PODIUMAGENDA c - -N Op de fiets naar je geparkeerde auto Jongen werd afgevoerd naar Auschwitz 24 februari t/m 2 maart 7 -- -«rAX Als de kurk eenmaal van de fles is, gaat Renée van der Hulle los. Vol verhalen zit ze over de omgebrachte Joodse inwoners van Zierikzee. Hun struikelstenen verdienen een poetsbeurt. De tastbare herinnering aan de families Van Dijk, Labzowski, Frenk, Spalter en Wilkens begon glanzend. Maar vijfjaar na plaat sing zijn de 22 messing steentjes in de straten van Zierikzee ter na gedachtenis aan de voormalige bewoners daar, dof en donker uit geslagen. ,,Invloed van weer en verkeer", zegt Renée van der Hulle. Zij nam destijds samen met Jan Kroesen het initiatief voor de zo geheten struikelstenen bij de hui zen van Joodse inwoners, die in de Tweede Wereldoorlog zijn weggevoerd naar de vernieti gingskampen. In totaal 22 stenen op acht adressen in Zierikzee en één voor Irma Jacobs in Burgh. Verspreid over Nederland liggen er nu zo'n zesduizend van deze mini-monumentjes in de straten en meer dan 65.000 binnen Eu ropa. Nog steeds stuk voor stuk gemaakt door de Duitse kunste naar Gunter Demnig, vertelt Van der Hulle bewonderend over zijn initiatief. ,,Letter voor letter, cij fer voor cijfer. Hij doet niet aan massaproductie, omdat de Joodse mensen waar de struikelstenen voor staan het slachtoffer zijn ge worden van massavernietiging." Van der Hulle, kind van Joodse ouders, werd in juli 1946 geboren. Haar vader en moeder doken op tijd onder en wisten uit de klau wen van de bezetter te blijven. Dat gold niet voor Renées broer tje André. Hij zag in 1941 in Hil versum het levenslicht. ,,Een jaar later begonnen de Duitsers met het stelselmatig op drijven van de Joden in Neder land. Mijn ouders hadden vrien den bij het verzet, die hen aan een onderduikadres hielpen. Maar mijn broertje moest ergens an ders heen. Op één adres met een kind van anderhalf dat niet altijd stil was, vonden ze te gevaarlijk. Dus werd hij ondergebracht bij een kinderloos echtpaar in Utrecht. Heel lieve mensen. In Als na die ochtenden de struikelstenen weer glimmen is dat mooi het appartement boven hen woonde een NSB'er. Waarschijn lijk heeft hij mijn broertje verra den. Voor kopgeld. Zeven gulden vijftig, dat was mijn broertje waard. Ze hebben hem opgepakt en afgevoerd." Toevallig valt de sterfdatum van Mien Labzowski uit Zierik zee op 17 september 1943 in Aus chwitz samen met de dag dat Renées broertje werd omge bracht. ,,Als je dat ziet, denk je toch: misschien zaten ze wel bij elkaar in dezelfde wagon? Het schept merkwaardig genoeg een speciale band." Mien runde een kleding- en lingeriewinkel aan de Lange No- belstraat 10 in Zierikzee. Haar ou ders hadden een manufacturen zaak aan het Havenpark 5. Ook daar herinneren drie struikelste nen voor de deur aan moeder Laura en haar dochters Betsy en Rosa. Vader Henoch was op het moment dat zijn gezin werd op gepakt in Den Haag en overleefde de oorlog. Net als zijn derde dochter Clara, die op tijd was on dergedoken. Namen amper te lezen Van der Hulle heeft het verhaal van de 23 omgebrachte Joodse mensen van Schouwen-Duive- land talloze keren verteld op de struikelsteenwandelingen die ze op aanvraag begeleidt. ,,Twee jaar terug was ik van plan een poets dag voor de steentjes te organise ren, maar toen kwam corona. De messing bovenkant is lelijk ge worden. Sommige stenen zijn zo donker uitgeslagen, dat je ze am per nog kunt herkennen of lezen welke naam er op staat. Dat is niet