II 2 O O) O 10 Opinie in de krant Brief van de week Een storm van verontwaardiging Quote van de week Dit is niet normaal. Ja, dit is wel heel bijzonder Provincie, toon eens lef - A. Dek LEZERSBRIEVEN Als we Terneuzen willen opbouwen wordt het tijd voor kennis en ambitie 'Uit eigen zak' betalen is een mooie slogan Zeegroenten De zelfbenoemde expert op na tuurgebied, de heer De Groot die spreekt namens Natuurmonu menten heeft natuurlijk een uitge sproken mening over het snijden van zeegroenten (krant, 17 febru ari). Het kan en mag niet. Ook is het 'slecht nieuws voor de na tuur'. U bent natuurlijk nooit op een schor geweest. U spreekt over het storen van vogels. Als ik tien minuten in mijn tuin zit, zie ik meer vogels dan wanneer ik een emmertje lamsoren snij. En wat een kletsverhaal dat de lamsorensnijder op zijn knietjes tussen de vogelnesten kruipt. Een schor loopt regelmatig onder wa ter. Denkt de heer De Groot nu echt dat vogels daar een nest bou wen? Dat spoelt weg. Provincie, toon eens lef. Er wordt al meer dan vijf jaar gesproken over wijzigin gen van snijvergunningen. Een onderzoek heeft uitgewezen dat dit kan zonder schade aan de na tuur. Neem nu eens een besluit en laat je oren niet steeds hangen naar die zelfbenoemde natuurspe- cialisten. A. Dek, Kruiningen PFAS Spreekwoorden worden veel ge bruikt omdat ze een kern van waarheid bevatten. In de discussie over PFAS is het spreekwoord: 'Voor wat hoort wat' van toepas sing. De Belgen willen een ver diepte Schelde en dan krijgen wij ook wat: een prachtig natuurge bied in de Hedwige. We kun nen de discussie niet afdoen met 'er ligt een afspraak met de Bel gen', want dat is niet de reden. De Belgen kregen hun verdiepte Schelde, dus het maakt ze niet uit wat wij ervoor terug willen. Lo gisch toch? De werkelijke reden is dat Nederland baat heeft bij een groter 'natuurgebied'. Dat de bo dem van dat gebied niet meetelt bij uitstootcompensatie is vanzelf sprekend want die zie je toch niet. Een ander aspect lijkt me ook on derbelicht: het vervuilde water van Chemours uit Dordrecht komt via de kortste route naar de Wes- terschelde? Het zijn niet enkel de Belgen maar ook de Nederlanders die een dubieuze rol spelen. Albert Stallaart, Hulst Lokale partijen Er is hoop voor de gemeente Rei- merswaal, het waterschap en de provincie Zeeland (krant, 17 febru ari). Tekorten zullen voortaan 'uit eigen zak' betaald worden door Merien Westrate (raadslid voor LR in Reimerswaal). Voor de ge meente is dit goed nieuws voor onder meer jeugdzorg, WMO en verbetering groen. Voor de dijk verzwaring is de overschrijding van ongeveer 60 miljoen euro een kleine bijdrage voor Merien, als lid van het waterschap. De provincie kan rekenen op een bijdrage om de Poldervariant mogelijk te ma ken. 'Uit eigen zak' betalen is een mooie slogan voor de verkiezin gen. LR stemmen betekent: nooit geld gebrek, iedere stemmer wordt geholpen. J. L. van Gastel, Kruiningen Indonesië Wie kennis heeft genomen van het rapport Dekolonisatie Indone sië (krant, 17 februari) past alleen maar diepe (plaatsvervangende) schaamte. Waartoe misleidende onverantwoorde beleidsmakers en machtsmisbruik kunnen leiden. Kees Ingelse, Middelburg Indonesië (2) Het Nederlands militair optreden in Indonesië van 1945 tot 1949 is onderzocht. Nederlanders zouden extreem geweld hebben gebruikt tegen de Indonesische bevolking om de kolonie weer in bezit te krijgen. Het recente onderzoek is oude wijn in nieuwe zakken. In elke oorlog gebeuren zaken waar ieder fatsoenlijk mens zich van afkeert Bovendien werd alleen de Neder landse rol onderzocht. Om 70 jaar later door het stof te gaan is toch alleen maar 'voor de bühne' (citaat van Johan Derksen). Er is geen enkele oorlog uitge vochten volgens vooraf opgestelde spelregels die ieder moet respecte ren. In elke oorlog gebeuren mens onterende zaken waar ieder fat soenlijk mens zich van afkeert. Maar om nu, in deze politiek cor recte tijden, excuses aan te bieden wegens een nieuw onderzoek heeft geen enkele waarde meer. Moeten alle koloniale mo gendheden nu alsnog het boete kleed