4 GIJZELDRAMA De man die vijf uur lang een 44-jarige Bulgaarse toerist gijzelde in de Apple Store in Amsterdam, is gisteravond laat overleden aan zijn verwondingen, heeft zijn advocaat gemeld. De man bleek al langere tijd verward te zijn. Knallen. Rennende mensen op straat. Geschreeuw. De ophef is groot als Amsterdammer Sanne Rosinga (47) met zijn vriendin rond half zes dinsdagavond op het punt staat een biefstukje te eten in res taurant Palladium. Hij zit er precies op het moment dat aan de overkant van de straat de 27-jarige Abdel Rahman A. (27) uit Amsterdam een bestelbus van Albert Heijn voor de Apple Store parkeert en uitstapt. De Amsterdammer komt alleen niets bezorgen, zo blijkt. In een ca mouflagepak en met twee explosie ven om zijn nek loopt hij de winkel in. Hier zwaait hij met een wapen en gijzelt hij de klanten en mede werkers die binnen zijn. Als gealar meerde agenten even later de straat in komen, worden ze direct bescho ten met een automatisch wapen. Ze duiken snel weg achter bankjes. Rosinga ziet vanuit het restau rant hoe A. zijn arm strak om de nek van een van de klanten van de win kel houdt, af en toe naar het raam loopt en zwaait met zijn wapen. Gasten in het restaurant filmen het surrealistische beeld dat ze vooral kennen uit Hollywoodfilms. Totdat agenten iedereen manen weg te blijven bij het raam. Het is er le vensgevaarlijk. De sfeer in het res taurant slaat dan om. Sommige be zoekers zoeken een veilig heenko men en verschuilen zich korte tijd achter de dj-tafel. ,,Ik zat in de buurt bij twee toeristen uit Parijs. Die wa ren echt doodsbang. Zelf zat ik in het midden van de zaak aan tafel 31. Daar voelde ik me veilig'', zegt Ro- Ik kon niet horen wat hij zei, maar ik dacht wel: dit is echtgoedfout singa. De politie sluit in allerijl res taurants en cafés rond het Leidse- plein. Ook café Le Pub. Ze hadden net enkele families met kinderen binnen, maar iedereen moest op stel en sprong naar buiten. Schreeuwen Het Leidseplein vult zich vanaf dat moment alleen nog met zwaarbe wapende agenten van de Dienst Speciale Interventies (DSI). Ze ne men strategische posities in en ver schuilen zich onder meer achter auto's, ziet bewoner Brian Sabajo (49) vanaf zijn balkon. Van minuut tot minuut volgt hij wat er gebeurt. Ook hij ziet hoe A. naar buiten komt met de Bulgaarse toerist. ,,Hij was aan het schreeuwen, met zijn wapen aan het zwaaien en toen is hij weer naar binnen gegaan. Ik kon niet horen wat hij zei, maar ik dacht wel: dit is echt goed fout." Zo begint een gijzeldrama waar bij klanten en medewerkers van de Apple Store doodsangsten uitge staan moeten hebben. Vier mensen vluchten een kast in en zitten daar uren vast. Ook 65 mensen in de ver diepingen boven de Apple Store kunnen geen kant op. Ondertussen zien getuigen A. door de winkel lo pen met de 44-jarige Bulgaarse klant die hij voortdurend bedreigt met een wapen. A. belt vanuit de winkel zelf naar het callcenter van de politie en eist 200 miljoen euro aan cryptovaluta. Ook dreigt hij zichzelf op te blazen. Om precies één minuut over zeven uur stuurt hij via Whatsapp een bericht naar de lokale tv-zender AT5. 