Exploitant Banjaardstrand luidt de noodklok na storm Dudley, Eunice en Franklin laten spoor van vernieling achter 6 DONDERDAG241 Terwijl de mannen van de gemeente bezig zijn met het opruimen van bomen die geveld zijn door drie stormen op rij, valt het gewoon op: het waait amper meer. Jesse de Waard zet zijn kettingzaag uit voor een pauze en draait zijn ge zicht koesterend in de zon van de vroege woensdagochtend. ,,Geen wind; en dat gekke ding daar in die blauwe lucht. Bijna vreemd." De eerste van tien bomen langs de Zie- rikzeese Laan van Sint Hilaire die moeten worden opgeruimd, ligt in stukken. ,,Alles wat goed is voor de kachel, gaat naar de gemeentelijke werkplaats", vertelt collega-zager Hans van Koppen. ,,Daar wordt een bestemming voor gezocht" De tak ken gaan in de versnipperaar en worden verwerkt tot compost. Zeker dertig gemeentelijke bo men zijn gesneuveld onder het aan houdend gebeuk van Dudley, Eu nice en Franklin, aldus wethouder Jacqueline van Burg. Boswachter Marijke Lieman van Staatsbosbe heer meldt dat in de Boswachterij Westerschouwen vooralsnog 25 exemplaren zijn geteld die de drie achtereenvolgende stormen van de afgelopen dagen niet hebben over leefd. De kans dat het daar niet bij blijft, is reëel, legt Van Koppen uit. Opdonder Vijf iepen langs de Laan van Sint Hilaire bijvoorbeeld hebben een dusdanige opdonder gekregen, dat ook hun lot woensdag na onder zoek van een boominspecteur wordt bezegeld met een geel kruis. ,,Je ziet aan de hand van scheuren in de grond of scheefstand dat ze niet veel meer nodig hebben. Ze zijn verzwakt. De kans dat ze bij een volgende storm alsnog om gaan, is groot. Zeker wanneer de kruin straks vol in het blad staat. Dan kun j e beter het risico niet nemen, ze ge lijk weghalen en daar later een paar mooie, nieuwe, sterke bomen voor terug zetten." Drie bomen tussen de weg en het fietspad waren vrijdag met wortel en al omgewaaid, twee anderen stonden 'te wippen' en werden de volgende dag uit voorzorg omge zaagd. Dat brengt het totaal alleen al in die hoek tussen de rotonde met de Scheldestraat en de ingang tot de fietsenstalling van het Pieter Zeeman Lyceum op tien. De schade is over het hele eiland een beetje vergelijkbaar, aldus Van Koppen. Op de Stoofweg bij Dreischor legden drie populieren het loodje. ,,Dat waren flinke knapen, Je ziet aan scheuren of scheefstand dat ze niet veel meer nodig hebben richting de 25 meter hoog. Eén is dwars door het hek van Stal Balans gevallen en heeft vermoedelijk met z'n wortels een waterleiding mee genomen. De manege en een deel van het dorp zat een tijdje zonder water. Drie andere bomen daar naast staan nog wel gewoon over eind. Je kan er bij dit soort super- stormen écht geen peil op trekken welke gaat en waarom de ander niet." Wat meespeelt is de hoogte van grondwater, vertelt Van Kop pen. ,,Bomen gaan niet met hun wortels in het grondwater. En langs een weg of beschoeiing wortelen veel bomen redelijk oppervlakkig in plaats van de diepte in. Als de wind daar dwars op komt te staan, is het risico groter dan ze om gaan." De storm heeft ook schade ver oorzaakt aan zeven grafzerken op de algemene begraafplaats in Zie- rikzee. Van een aantal oude bomen die daar staan braken dikke takken af. De gemeente is verzekerd voor dergelijke schade, zegt wethouder Van Burg, en zorgt er in overleg met de nabestaanden voor dat alles net jes wordt geregeld. De begraafplaats werd zaterdag uit veiligheidsover wegingen tijdelijk afgesloten. Maandag