aantrekken? Koloniale ge schiedenis herschrijven is onmo gelijk. De politiek kan zich beter richten op actuele zaken die het daglicht niet kunnen verdragen én die trachten te verhinderen. Column Terneuzen Terneuzen, a place to be. Denken is zo buitengewoon vermoeiend dat liever geoordeeld wordt. Zo ook Elodie Kint in haar column (krant, 16 februari). Het laat gebrek aan kennis zien. Als Livera, Action en Bakker Bart de winkels zijn waarvoor je naar Terneuzen komt, schept dat een beeld. Dan is het misschien niet vreemd dat je je nooit verdiept hebt in architec tuur, kunst en cultuur. Als we Terneuzen willen opbou wen wordt het tijd voor kennis en ambitie. Terneuzen hoort bij de top 10 van de Europese havens, dat zegt wat. Ik weet hoe het buiten Terneuzen is. Ik heb ruim 40 jaar in Rotterdam gewoond. Je kon een aantal jaren geleden op de Cool- singel een kanon afschieten zon der iemand te raken. Dat is verbe terd toen ze krachtwijken gingen benoemen en kankeren op je stad verboden werd. Rotterdam is nu 'a place to be' net als Terneuzen, als je er oog voor hebt. Ineke de Maaijer, Terneuzen Column Terneuzen (2) Beste Elodie, graag zou ik je een rondleiding willen aanbieden in Terneuzen, zodat jouw vraagteken misschien een uitroepteken wordt. Hanneke van Haelst, Terneuzen Knotwilgen Voor een 'achterpad'in de Kort- geense nieuwbouwwijk Stadspol- ders moeten 14 volwassen knot wilgen (krant, 12 februari) worden verwijderd, een draconische maat regel. Waarom moet dit pad per se betegeld zijn, in plaats van deze met schelpjes, grind of flagstones te bedekken (zodanig dat het pad sierlijk kronkelt langs de bomen)? Is het potentieel conflict-wek kende knotten van de wilgen (eens in de 2 a 3 jaar) te risicovol binnen de gemeentelijke 'interne' discussie? Is een rij knotwilgen geen mooi plaatje achter de tuin van de (toekomstige) bewoners? De belangrijkste vraag luidt ech ter: waarom is het bouwplan niet op de reeds bestaande beplanting gebaseerd? Als dat wel zo was, zouden dooddoeners zoals 'soms is het zoals het is' makkelijk voor komen kunnen worden. Zou je denken, als ze er al 46 jaar staan. Olivier van Oeveren, Kortgene DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 GO Deze krant wil een podium zijn voor opinies in en over Zeeland. Personen en organisaties die in een betoog van maximaal 600 woorden willen reflecteren op het nieuws of actuele ontwikkelingen in de provincie kunnen een mail sturen naar opinie@pzc.nl. Plaatsing is niet gegarandeerd. Daarom is het goed de contouren van een opiniestuk van tevoren door te spreken met de redactie via Ernst Jan Rozendaal, e.rozendaal@pzc.nl. Een klein groepje veteranen de monstreert. FOTO ANP Een storm raast momenteel met ver woestende kracht door het land. En dan heb ik het niet over de storm waar het weer ons in februari op trakteerde. Nee, de storm die ik bedoel, is er een van verontwaardiging over wat onze voorouders in de loop der eeuwen hun medemensen hebben aangedaan, en waarvoor ze nu én hun nakomelingen - wij dus - in de beklaagdenbank staan. Discriminatie, slavernij, koloni ale uitbuiting en gebruik van excessief geweld in de Indonesische onafhan kelijkheidsoorlog: voor dit alles dienen we onverwijld onze excuses aan te bieden. Je kunt je afvragen of dit laatste te recht is. Het verleden is weliswaar niet goed te spreken, maar het mag even min langs een hedendaagse morele meetlat worden gelegd. Anders zadelt het ons op met een schuldgevoel waardoor het gevaar bestaat dat we ons, net als de Duitsers na 1945, laten gijzelen door het verleden van ons ei gen land. En dat is beklemmend. Albert Kort, Kapelle - Irene Schouten, olympisch medaillewinnares Stuur uw lezersbrief (max. 150 woorden) naar: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vermelding van naam en adres is verplicht, zonder plaatsen we de brief niet. - Ineke de Maaijer - J. L. van Gastel - Benny van Goethem Benny van Goethem, Sint Jansteen Femke de Poorter is dolgeluk kig met het kunstwerk in Terneu- zen met prominente neuzen. FOTOANNE HANA c c c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38