Minister: Twee hoge ambtenaren gaan PFAS-dossier coördineren Opnieuw motie: Wacht met ontpolderen van de Hedwige 5 Wat is er de afgelopen vier jaar bereikt? en financiering van het nieuwe on derkomen van het Lodewijk Col lege, over het leefbaar houden (en krijgen) van een vergrijzende streek. En natuurlijk, over de ont sluiting van het gebied. Een perso nentrein naar Gent is een vurige wens, maar nog groter is het verlan gen naar een tolvrije Westerschel- detunnel. Grote gunfactor Op dat laatste zullen de partijen tij dens de verkiezingscampagnes het verschil niet maken; die wens is na melijk universeel. Maar waar dan wel op? Tja, dan gaat het toch vooral om de personen. De grootste partij, TOP/Gemeentebelangen, vaart daar al jaren wel bij. Giel van Boom, nestor van de huidige gemeente raad, stopt als raadslid, maar is nog wel lijstduwer. Puur omdat hij in C Er zijn veertien partijen om op te stemmen, maar nieuwe gezichten? Nee, amper. Het gros wil nog een rondje door zijn woonplaats Hoek een heel grote gunfactor heeft. En woon je in Sas van Gent? Tja, Frank van Hulle hè. Want die is 'van Sas'... Er zijn veertien partijen om op te stemmen, maar nieuwe gezichten? Nee, amper. Het gros van de hui dige voormannen en - vrouwen wil nog een rondje door, op Ernst Jon ker van GroenLinks na. Wie geen waarde hecht aan gezichten, maar wel aan standpun ten heeft het moeilijker in het stemhokje. Want veertien partijen betekent niet automatisch veertien totaal uiteenlopende opvatting en. Die liggen namelijk in Terneu- zen opvallend vaak erg dicht bij el kaar. Dat schrijft minister Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat aan het provinciebestuur. De pro vincie had Den Haag om een 'PFAS-regisseur' gevraagd omdat Zeeland de kwestie niet alleen aan kan doordat er zoveel ministeries en diensten in Nederland en Vlaanderen bij betrokken zijn. 'Wij willen bij u en ons op hoogambtelijk niveau een coördi nator aanwijzen die overzicht en samenhang moet brengen in alle acties die al zijn uitgezet. Over de uitwerking hiervan gaan wij graag met u het gesprek aan', schrijft Harbers. Dagelijks provinciebestuurder Dick van der Velde wil op hele korte termijn dat gesprek met Har- bers gaan voeren. ,,Het gaat er om wat die twee mensen gaan doen. En ofje ze nu coördinator of regis seur noemt, maakt mij niet uit." Harbers zal ook weer in Vlaan- deren aankloppen. 'Wij hebben het voornemen nogmaals met mi nister Demir in gesprek te gaan om de PFAS-emissies in het Ant werpse havengebied en het Kanaal Gent-Terneuzen onder de aan dacht te blijven houden.' Volgens Harbers zijn vanaf september 'aanzienlijke stappen gezet om alle partijen aan tafel te krijgen om zo overzicht en afstemming verkrij gen'. Wekelijks is er op ambtelijk niveau overleg over de kwestie. Maar snelle oplossingen zijn er niet, is uit onderzoeken gebleken, waarschuwt de minister. Ook de gemeenteraad van Kapelle heeft ge hoor gegeven aan de oproep van de burge meester van Hulst. Er moet worden ge wacht met het ont- polderen van de Hedwigepolder. Kapelle is met deze stellingname, na Rei- merswaal, de tweede Westerscheldege- meente die zich schaart achter Hulst. Daar werd vorige week al geconclu- deerd dat het onver antwoord is de Hed- wigepolder vol te la ten stromen met ver vuild Scheldewater. De raad van Hulst heeft vorige week een motie aangenomen. Burgemeester Jan Frans Mulder wees toen op het belang van samenwerking tussen de provincie en de andere gemeen ten langs de Wester- schelde. Met het una niem aannemen van de motie in Kapelle onderschrijft ook die gemeente dat geza menlijk actie moet worden ondernomen richting de Neder landse en Belgische overheden. Zolang de onderzoeken naar de invloed van PFAS in het Scheldewater voor de volksgezondheid niet bekend zijn, mag er niet ontpolderd worden. de directeur van welzijnsinstelling aan-z. Zevende eenling Stoker verliet ook haar partij TOP/ Gemeentebelangen, maar eiste haar plek in de gemeenteraad op voor haar nieuwe eenmansfractie Terneuzen Sterk. Dat betekende na Groen Links, SP, Sociaal Terneuzen, 50 Plus Terneuzen, SGP en D66 de zevende eenling in de gemeen teraad. En al die partijen doen straks weer mee aan de verkiezingen. Dat doet ook Bondgenoot Cees Freeke, die eerder al voor de LPF, LCF en 55Terneuzen in de raad zat. Als al die partijen er in slagen genoeg stemmen te trekken, zal het er de komende jaren niet stiller op wor den. Niet in de laatste plaats omdat Freeke altijd voor rumoer zorgt met zijn soms onnavolgbare kwinksla gen. Allemaal leuk en aardig, maar gaan al die partijen het de komende vier jaar ook nog ergens over heb ben? Jazeker. Over wonen en bou wen in de dorpen, over de toekomst van de binnenstad van Terneuzen, over het opkrikken van het imago van de stad en streek, over de locatie GO DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 Terneuzen: 14 partijen De afgelopen vier jaar heeft het college van Terneuzen wonderwel goed doorstaan. Grote financiële problemen vielen op het laatst toch nog mee en zelfs corona lijkt de gemeente minder hard te tref fen dan van tevoren gevreesd. De komende jaren beloven spannend te worden. Tiental len miljoenen moeten er in een nieuwe school (het Lodewijk College) gestoken worden ter wijl er ook aan de binnenstad gesleuteld wordt. Terneuzen heeft de afgelopen vier jaar doorgewerkt aan al eerder ingezet beleid. De kust lijn krijgt langzaam maar zeker een heel ander aanzicht, rotte kiezen in het straatbeeld zijn voor een groot deel getrokken. Dat de coalitie het vier jaar ge leden overeengekomen ak koord tevreden kan teruglezen, komt niet helemaal op het conto van TOP/Gemeentebe langen, VVD,CDA en Christen Unie. De invloed van de ge meente is maar gering. Ter- neuzen heeft de kosten voor uitkeringen, hulp en onder steuning (het sociaal domein) 'achter een hek' gezet. Terneu zen besteedt wat Den Haag toekent, geen cent meer of minder. Het leeuwendeel van de begroting is daarom al ge oormerkt en heel veel ruimte om het beleid te beïnvloeden is er niet. Terneuzen kan hooguit meesturen, faciliteren. Winkel leegstand is een landelijke, zelfs internationale trend die Terneuzen niet kan keren. Zorg voor de jeugd werd als voor naam punt genoemd. Maar is het het college te verwijten dat Het Anker, de enige overgeble ven locatie in Zeeuws-Vlaan- deren, de deuren sloot van wege een tekort aan perso neel? MIDDELBURG Twee hoge ambtenaren, één van het Rijk en één van de pro vincie Zeeland, moeten 'samen hang' brengen in het PFAS-dos- sier, de schadelijke stof waar van hoge concentraties in de Westerschelde en het Kanaal Gent-Terneuzen zijn gemeten. - Theo Giele KAPELLE - Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33