als het Rijk wil verkopen, dan hebben wij eerste recht van koop. We zouden het beheer van de ha ven ook onder kunnen brengen in een stichting, samen met de gebruikers." Hageman had wel al wat goed nieuws: „Onderhoud komt er. Daar is geld voor gere serveerd." - Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN Moet het roer om bij aan-z of kan de welzijnsorganisatie nog lang op de huidige voet verder? Die vraag is voor de gemeente raad en het college van burge meester en wethouders zo'n heet hangijzer dat het antwoord over de verkiezingen heen wordt getild. Dat is niet voor niks; de manier waarop aan-z wordt bestuurd, ligt gevoelig. Paula Stoker, nu raadslid voor Terneuzen Sterk, sneuvelde er eind 2020 zelfs door als wethouder. De bestuurlijke problemen ont stonden toen rond de benoeming en de hoogte van het salaris van (de inmiddels vertrokken) directeur André van der Windt. Stoker stemde daar mee in, maar kon niet op de steun van de rest van het col lege van burgemeester en wethou ders rekenen. Die kwestie leidde tot de vraag in hoeverre aan-z als een zelfstandige organisatie kan opereren. Niet, luidde de conclusie van een onder zoekscommissie uit de Terneu- zense gemeenteraad onder leiding van VVD'er George Meij. Maar er moesten wel wat dingen anders. Hoe zit het nu in elkaar? Aan-z is de organisatie die kortdu rende jeugdhulp en maatschappe lijke dienstverlening, welzijn en de uitvoering van de Wet maatschap- pelijke ondersteuning (Wmo) voor alle inwoners van de gemeente Ter- neuzen regelt. Daarnaast is aan-z ook actief met het welzijnsaanbod in de Vlaamse gemeenten As senede, Kaprijke, Sint-Laureins en Wachtebeke. Al die partijen zitten in het bestuur van aan-z. Geen dubbele petten Terneuzen was daarin door zowel wethouders als gemeenteraadsle den vertegenwoordigd. De raadsle den zijn er nu, op advies van de on derzoekscommissie, uit. Zo hebben ze geen dubbele petten meer op; ze kunnen nu de wethouders onaf hankelijk en beter controleren op hun inzet voor aan-z. Op die ma- nier kan aan-z weer goed vooruit, concludeerde de onderzoekscom missie. En hoe nu verder? Het college van burgemeester en wethouders gaat daar in mee, maar stelt voor de langere termijn toch voor om ook een andere opzet te onderzoeken. Daarbij wordt ge dacht aan aan-z in een stichtings vorm, waarbij de gemeenten toe zichthouders zijn. Voordelen, na delen en consequenties moeten na de verkiezingen in kaart worden gebracht. Het gros van de fracties, inclusief Terneuzen Sterk van Stoker, is voor nader onderzoek. Tot verwonde- ring van onderzoeksleider Meij (VVD), bleek dinsdagavond tijdens een vergadering van de raadscom missie Bestuur en Middelen. Meij: ,,Als wij om de twee jaar een haakse koers uitzetten, kan ik mij voorstel len dat dit voor aan-z niet bepaald rustgevend is.'' CDA'er Jos van Ginneken pro beerde Meij's verbazing weg te ne men. Hij is voor een onderzoek. ,,Zolang wethouders in het bestuur van aan-z zitten, kan een situatie zoals eind 2020 blijven voorko men.'' Op 10 maart besluit de gemeente raad over het voorstel. - Raymond de Frel Hulst na jaren verlost van claim DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 VL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53