zijn de meeste takken ge lijk opgeruimd en tegen het eind van die dag was het kerkhofweer te bezoeken. Het gemeentelijk uitvoe- ringsbedrijf werkt in twee ploegen van oost en west naar elkaar toe om al het stormhout op het eiland zo snel mogelijk op te ruimen. ,,Het houdt maar niet op hè", ver zucht de Noord-Bevelandse stran- dexploitant. Nadat eerder Corrie, Dudley en Eunice hun verwoes tende werk hadden gedaan heeft ook storm Franklin er weer flink in gehakt op het Banjaardstrand. ,,De duinen slaan weg en het strand wordt steeds lager en lager. Het is maar de vraag of wij het badstrand nog op het niveau kunnen krijgen waar de gasten op rekenen. Als we nu niet met zijn allen aan de boom gaan schudden, dan hebben we over tien jaar de mooie Zeeuwse stranden teloor laten gaan." Van Halst ziet het strand met elke storm en met elke hoge waterstand voor zijn ogen verder verdwijnen. „Terwijl het niet alleen ons pro- De duinen en het strand behoren tot het Nederlands cultuurlandschap bleem is. Het hele achterland profi teert er van mee. Daar verhuren en exploiteren ze van alles dankzij het Noordzeestrand. Er komt toeristen belasting binnen, er wordt zakelijk van geprofiteerd door talloze par kexploitanten en lokale onderne mers. Maar als het gaat om de sup pletie, dan wordt er alleen gekeken naar Rijkswaterstaat (RWS)." Van Halst vindt dat het tijd wordt om de koppen bij elkaar te steken. Want er is nu sprake van een patstelling, vind hij. „Niemand doet iets. Ik vind het zorgwekkend dat er alleen maar naar RWS wordt gekeken. Zij zorgen weliswaar voor de zandsuppletie, maar zij hebben ook maar gewoon budget om de veiligheid van Nederland te hand haven. En niet meer dan dat. Zij doen in principe precies wat ze moeten doen." Volgens de strandexploitant is het een breder probleem en beho ren strand en duinen tot het Neder lands cultuurlandschap. ,,Je moet naar de gemeenschappelijke belan gen kijken. Dan zijn er een heleboel instanties waar je aan kunt denken. Zoals Natuurbehoud, Stichting Duinbehoud, gemeenten, de pro vincie, het zakenleven. Als je met zijn allen naar RWS gaat en vraagt wat we in het suppletieprogramma kunnen betekenen, dan denk ik dat je meer bereikt dan wanneer je al leen maar kritiek uit op RWS." Maar dat is allemaal voor de lan gere termijn, beseft ook Van Halst. ,,Voor dit jaar zullen we het zelf op moeten lossen. We gaan er voor zorgen dat de mensen het strand op kunnen, want toeristen huren een vakantiewoning waar ze zomaar 1000 tot 2500 euro per week voor betalen. Dan verwachten ze ook dat er een strand ligt dat full service is. Compleet met strandhuisjes, toi letten, loopvlonders en prullen bakken. Maar ik weet niet ofwij dat allemaal op kunnen bouwen, ofhet veilig genoeg is. Want hoe makke lijk spoelt het straks weer weg als we een zomerstormpje krijgen?" Zeker 55 bomen kapot Marcel Modde Dreischor - Hans van Koppen, boomverzorger zie ook pzc.nl/video KAMPERLAND ,,Er is weer drie meter duin weg geslagen over de hele lengte." Jos van Halst van Strandexploi- tatie Kamperland luidt de nood klok: ,,Het strandseizoen komt nu serieus in gevaar." - Jos van Halst, Strandexploitatie - Willem Adriaansens Boomverzorgers Hans van Koppen (l) en Jesse de Waard zagen de gesneuvelde bomen langs de Laan van Sint Hilaire in stukken. Leo Koomans legt ze met zijn kraan klaar voor Jeroen de Bruine op de vrachtwagen met grijper, die het hout afvoert. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49