'Hier spreekt de gijzelnemer, als het be drag niet gaat worden verstuurd. Is deze stuurd. Is deze man het leven mede het systeem op jullie gewe ten', schrijft hij volgens AT5 in het eerste app-bericht letterlijk. Ook stuurt hij een foto waarop hij de gij zelaar vasthoudt. Op zijn borst zijn twee explosieven te zien. Een uur later slaagt een aantal medewerkers erin om te vluchten via een trap aan de achterkant van het gebouw. Ook bewoner Brian Sabajo ziet hoe het de politie rond tien uur lukt om een aantal mensen via een zijingang naar buiten te loodsen. De politie houdt er dan nog steeds ernstig rekening mee dat de ontknoping nog uren kan duren. Ze willen met A. in onderhande ling, hem uitputten en als de moge lijkheid zich voordoet, overmees teren. Maar als A. rond half elf zelf om een flesje water vraagt, gebeurt Oud jagerskamp ontdekt in Jordanië Mensen via Pakistan naar Nederland Laagste aantal coronapatiënten op intensive care in vier maanden Op de intensive cares in de Ne derlandse ziekenhuizen lagen gisteren 163 coronapatiënten, het laagste aantal sinds 19 okto ber. Dat zijn er acht min der dan dinsdag, zo valt op te maken uit de meest recente cij fers van het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS). In totaal liggen nu 1574 patiënten met co rona in de ziekenhuizen, een af name van 52 ten opzichte van een dag eerder. De verpleegafde- lingen behandelen momenteel 1411 mensen met Covid-19, een daling van 52. Afgelopen etmaal werden 162 nieuwe coronapati- enten binnengebracht op de ver- pleegafdelingen. Op de ic's ging het om 13 nieuwe op names. Dat zijn erbij elkaar 22 minder dan dinsdag. Een deel van de opge nomen patiënten dat positiefis getest op het coronavirus is in de eer ste plaats vanwege een an dere oorzaak opgenomen. Bij voorbeeld wegens hartklachten of buikklachten. Na een co ronatest bleek dan toevallig dat zij positief zijn. Vaker natuurbrand door opwarming DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 GO Gijzelnemer Apple Store was al langere tijd verward Raymond Boere Sebastiaan Quekel Amsterdam - Brian Sabajo, buurtbewoner AMMAN In de Jordaanse woestijn is een 9000 jaar oud jagerskamp ontdekt door Jordaanse en Franse archeologen. Volgens de archeologen gaat het om het oudste grootschalige bouwwerk ter wereld. Archeo loog Wael Abu-Azizeh zegt dat nooit eerder zulke oude stenen jachtvallen zijn gevonden. Het gaat om kilometerslange ste nen muren waarin herten en gazelles werden samengedre ven en vervolgens gedood. „Zulke ontwikkelde jachtme- thodes uit deze periode had den we niet verwacht te vin den", aldus de archeologen. DEN HAAG In Pakistan zijn afgelopen dagen 294 Afghanen aangekomen die Nederland als eindbestemming hebben. Het gaat om enkele Ne derlanders, tolken of andere Afghanen die voor de militaire of politiemissies en hulporganisa ties hebben gewerkt, meldt het ministerie van Buitenlandse Za ken. Pakistan heeft de groep toestemming gegeven de grens over te steken en door te reizen naar Nederland, hoewel niet ie dereen beschikt over geldige reispapieren. Het is nog niet be kend wanneer ze doorreizen naar Nederland, maar het minis terie hoopt zo snel mogelijk. ZEIST NAIROBI De opwarming van de aarde leidt de komende decennia tot een scherpe toename van het aantal natuurbranden en over heden zijn daar onvoldoende op voorbereid. Het milieubu reau van de Verenigde Naties (UNEP) stelt dat in een rapport waaraan ook milieuorganisatie GRID-Arendal meewerkte. Het bureau voorziet een stij ging van 14 procent tegen 2030, 30 procent aan het eind van de jaren 50 en 50 procent aan het eind van de eeuw. Ook de toendra's in poolgebieden en andere regio's lopen het risico op verwoestend vuur. De Apple Store een dag na de gijzeling, waarbij de gijzel nemer werd aan gereden. Brian Sabajo zag alles vanaf zijn balkon FOTO'S ANP, MICHEL VAN BERGEN, ADR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4