PODIUMAGENDA Verhitte discussie in de raad over coronabewijs bij zwemles 'Helpen op het land mag, maar hoeft niet' 24 februari t/m 2 maart 7 Mede-eigenaar wor den van een boerderij kan binnenkort voor mensen uit Goes en omgeving. Er zijn plannen voor het opzetten van een zogeheten Heren boerderij. Om meteen maar met de deur in huis te vallen: het kost tweedui zend euro om als gezin in te stap pen (duizend euro voor een al leenstaand persoon). Dat geld is bedoeld voor het opzetten van de boerderij. Daarna kost het per per soon pakweg 8 tot 12 euro per week aan contributie. Voor dat bedrag krijg je als mede-eigenaar een pak ket met groente, fruit en indien ge wenst ook eieren en vlees. Leerzaam Een Herenboerderij is een coöpe ratie van ongeveer 200 leden. Ze zijn gezamenlijk eigenaar van de boerderij en stippelen samen met de boer de koers uit. Die boer is in dienst is bij Herenboeren Neder land, waar de lokale Herenboerde rijen allemaal onder vallen. Op pakweg 20 hectare worden op een duurzame manier groenten, fruit, eieren en (voor wie het wil) vlees geproduceerd. ,,De betrokkenheid onder de le den is vaak erg groot", weet Huub Beelen, één van de initiatiefne mers van het opzetten van een He renboerderij in of nabij Goes. „Hoewel het zeker niet verplicht is, zie je dat veel mensen regelma tig meehelpen op de boerderij. Ze ker voor kinderen kan dat erg leuk en leerzaam zijn. Het is bij andere Herenboerderijen wel eens voor gekomen dat het enthousiasme zo groot was, dat een boer op een ge geven moment zei: ik heb nu echt even niets meer te doen voor jul lie.'' Een groep van zes zogeheten 'kartrekkers' bereidt de komst van een Goese Herenboerderij voor. Momenteel wordt al gekeken naar gronden en gebouwen in de omge ving van Goes die daarvoor ge bruikt zouden kunnen worden. Ook moeten dus nog pakweg 200 Met potjes gingen de leden het aardappelveld in om kevers te vangen gezinnen worden gevonden die willen meedoen. Beelen heeft goede hoop dat dit lukt. ,,De erva ring leert (er zijn al tien Heren boerderijen in het land, red) dat je binnen een straal van vijftien kilo meter ongeveer 50.000 inwoners nodig hebt om een kans van slagen te hebben. Dat is hier het geval." Eén van de leuke elementen aan de Herenboerderij is volgens Bee- len de link tussen mensen en hun eten. De leden zijn heel betrokken bij hoe hun voedsel wordt ge maakt. ,,Zelf vind ik het heel leuk dat je steeds de groenten van het seizoen eet in plaats van groenten die van ver weg worden ingevlo gen." Zoals gezegd mogen leden zelf weten of ze naast het betalen van inleg en contributie ook ko men meehelpen. Volgens Beelen leert de praktijk van andere He renboerderijen dat pakweg een derde van de mensen regelmatig actief is. De coöperatie heeft geen winstoogmerk. Als er geld over blijft, bijvoorbeeld omdat veel mensen meehelpen en zo de kos ten drukken, kunnen leden ervoor kiezen dat te investeren in de boer derij of de contributie te verlagen. Coloradokevers Het runnen van de boerderij gaat in samenspraak tussen de boer en de leden. ,,Bij de Herenboerderij in Weert, waar mijn zus aan mee doet, hadden ze last van de colora dokever in de aardappels", geeft Beelen als voorbeeld. ,,Toen heeft de boer de leden gevraagd wat ze wilden: niks doen, spuiten met een biologisch middel of met een groep mensen de kevers gaan van gen. De leden mochten kiezen, want zij zijn de baas. Wat denk je? Ze zijn met potjes het veld inge gaan om de beestjes te vangen.'' Binnenkort houden de initiatiefne mers van een Herenboerderij in of nabij Goes een informatieavond voor belangstellenden. Geïnteresseerden kunnen een mail sturen naar goes@ herenboeren.nl. Meer informatie is te vinden op de website www.heren- boeren.nl. Als de burgemeester de boel moet sussen tijdens de raadsvergadering, dan is het hommeles. Dinsdagavond gebeurde het weer eens bij de gemeente Reimerswaal, met Marien Weststrate en Thea Laban als hoofdrolspelers. Aanleiding was een discussie over coronatoegangsbewijzen bij zwembad Den Inkel. Ouders zon der zo'n bewijs, mogen niet de kleedkamers in om hun kinderen helpen om te kleden. Dat is tegen het zere been van de SGP. ,,Er zijn verhalen van huilende kinderen die niet geholpen konden wor den", zei Daniel van Iwaarden. Lijnrecht daar tegenover stond de VVD-fractie. Thea Laban wees Van Iwaarden erop dat de vaccina tiegraad in Reimerswaal laag ligt en dat er altijd wel iemand kan helpen een kind om te kleden. ,,Dat weegt niet op tegen het risico corona op te lopen." Laban, en ook andere partijen, betoogden dat Reimerswaal Den Inkel geen toe stemming mag geven zónder toe gangsbewijs te werken. ,,Dat gaat tegen de wet in en wij hebben be loofd daar trouw aan te zijn." Na mens Leefbaar Reimerswaal zei Marien Weststrate 'versteld te staan' van die reactie. ,,Thea Laban is de enige VVD'er in het land die zich houdt aan de eed en de be lofte." Het kostte Weststrate een reprimande van burgemeester Van Wingerden. ,,Dit soort uitspraken moeten we niet doen. Behandel el kaar met respect." Weststrate maakte excuses aan Van Winger den, Laban zei 'het wel gewend te zijn na twaalf jaar in de raad'. - Michiel Bouwman Donderdag 24 2 André Manuel Middelburg zeelandtheaters.nl Vrijdag 25 2 I Youpvan'tHek Oostburg ledeltheater.nl Infloyd - Which one is Pink Middelburg zeelandtheaters.nl Chris Grem Ritthem theatersaanzee.com Isabelle Beernaert Terneuzen zeelandtheaters.nl Zaterdag 26 2 Camerata Trajectina en Nelleke Noordervliet Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl Blues at the Piek Vlissingen depiek.nl Chris Grem Renesse theatersaanzee.com Het oog van de storm Middelburg zeelandtheaters.nl Joris Linssen Caramba Goes zeelandtheaters.nl Dana Winner Terneuzen zeelandtheaters.nl Zondag 27 2 Atlantic Trio met Maarten Koningsberger Vlissingen muziekpodiumzeeland.nl Ad van der Veen Quartet Nw en St. Joosland theaterdewegwijzer.nl Neve-Nobel 100 jaar Toots Terneuzen porgyenbess.nl Parkconcert Trio Galantes Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl Woensdag 2 3 Shrek (ook op do 313) Goes zeelandtheaters.nl Zie voor programmawijzigingen en actuele informatie over de voorstellingen de websites van de betreffende podia! Deze podiumagenda werd mede mogelijk gemaakt door: ^Zeeland Kijk voor alle culturele evenementen op zeeuwsecultuuragenda.nl BE DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 KRUININGEN Rob Paardekam Goes - Huub Beelen, mede initiatiefnemer Herenboerderij Goes Samen oogsten op de Herenboerderij FONDS PODIUM KUNSTEN PERFORMING ARTS FUND NL vgM Provincie De leden oogsten winterpostelein bij de Herenboerderij in Leimuiden. foto joris van gennip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52