c 'Strandseizoen is in gevaar' Xanne en Quinn ruimen regelmatig afval op, en dat is nodig ook: 'Ik vond laatst een hele stoel!' Vleesstierenhouder ziet liever geen nieuwe overburen op plek Bathsewegkerk Honderdjarige Meenderman woont nog zelfstandig 6 ,,Er is weer drie meter duin weggeslagen over de hele lengte." Jos van Halst van Strandexploitatie Kamperland luidt na storm Franklin de noodklok. ,,Het houdt maar niet op hè, het strandseizoen komt nu serieus in gevaar", verzucht de Noord-Beve- landse strandexploitant. Nadat eer der Corrie, Dudley en Eunice al hun verwoestende werk hadden gedaan heeft ook storm Franklin er weer flink ingehakt op het Banjaard- strand. ,,De duinen slaan weg en het strand wordt steeds lager en la ger. Het is maar de vraag of wij het badstrand nog op het niveau kun nen krijgen waar de gasten op reke nen. Als we nu niet met zijn allen aan de boom gaan schudden, dan hebben we over tien jaar de mooie Zeeuwse stranden teloor laten gaan." Achterland Van Halst ziet het strand met elke storm en met elke hoge waterstand voor zijn ogen verder verdwijnen. „Terwijl het niet alleen ons pro bleem is. Het hele achterland profi teert er van mee. Daar verhuren en exploiteren ze van alles dankzij het Noordzeestrand. Er komt toeristen belasting binnen, er wordt zakelijk van geprofiteerd door talloze park exploitanten en lokale onderne mers. Maar als het gaat om de sup pletie, dan wordt er alleen gekeken naar Rijkswaterstaat (RWS)." Niemand doet iets Van Halst vindt dat het tijd wordt om de koppen bij elkaar te steken en gezamenlijk actie te onderne men. Want er is nu sprake van een patstelling, vind hij. „Niemand doet iets. Ik vind het zorgwekkend dat er alleen maar naar RWS wordt gekeken. Zij zorgen weliswaar voor de zandsuppletie, maar zij hebben ook maar gewoon budget om de veiligheid van Nederland te hand haven. En niet meer dan dat. Zij doen in principe precies wat ze moeten doen." Breder probleem Volgens de strandexploitant is het een breder probleem en behoren strand en duinen tot het Neder lands cultuurlandschap. ,,Je moet naar de gemeenschappelijke belan gen kijken. Dan zijn er een heleboel instanties waar je aan kunt denken. Zoals Natuurbehoud, Stichting Duinbehoud, Gemeenten, de pro vincie, het zakenleven. Als je met zijn allen naar RWS gaat en vraagt wat we in het suppletieprogramma kunnen betekenen, dan denk ik dat je meer bereikt dan wanneer je al leen maar kritiek uit op RWS." Zomerstorm Maar dat is allemaal voor de langere termijn, beseft ook Van Halst maar al te goed. ,,Voor dit jaar zullen we het zelfop moeten lossen. We gaan ervoor zorgen dat de mensen het strand op kunnen, want toeristen huren een vakantiewoning waar ze zomaar 1000 tot 2500 euro per week voor betalen. Dan verwachten ze ook dat er een strand ligt dat full service is. Compleet met strand huisjes, toiletten, loopvlonders en prullenbakken. Maar ik weet niet of wij dat allemaal op kunnen bou wen, of het veilig genoeg is. Want hoe makkelijk spoelt het straks weer weg als we een zomerstorm- pje krijgen?" Prima werk natuurlijk, afval opruimen, maar dat steeds met je handen oprapen is niet zo fijn. Xanne en Quinn uit 's-Gravenpolder hoeven dat niet meer. Ze kregen van de wethouder en de kinderburgemeester een afvalgrijper cadeau. Wethouder Arno Witkam van de gemeente Borsele had Quinn Al- lemekinders en Xanne Ewijk na tuurlijk niet zómaar uitgekozen. Hij had tijdens de Week van de Afvalhelden, twee weken gele den, op Facebook gezien dat de twee 8-jarigen regelmatig afval opruimen bij de vijver in het parkje aan de Magnoliastraat en Vuurdoornstraat, vlakbij hun huis. En ze hadden óók nog eens posters in elkaar geknutseld en op de vuilnisbakken geplakt. Met het vriendelijke