'Meneer Rutte, waarom valt u Poetin persoonlijk aan?' Cyberaanvallen, troepenopbouw en veel meer beschietingen 3 CONFLICT OEKRAÏNE RUSLAND Meer en meer tekenen wijzen erop dat een militaire confrontatie in Oekraïne nadert. Kiev is opnieuw getroffen door cyberaanvallen terwijl de opbouw van de Russische troepenmacht langs de grenzen doorgaat. De EU houdt spoedberaad. Diverse Oekraïense overheidssites waren gisteren niet te bereiken. Die van de regering, het parlement en het ministerie van Buitenlandse Zaken lagen eruit door massale ddos-aanvallen. Volgens Oekraïne zat Rusland achter de aanvallen, Rusland ontkent dat. Nederland heeft Oekraïne hulp aangeboden in de digitale oorlog. Op beelden van het Amerikaanse commerciële ruimtetechnologie- bedrijf Maxar is ondertussen goed zichtbaar dat zwaar Russisch mate rieel in zowel Rusland als Belarus de laatste dagen dichter naar de grens met Oekraïne is geschoven. Daar blijken ook nieuwe veldhospi talen en schuilplekken te zijn opge trokken. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die de situatie in het grensgebied dagelijks monitort na mens circa 55 landen in Europa, Centraal-Azië en Noord-Amerika registreert tegelijk meer beschie tingen langs de grens. Dinsdag wer den 1927 overtredingen geconsta teerd van het staakt-het-vuren dat formeel nog steeds geldt tussen Oe kraïne en de separatisten in Loe- hansk en Donetsk. Daags ervoor waren dat ruim duizend overtre dingen minder. Verreweg de meeste overtredingen zijn mortier- of kanonvuur over en weer. Oekraïne is beducht voor een grote Russische aanval. President Poetin heeft de twee separatisti sche gebieden in het oosten van Oekraïne erkend en er troepen naartoe gestuurd. De vrees is dat de Russen daarmee geen genoegen zullen nemen. Oekraïne kondigt met ingang van vandaag voor dertig dagen de noodtoestand af uit vrees voor een invasie. Evacuatie Passend bij de toenemende drei ging meldde het Russische staats- persbureau Tass dat de evacuatie van Russische diplomaten uit Oe kraïne was begonnen. Eerder wa ren westerse diplomaten al tijdelijk verplaatst naar de westelijk gelegen stad Lviv. De regering in Kiev riep Oekraïners op om Rusland direct te verlaten. Ook werd afgeraden nog daarnaartoe te reizen, omdat bij acute problemen mogelijk geen bij stand meer kan worden geboden. De Oekraïense president Volodi- mir Zelenski wil 'onmiddellijk con crete garanties' voor de veiligheid van zijn land. Hij heeft het Westen en Rusland hierom gevraagd. Ze- lenski wil graag met Poetin spreken over de inhoud van deze garanties. ,,De toekomst van de Europese vei ligheid wordt beslist in Oekraïne'', zei hij. De president besloot (nog) niet tot een algemene mobilisatie van 900.000 reservisten. Wel wordt het C Mortier- en kanonvuur schenden keer op keer het staakt-het-vuren Oekraïense leger (200.000 man) vanaf nu versterkt met 'rekruten met vaardigheden', vooral mon teurs. Oekraïners in de leeftijd tus sen 18 en 60 jaar kunnen worden opgeroepen voor dienst in speci fieke eenheden. Ondanks de zorg wekkende troepenopbouw langs de grens klinkt er vastberadenheid in de rangen van de Oekraïners. ,,Zij komen met dienstplichtigen die niet gemotiveerd zijn, wij vechten tot het einde om ons land te verde digen'', aldus een Oekraïense sol daat op de BBC. Ondertussen gaat ook de propa gandaoorlog tussen Rusland en het Westen stug door. Volgens een be richt in de Amerikaanse krant The Washington Post zou de Ameri kaanse regering aanwijzingen heb ben dat er in kringen rond Vladimir Poetin twijfels groeien