12 Ondanks alles toch een hechte familie Belfast Filmnieuws Record James Bond Hanks in verfilming Toen regisseur/acteur Kenneth Branagh op 30-jarige leeftijd zijn autobiografie Beginning schreef, werd hij van grootheidswaan beschuldigd. Maar zijn jeugdherinneringen leveren wel een prachtige film op: Belfast, genomineerd voor zeven Oscars. Voor iemand die als jongen van 9 in Belfast eind jaren 60 opgroeide met angstaanjagende rellen, compleet met barricades voor zijn voordeur, is regisseur Kenneth Branagh (61) toch heel goed terechtgekomen. De Ierse acteur heeft een prijzenkast vol onderschei dingen voor zijn Shakespeare-vertol- kingen (op zijn 23ste speelde hij al Henry V), rollen in publieksfilms (Tenet, Dunkirk, Murder on the Orient Express) en artistieke producties en regieprestaties. En daar kunnen vol gende maand misschien wel enkele Oscars naast gezet worden voor zijn semiautobiografische film Belfast, die zeven keer voor een Academy Award is genomineerd. Zijn terugblik op zijn jeugd om schrijft Branagh, nu in de bioscoop te zien als speurder Hercule Poirot in Death on the Nile, als een eerbetoon aan zijn ouders, grootouders en de straat in een arbeiderswijk waar hij opgroeide. ,,Ik was tijdens de corona crisis op het punt in mijn leven beland dat ik over mijn verleden ging nadenken, meer dan ooit. Ik wilde mijn ouders eens goed bedanken voor de offers die zij brachten om met ons gezin uit Belfast te vertrek ken met als doel in Engeland een nieuw bestaan op te bouwen. Ik voelde me als 9-jarige wel kwetsbaar om alles in de steek te moeten laten: mijn grootouders, mijn vrienden, onze straat en zelfs de taal die wij thuis spraken." Pompeus Branagh belandde als kind in het plaatsje Reading buiten Londen, leerde zijn Ierse accent af en maakte zijn droom waar om acteur en later regisseur te worden. Op zijn 30ste schreef hij al zijn (eerste) autobiogra fie, met de pompeuze titel Beginning. Het leverde hem in de Britse media veel hoon op. Welke ijdeltuit haalt het in zijn hoofd om op die leeftijd al terug te blikken op zijn leven? Het begin van het boek behelst zijn kinderjaren in Belfast, vooral de warme relatie met zijn opa en oma, in de film gespeeld door Ciaran Hinds en Judi Dench, die beiden vo rige maand een Oscarnominatie voor Beste Bijrol kregen. Branagh, ooit getrouwd geweest met collega Emma Thompson, hoopt met zijn film inzicht te verschaffen in de belevingswereld van een kind dat amper begrijpt wat het verschil tussen katholieken en protestanten is en toch als gevolg daarvan de ge- weldsexplosies van nabij meemaakt. ,,Ik voelde mij heel onzeker toen ons gezin vertrok. Mijn jeugd was geluk kig. Ik voelde me thuis in dat milieu, beleefde avonturen met mijn speel kameraadjes en zag mijn eerste speelfilms op de televisie, zoals de western High Noon. Al die zekerhe den vielen weg toen wij naar Enge land vertrokken." De film Belfast maakt, zo is uit fes tivalvertoningen gebleken, indruk op mensen uit totaal verschillende cul turen. Branagh: ,,Hoewel de film van de eerste tot de laatste minuut hele maal Iers is, zoals ook de muziek van Van Morrison benadrukt, raakt hij Ieren kunnen grappen maken onder alle omstandigheden. Ook over zichzelf een gevoelige snaar bij mensen die geen Iers bloed hebben. Er zijn tegen woordig genoeg beelden van kinde ren die met hun ouders hun land moeten verlaten om als gezin elders te kunnen overleven." Los van de interne spanningen destijds in Belfast zit de grotendeels in zwart-witbeelden gedraaide film ook vol met humor. ,,Ieren kunnen grappen maken onder alle omstan digheden. Ook over zichzelf. Tegelij kertijd zit er ook een tragiek in ons volk. Iemand zegt in mijn film: 'Ieren zijn geboren om te vertrekken.' Dat lot heb ik ook meegemaakt. Maar ik ben ook dankbaar voor het leven dat ik ervoor in de plaats heb gekregen." DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 GO KASKRAKER No Time To Die, de 25ste James Bond-film, is het winstgevendste deel over de Britse geheim agent in Neder land. De film trok 1,7 miljoen be zoekers naar de bioscoop en be haalde een om zet van 20,4 mil joen euro. Met die resultaten doet No Time To Die (met het laatste optreden van Daniel Craig als 007) het be ter dan de vorige recordhouder, Spectre uit 2015. STRIPFILM Tom Hanks gaat voor de vijfde keer samenwer ken met regis seur Robert Ze- meckis (Forrest Gump, Cast Away), nu voor een verfilming van de graphic novel Here van Richard Mc- Guire. Het ver haal richt zich op één kamer en beschrijft de ge beurtenissen van mensen die er al eeuwenlang wonen. Kenneth Branagh: Een jeugd om nooit te vergeten Ab Zagt Beelden uit Belfast, de film die regisseur Kenneth Branagh maakte over zijn jeugd in de Noord-Ierse hoofdstad. fotos universal - Kenneth Branagh, regisseur Drama Regie: Kenneth Bra nagh. Hoofdrollen: Ja mie Dornan, Caitriona Balfe en Judi Dench. Eén conclusie kan na het bekijken van Belfast zon der meer worden getrok ken: de autobiografische terugblik is geen afreke ning door Kenneth Bra- nagh met zijn jeugd in Bel fast. Ondanks het feit dat hij als 9-jarige opgroeide tijdens de gewelddadige rellen eind jaren 60, die nogal eufemistisch te boek staan als The Trou bles, kijkt hij met een ro mantische blik terug op zijn kindertijd. Dat dit ge beurt in stemmige zwart-witbeelden en de beste muziek uit het oeu vre van Van Morrison ver sterkt dit gevoel. De gewelddadigheden speelden zich letterlijk af in de straat waar Branagh opgroeide. Angst, be- zorgde ouders en de op laaiende haat tussen de katholieke en protestantse inwoners waren voor de jonge Kenneth dagelijkse kost. Dat hij toch een redelijk gelukkige opvoeding had, legt hij uit in zijn boek Be ginning, dat als basis diende voor zijn film. Met humor, drama en wee moed presenteert de re gisseur zijn wankele jeugd, die hij doorstond door zijn kordate moeder en zijn grootouders die hem opti mistische levenslessen bijbrengen. Ook als hij voor eerst verliefd wordt op een meisje met een an der geloof. Zijn vader is meestal afwezig om in En geland te werken. Branagh vertelt alles vol liefde voor zijn dierbaren. Het levert een film op die soms schrijnt en schuurt, maar bovenal toch - on danks alle heftigheid - een warme ode is aan hechte familiebanden. - A.Z. E3E5K3 IE3K3IE2I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40