PODIUMAGENDA Oostkerk heeft hulp nodig bij rondleiden bezoekers 'Het wordt nu tijd voor mijn familie' 24 februari t/m 2 maart 7 Slager Ab de Visser stopt in winkelcentrum Dauwendaele. Daarmee komt een einde aan ruim een halve eeuw De Visser-slagers. ,,De winkel gaat van A naar B." ,,Mijn vader begon in 1966 een sla gerij in een noodwinkeltje in de toen nieuwe wijk Middel burg-Zuid. Zijn oudere broer Jan had al een slagerij aan de Koude- kerkseweg", vertelt Ab de Visser. Hij verhaalt beeldend over meer dan vijftig jaar De Vissers-slagers. ,,Het is genoeg geweest", zegt De Visser nuchter. ,,Ik heb de win kel verkocht en daarmee is het klaar. Natuurlijk zal ik de klanten missen. Ik heb een grote groep vaste klanten. Er zijn er die al bij mijn vader kwamen. In de garage box die als noodwinkel dienst deed. Zij zijn al ver in de tachtig." Een marmeren paktafel Hij pakt een oude zwart-wit foto waarop zijn vader achter de toon bank staat, gehuld in gesteven witte slagersbuis, mét stropdas. ,,Vroeger had je marmeren pakta fels. Je haalde het vlees voor de klant uit de koeling en pakte het op die tafel in. Mijn vader was één van de eerste met een echte toon bank", wijst hij op een andere foto. ,,Mijn moeder maakte nasi, bami en slaatjes." De Visser, gehuld in een rook- grijze slagersbuis: ,,Mijn ouders, allebei uit Middelburg, zijn na hun huwelijk naar Den Haag gegaan en later naar Rotterdam. Maar de fa milie was hier. Toen mijn vader zag hoe Middelburg-Zuid zich ontwikkelde, is hij daar begonnen. Ik denk dat zijn broer ook wel een zetje gaf. Eerst dus die garagebox omdat hij niet wilde wachten tot het nieuwe winkelcentrum Wel- singe klaar was. Daar opende hij twee jaar later de zaak.'' ,,Er stonden toen nog maar zo'n 200 huizen in Zuid. In Middelburg waren er elf slagers, nu drie. Ik ben in die winkel begonnen als jong ventje. In 1978 heeft mijn vader de winkel hier in Dauwendaele geo pend, want deze wijk groeide toen. Na een paar jaar stopte hij in Zuid. Ruim dertig jaar geleden heb ik deze overgenomen.'' ,,De klanten zijn door die jaren heen wel veranderd. Vroeger koch ten ze kilo's tegelijk, nu is dat veel minder. Veel bewuster. Je merkt ook dat ze sneller klaar willen zijn Mijn vader begon in 1966 een noodwinkeltje in een garagebox met vlees bereiden. Niet uren laten sudderen 's middags zoals huis vrouwen dat ooit deden.'' ,,Ook in de slagerij is het anders geworden. Varkens kwamen vroe- ger in helften binnen en rund in vier kwarten. Daar ging je mee aan het werk. Zelfuitbenen gebeurt nu bijna niet meer. Er is ander werk; meer en uitgebreidere maaltijden, partyservice, bbq's verzorgen. En een website, met niet alleen de weekaanbiedingen maar ook re cepten en kooktips." Verkoopster Heleen Brouwer komt ook uit een slagersfamilie. ,,Mijn oudere broer David heeft lang een slagerij gehad, op de Dam. Overgenomen van mijn vader. Da vid helpt hier nog een dag in de week. Ik sta hier nu 23 jaar, maar ik ben begonnen bij Ab's vader. Op mijn zestiende al." Heleen gaat mee naar de volgende eigenaar, net als de twee andere dames die in de winkel werken. Zijn lams- en kalfsvlees betrekt Ab bij een boer in Meliskerke. Worsten maakt hij nog zelf, net als zijn vader deed, en hij rookt ook. Zo hangen er nu hammen en spek in de rookoven. ,,Die worden vanavond gerookt.'' In de winkel is duidelijk dat Ab stopt: 'Ikga van A naar B' staat in grote letters op wit vel op de toon bank. 'Van Ab naar Björn'. Daar mee maakt De Visser duidelijk dat Björn Rinkema de nieuwe eige naar wordt. ,,Per 11 maart. 