over diens aanpak. Gepensioneerde generaals zouden aanzienlijke verliezen vre zen als daadwerkelijk een groot of fensief tegen het buurland wordt ontketend, weten insiders. Ook de Russische bevolking zou verdeeld zijn over militair ingrijpen. De Europese Unie straft intussen regeringsleden, militaire bevelheb bers en Kremlin-spreekbuizen voor hun rol in de erkenning en bezet ting van afvallige Oekraïense re gio's. Rusland kan ook geen geld meer lenen in de EU. De tweede secretaris van de Russi sche ambassade in Den Haag, de of ficiële vertegenwoordiging van Rusland in ons land, confronteerde Rutte gistermiddag tijdens een se minar over de Navo in Den Haag met zijn uitspraken. ,,Waarom valt u de president persoonlijk aan? Waarom gebruikt u zulke simplifi caties in plaats van dat u de Russi sche nationale belangen probeert te analyseren?'', wilde hij weten. Rutte noemde dat 'een legitieme vraag' en zei de aanwezigheid van de ambassademedewerker 'te waar deren'. ,,Ik heb veel te maken gehad met Poetin'', stelde Rutte, die over 'een goede band' sprak. Maar die verhouding veranderde 'compleet' na de Russische annexatie van de Krim en het neerhalen van MH17, zei Rutte. ,,Ook daarna hebben we nog contact gehad, meestal in het Duits. Hij is iemand die klare taal begrijpt, dat zag je ook aan zijn speech. Ik geloof niet dat het hem bang maakt.'' Rutte verwees naar de toe spraak van maandag waarin Poetin stelde dat Rusland wordt bedreigd door het westen en dat Oekraïne geen bestaansrecht heeft als zelf standig land. Ook erkende de presi dent de onafhankelijkheid van twee zelfbenoemde volksrepublie ken in Oekraïne, waar hij een 'vre desmissie' naartoe stuurt. Het wes ten noemt dat een flagrante schen ding van het internationaal recht. Poetin is iemand die klare taal begrijpt. Ik geloof niet dat het hem bang maakt Rutte benadrukte dat Rusland niets te zeggen heeft over eventuele ambities van Oekraïne om lid te worden van de Navo. ,,Er zijn dertig landen, de lidstaten van de Navo, die beslissen over lidmaatschap. Poetin heeft daar niets mee te ma ken.'' Veiligheid Op het door Nederland en Duits land georganiseerde seminar, over de toekomstplannen voor de Navo, stelde Rutte dat de EU meer moet doen aan de eigen veiligheid. ,,De realiteit is dat de EU nu voor de ei gen veiligheid zeer afhankelijk is van de Navo en de trans-Atlanti sche band. We zijn niet in de positie om een gelijkwaardig alternatief te creëren, en dat moeten we ook niet willen proberen.'' Maar, zei hij, de EU kan wel 'meer vastberadenheid tonen' als het gaat om veiligheid en defensie. Zo wil hij dat Europese landen 'meer militair vermogen' ontwikkelen dat op verschillende manieren kan worden ingezet. ,,Zo- als binnen de Navo, in EU-missies en met coalities van landen. Dat zal ons meer zelfredzaam maken als het gaat om het garanderen van vei ligheid in en rond ons eigen grond gebied, en het zal de Navo als geheel sterker maken.'' Nederland inves teert deze kabinetsperiode structu reel 3 miljard euro extra in defensie. - Hanneke Keultjes GO DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 Een Oekraïense reservist in Kiev pakt zijn spullen bij elkaar om in actieve dienst te gaan na een oproep van president Zelenski. foto getty Bob van Huët Rotterdam/Kiev DEN HAAG Rusland eist opheldering van premier Mark Rutte vanwege zijn persoonlijke aanval op Vladi mir Poetin. Rutte noemde de Russische president maandag avond bij Jinek 'totaal paranoia'. - Premier Mark Rutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3