de bedoeling. Dus bedacht ik me, wat als ik die poetsbeurt nu eens aanmeld als activiteit bij de vrij- willigersdagen van NL Doet." Mensen kunnen zich via de website van NL Doet aanmelden voor een ochtend schrobben in Zierikzee op 11 of 12 maart. ,,Als dan de steentjes weer glimmen en de mensen de verhalen daarbij hebben gehoord, is dat weer mooi. Zo raken ze nooit verge ten." Wat is een acceptabele loopafstand van je huis naar je geparkeerde auto, vroeg raadslid Sandra Fontein (D66) een poos terug. Het ant woord van de gemeente is honderd meter. En omdat het op bepaalde plekken verder is, zorgt de ge meente voor meer fietsenstallin gen. Met andere woorden: pak de fiets van en naar je geparkeerde auto als je het te ver lopen vindt. Er is veel te doen over het ver dwijnen van parkeerplaatsen en tweede bewonersvergunningen in Zierikzee. Fonteins echtgenoot Ru dolf liet op persoonlijke titel een enquête rondgaan onder inwo ners en heeft een petitie aan de ge meenteraad aangeboden om de parkeerproblemen zo snel mogelijk aan te pakken. Die petitie was dins dag 206 keer ondertekend. B en W erkennen het probleem en beloven beterschap. Op andere vragen van het D66-raadslid ant woorden ze dat er per saldo 80 par keerplekken zijn verdwenen in Zie- rikzee (145 geschrapt, maar 65 erbij aan 's-Heer Lauwendorp, net achter de Zuidhavenpoort), maar daar wordt wat aan gedaan. Op de Hoofdpoortstraat komen er circa 125 plekken bij. Het aantal vergun- ninghoudersplekken wordt daar uitgebreid naar 90. Vandaag wordt in de gemeenteraad een motie van Leefbaar Schouwen-Duiveland, GroenLinks en SGP besproken over de bouw van een extra parkeerdek aan de Hoofdpoortstraat. Donderdag André Manuel 2412 Middelburg zeelandtheaters.nl Vrijdag 25 2 I Youpvan'tHek Oostburg ledeltheater.nl Infloyd-Which one is Pink Middelburg zeelandtheaters.nl Chris Grem Ritthem theatersaanzee.com Isabelle Beernaert Terneuzen zeelandtheaters.nl Zaterdag 26 2 Camerata Trajectina en Nelleke Noordervliet Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl Blues at the Piek Vlissingen depiek.nl Chris Grem Renesse theatersaanzee.com Het oog van de storm Middelburg zeelandtheaters.nl Joris Linssen &Caramba Goes zeelandtheaters.nl Dana Winner Terneuzen zeelandtheaters.nl Zondag 27 2 Atlantic Trio met Maarten Koningsberger Vlissingen muziekpodiumzeeland.nl Ad van der Veen Quartet Nw en St. Joosland theaterdewegwijzer.nl Neve-Nobel 100 jaar Toots Terneuzen porgyenbess.nl Parkconcert Trio Galantes Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl Woensdag 2 3 Shrek (ook op do 313) Goes zeelandtheaters.nl Zie voor programmawijzigingen en actuele informatie over de voorstellingen de websites van de betreffende podia! Deze podiumagenda werd mede mogelijk gemaakt door: gj Zeeland Kijk voor alle culturele evenementen op zeeuwsecultuuragenda.nl SD DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 j I Renée van der Hulle bij de drie struikelstenen voor het oude huis en winkel van de familie Labzow- ski aan het Havenplein in Zierikzee. foto marieke mandemaker Renées broertje van 2,5 werd verraden voor 7 gulden 50 Marcel Modde Zierikzee - Renée van der Hulle ZIERIKZEE Vind je het te ver lopen naar je geparkeerde auto? Dan kun je als Zierikzeeënaar de fiets pak ken. De gemeente Schou- wen-Duiveland maakt extra fiet senstallingen bij de grote par keerterreinen. FONOS PODIUM KUNSTEN PERFORMING ARTS FUND NL SU Provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50