's Och tends de winkel draaien, oprui men en 's middag een afscheids- borrel tussen 15.00 en 17.00 uur. Dan is het tijd voor m'n familie, zeker voor mijn kleinzoon. En mijn gerestaureerde motoren. Want die hebben te lang te weinig gereden.'' Nu de voltooiing van de verbou wing van de Oostkerk nadert en de coronamaatregelen worden ver ruimd, wil Hannewijk de bezichti gingen en de rondleidingen hervat ten. De vrijwilligers staan volgens hem te trappelen om bezoekers weer rond te leiden. Zeker nu twee graven in de Oostkerk door de ver bouwing zichtbaar zijn gebleven. Letterlijk en figuurlijk hoogtepunt van de rondleidingen is het uitzicht vanaf het balkon rondom de koepel. Hannewijk heeft nu de beschik king over zo'n 25 vrijwilligers die de bezoekers ontvangen en rondlei den. Gezien de verwachte toe- stroom is hij op zoek naar nog zo'n vijftien mensen die dit vrijwilli gerswerk willen doen. De belang rijkste eis die hij stelt aan mensen die dat werk willen doen: ,,Ze moe ten een verhaal kunnen vertellen." En enige souplesse is volgens hem ook meegenomen. ,,Want dat is toch een beetje een sluip-door- kruip-door-route." Hij geeft ook aan dat de vrijwilligers minimaal twee dagdelen per maand beschik baar moeten zijn. ,,En ze krijgen van ons eerst een training." Hij hoopt ook dat het nog eens zo ver komt dat de Oostkerk, net als de Lange Jan en het stadhuis, wordt uitgelicht. ,,Deze kerk maakt on derdeel uit van de skyline van Mid delburg. Maar als het donker is, zijn die andere gebouwen wel te zien en de Oostkerk niet." Donderdag André Manuel 2412 Middelburg zeelandtheaters.nl Vrijdag 25 2 I Youpvan'tHek Oostburg ledeltheater.nl Infloyd - Which one is Pink Middelburg zeelandtheaters.nl Chris Grem Ritthem theatersaanzee.com Isabelle Beernaert Terneuzen zeelandtheaters.nl Zaterdag 26 2 Camerata Trajectina en Nelleke Noordervliet Middelburg zeeuwseconcerlzaal.nl Blues at the Piek Vlissingen depiek.nl Chris Grem Renesse theatersaanzee.com Het oog van de storm Middelburg zeelandtheaters.nl Joris Linssen Caramba Goes zeelandtheaters.nl Dana Winner Terneuzen zeelandtheaters.nl Zondag 27 2 Atlantic Trio met Maarten Koningsberger Vlissingen muziekpodiumzeeland.nl Ad van der Veen Quartet Nw en St. Joosland theaterdewegwijzer.nl Neve-Nobel 100 jaar Toots Terneuzen porgyenbess.nl Parkconcert Trio Galantes Middelburg zeeuwseconcertzaal.nl Woensdag 2 3 Shrek (ook op do 313) Goes zeelandtheaters.nl Zie voor programmawijzigingen en actuele informatie over de voorstellingen de websites van de betreffende podia! Deze podiumagenda werd mede mogelijk gemaakt door: l! Zeeland Kijk voor alle culturele evenementen op zeeuwsecultuuragenda.nl WA DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 Slager Ab de Visser stopt met zijn slagerij in Dauwendaele Annemarie Zevenbergen Middelburg - Ab de Visser, eigenaar slagerij Kijk op de site bij/video MIDDELBURG De Oostkerk in Middelburg ont wikkelt zich meer en meer tot een echte toeristische attractie, zo zegt directeur Leo Hanne- wijk. ,,We hadden op topdagen tot zo'n driehonderd bezoekers." - Emile Calon FONDS PODIUM KUNSTEN PERFORM NG ARTS FUND NL SH Provincie ^^Aaatyonz.e kjanten Ons runövtees u\\ Be\gVè 6n fVusXraWè vo\doet aan a\\e etsen op het geb'teü \ian i alkomst voeding gezondheid en we\zïyn. Bovendien is bet gevrelcttg Moëtlïjtom trams toe tetontob?? Ab de Visser heeft zijn slagerij in winkelcentrum Dauwendaele verkocht. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35