11 HJINIU ROMAIN ADRIAANSENS EN WIM TACKEN SS® Als het gaat om de inrichting van het Zeeuwse landschap gaat hebben Romain Adriaansens en Wim Tacken in het verleden hun sporen verdiend. Ze maken zich grote zorgen over de bebouwing in de kuststreek. De kwaliteit van ons landschap in de kust zone is essentieel voor de recreatiekan sen van onze provin cie, maar ook voor het levensgeluk van haar eigen burgers. Als je ech ter overal 'Knokke' wilt, zeg dat dan ook eerlijk, maar laat het niet stilletjes binnensluipen als een welgestelde dief in de nacht. Groene longen De hele kuststrook scannend van Knokke-Heist tot Renesse, zien we vooral dat daar waar de kuststrook in haar recreatieve in vulling een beschermende buffer heeft door een manteling of een andere groene of agrarische invul ling de recreatieve druk heel an ders beleefd wordt, dan waar de recreatie het laatste groen weg drukt tot, zoals in Cadzand, zelfs op de top van de duinen. Ook 'groene longen' vanuit het achter land naar de duinen voeden een betere beleving. Maak waar geen bufferzone bestaat alsnog een groene buffer, ook de kale Deltadijken zijn mooi met groen beplant. Upgrading Bovendien zien we ook een maat schappelijk eenzijdige bewe ging. Het lijkt alsof projectkapitaal en projectwinst de doorslagge vende argumenten zijn om het landschap te mogen vernielen en de recreatieve sector zwaarder te laten drukken op de Zeeuwse sa- Maak waar geen bufferzone bestaat alsnog een groene buffer menleving. Natuurlijk mag er een upgrading zijn van bestaande par ken, maar upgrading hanteren als argument om waar niks was toch maar vol te bouwen en parken en kampeerterreinen voor de mo dale burger af te breken en op nieuw op te bouwen voor de bo- venmodale recreant is toch wat wrang en voelt niet goed. Er moet toegang blijven voor iedereen, de ontwikkelingen mogen niet sommigen buitensluiten van ge nieten aan onze Zeeuwse kust. Krachtige bestuurders Wij zijn niet tegen groei, maar voor ordening van de groei. Bij meer groei, is er nog meer be hoefte aan een zorgvuldige inpas sing. Als de gemeente dat niet kan, als zij niet opgewassen is tegen de kapitaallobby uit eigen kring of van elders, dan hopen we dat de provincie een stap naar voren zet in plaats van naar achteren. Krach tige bestuurders scheppen hun ei gen draagvlak voor krachtige Wrang om kampeerterreinen voor de modale burger af te breken nieuwe besturing. Gelddrukpers En dan dreigt onze fraaie land schappelijke structuur op de meest onverwachte plaatsen te worden verstoord door onge wenste hoogbouw. Beperk die hoogbouw tot de stedelijke gebie den. Sommige hoogbouw in onze provincie lijkt bovendien meer ge richt op het bouwen van een mo nument voor de architect zelf of een gelddrukpers voor de pro jectontwikkelaar dan een ge- slaagde landschappelijke of ste denbouwkundige harmonische invulling. Tenslotte hebben wij moeite met de veel voorkomende chanta gepogingen, 'Wij willen wel kwa liteitsverhoging, maar dan moeten wij de hoogte in anders is het niet rendabel'. Of 'Wij willen wel een nieuw fraai landgoed opzetten, maar dan moet er een aantal (re- creatie)villa's bij'. Enzovoort. Be sluitvorming op deze basis heeft niets meer te maken met de kwali teitsverbetering die wij nastre ven. Wij hopen en vertrouwen op het samen bouwen aan een betere en verdere invulling. Romain Adriaansens was in het verle den directeur van de Provinciale Planologische Dienst en Wim Tacken was hoofdingenieur-directeur Land bouw in Zeeland. Ze waren destijds vaak elkaars opponenten, nu reageren zij gezamenlijk op de jongste ontwik kelingen in de recreatie- en bouwsec tor. GO DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 r 1 De op deze pagina geplaatste opiniestukken vindt II u ook op onze website onder het kopje Opinie 'Zeeuwse kust vernield door kapitaal en chantage' Cadzand-Bad: links het gebouw De Wielingen met appartementen, erachter het witte Hotel Noordzee dat met 35 meter naar voren wil uitbreiden. foto anne hana Cadzand - Romain Adriaansens en Wim Tacken - Romain Adriaansens en Wim Tacken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39