verzoek aan voorbij gangers om hun rommel niet zo maar in de natuur te gooien. Bierflesjes Actie is hard nodig, want ze ko men tijdens hun opruimrondes nogal wat tegen, vertelden de kinderen aan wethouder Arno Witkam, die ook kinderburge meester Thomas Heijboer had meegenomen. „Bierflesjes, plastic zakkenvertelde Quinn. ,,En ik vond laatst een hele plastic stoel!", vulde Xanne aan. Een afvalgrijper konden de kin deren uit groep 5 dus wel gebrui- ken. ,,Hoeven we die niet meer zelf te kopen", riep Quinn blij. Xanne was ook in haar nopjes. ,,We doen nu wel handschoenen aan, maar dit is toch een stuk be ter." Hesje Verder kregen de kinderen ook nog een hesje van Nederland Schoon, zodat ze voortaan goed herkenbaar hun 'werk' kunnen doen. Het inspireerde de wethouder om zelf ook in zijn eigen buurt zijn handen uit de mouwen te steken, verklapte hij de kinderen. Ook 's-Heerenhoek belooft er binnenkort dus een beetje scho ner uit te zien. Van Damme heeft pal tegenover die kerk een veestal en boeren schuur. Hij vindt het 'buitenge woon onverstandig' om een ap partementengebouw op 32 meter tegenover de 'werkzijde' van zijn bedrijf te bouwen. De nieuwe be woners gaan straks voortdurend klagen over herrie en stankover last, vreest hij. ,,Volgens de gemeente is dertig meter afstand voldoende", ver klaarde de stierenhouder dinsdag in een zitting bij de Raad van State. ,,Maar Reimerswaal vergeet dat alle werkzaamheden zich aan die kant van mijn bedrijfafspelen. Be halve vee, sla ik ook aardappels op. Vrachtwagens komen soms mid den in de nacht om de aardappels op te halen." Verval Van Damme betoogt de inkom sten hard nodig te hebben om zijn monumentale boerderij te kun nen onderhouden. ,,Of wil de ge- meente dat de boel in verval raakt?" Volgens een gemeentewoord voerder heeft Van Damme echter niets te vrezen. ,,De nieuwe wo ningen liggen verder weg dan twee bestaande woningen. Die zijn bepalend voor de milieuover- last die Van Damme mag produce ren. Volgens landelijke normen is een minimale afstand van dertig meter tussen een veehouderij en nieuwe woningen voldoende." Op zijn beurt denkt Van Damme daar anders over. Hij weet zeker dat die afstand te kort is. Uitspraak binnen enkele weken. Klaas Meenderman uit Goes is honderd jaar geworden. Hij vierde zijn verjaardag afgelopen zaterdag. Hij woont nog altijd (met hulp) zelfstandig. Maar dat is niet altijd zo geweest. Samen met zijn echt genote Dit heeft hij enige tijd in 'De Groe' gewoond omdat zijn vrouw zorg nodig had. Na haar overlijden vond hij zelfstandige woonruimte in De Horst in Goes. De geboren en getogen Rotter dammer trouwde in 1945 met Dit. Het stel kreeg een woning in Rot- terdam en Klaas werd boekhouder bij de ZHE. In deze periode wer den twee dochters en een zoon ge boren. Meenderman hield wel van avontuur en in de jaren vijftig ging het stel met een VW-kever en drie kinderen op de achterbank naar het buitenland op vakantie. Toen hij 48 jaar was ging hij bij de Ma- kro werken. Ze verhuisden naar Amsterdam. Na zijn pensionering vertrok het echtpaar naar het oos ten van het land. Omdat hun oud ste dochter in Goes woonde, trok ken ze 23 jaar geleden naar Zeel and. Exploitant luidt de noodklok 'S-GRAVENPOLDER Willem Adriaansens Kamperland DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 BE - Martijn de Koning RILLAND De Rillandse vleesstierenhou der Jos van Damme hoopt dat het plan voor appartementen op de plek van de Bathseweg- kerk naar de kelder van de Westerschelde wordt gejaagd. GOES - Melita Lanting 'W SchoJ taland Quinn en Xanne ruimen regelmatig afval op rond de vijver vlakbij hun huis. Ze kregen er als dank een grijper en een hesje voor. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51