Zzp'ers mogen toch voor de klas op Zeeuwse scholen Twee jaar cel geëist voor pinpasfraude Zeeuwen zien tweede boosterprik wel zitten 4 Of het nu gaat om het aantal inwoners, woningen, nieuwe bedrijven, culturele voorzieningen: Terneuzen wil altijd meer. Meer, meer, meer, om het hoofd fatsoenlijk boven water te houden. Maar als het om de politiek gaat? Dan mag het misschien best een beetje minder. Basisscholen willen toch zzp'ers toelaten die kunnen invallen als leerkrachten ziek of afwezig zijn. Tot nu toe mochten invalkrachten alleen voor de klas staan met een (tijdelijk) arbeidscontract. Daar brengen de scholen nu verandering in. ,,We kampen met een behoor lijk lerarentekort. Daarom hebben de scholen met elkaar afgesproken dat ZZP'ers wel mogen invallen, in elk geval tot de zomervakantie", licht Saskia Szarafinski toe. Zij is directeur van het Transfercen trum Onderwijs Zeeland (TCOZ), de grootste inval- poule van Zeeland. De basis scholen maken geen gebruik van leraren die via uitzend- of detacheringsbureaus werken. Ervaring Marisa Laperdrix uit Aardenburg trok en kele maanden gele den aan de bel over de kwestie. Ze maakt als zelfstandig ondernemer the atervoorstellin gen voor kinde ren, maar is ook gediplomeerd leerkracht en heeft jarenlange ervaring voor de klas. Ze wil graag een aantal uren per week invallen als juf, maar het wordt haar moeilijk ge maakt, omdat de voorwaarden onaantrekkelijk zijn. Als ze een dag invalt, wordt ze netto uitbetaald. Dat betekent dat belastingen al ingehouden worden, terwijl ze als zelf standig ondernemer ook voor allerlei kosten moet op draaien. Laperdrix wil haar uurtarief bruto uitbetaald krijgen en zélf haar belastin gen afdragen Laperdrix is dolblij dat ze op zzp-basis kan invallen. ,,Het geeft veel rust dat ik weet dat ik nu toch kan invallen op Zeeuwse scholen, die ik goed ken. Dat ga ik zeker doen. Alle beetjes helpen in deze tijd. Want er is echt een groot lera rentekort." ZZP'ers die graag willen in vallen op basisscholen kun nen zich melden bij TCOZ. De zaak tegen B. diende gisteren voor de rechtbank in Middelburg. B. wordt ervan verdacht begin september vorig jaar in Middel burg betrokken te zijn geweest bij een pinpasfraude waarbij een be jaarde vrouw een dikke 2000 euro armer werd gemaakt. Het was de bekende truc. 'Iemand' belde na mens de ING-bank dat de pinpas was geblokkeerd en dat er dus een nieuwe pas moest komen. Een medewerker zou de geblokkeerde pas ophalen, maar in verband met die nieuwe pas moest ze wel even de pincode vertellen. De vrouw werd door de bellende bankme dewerker wel op het hart gedrukt uiterst voorzichtig om te gaan met het vertellen van de code. Je weet immers maar nooit. De pas werd door een 'keurige' jongeman op gehaald. Binnen een uur was de vrouw haar geld kwijt. Met de pinpas waren bij Media markt iPhones gekocht en B. was door een beveiligingsmedewerker herkend. B. verklaarde van niks te weten. Hij was er niet bij geweest, zei hij. En de auto waarmee hij zou hebben gereden, had hij uit geleend aan vrienden. Zijn tele foon, waarmee de politie de no dige informatie had kunnen uitle zen, had kennelijk nog in de auto gelegen. Aan wie hij zijn auto had uitgeleend? „Vrienden." Alleen durfde hij uit veiligheidsoverwe gingen geen namen te noemen. ,,Ik heb genoeg meegemaakt", verklaarde hij. ,,Ik heb een vriend verloren om zoiets." B. wordt ook verdacht van WhatsAppfraude in Rotterdam, waarbij 17.000 euro werd geïncas seerd. NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD Raymond de Frel Guido van der Heijden Terneuzen Niet als het over daadkracht gaat, maar wel als het om het aantal sma ken gaat. Er valt in Terneuzen na melijk zoveel te kiezen, dat u door de bomen het bos haast niet meer ziet. U kunt straks kiezen uit maar liefst veertien partijen. Daarvan zijn er nu al dertien in de 31 zetels tellende gemeenteraad vertegen woordigd. Dat hebben we geweten. Wie de raadsvergaderingen de afgelopen vier jaar ook maar een beetje volgde, zag al snel dat het een hele kunst was om orde te houden. De ver snippering is al vier jaar compleet in Terneuzen. Maar liefst zes wet houders (TOP/Gemeentebelangen, CDA, VVD en ChristenUnie) trok ken de kar. Eerst gesteund door burgemeester Jan Lonink, sinds een jaar door zijn opvolger Erik van Merrienboer. Strakke regie Van Merrienboer, een ervaren Bra bantse bestuurder, moet zeker in de eerste maanden na zijn aantreden in 2021 af en toe met zijn oren heb ben geflapperd. Zoveel partijen, zo veel meningen: dat vraagt om een heel strakke regie. Raadsleden die lang van stofzijn hebben het zwaar. Er geldt in Terneuzen namelijk tij dens vergaderingen sinds vorig jaar kijk op de site bij /video een maximum aantal minuten spreektijd. Ga je daar overheen, dan mag je de rest van de vergadering niets meer zeggen. Kwestie Stoker Nu waren er natuurlijk ook grote onderwerpen om stevig over te dis cussiëren. Nadat de PvdA na jaren van samenwerken door TOP/Ge meentebelangen en CDA aan de kant was geschoven ten faveure van VVD en ChristenUnie moest de koers 'sterk, betrokken en vitaal' worden ingezet. De ervaren be stuurders Frank van Hulle (TOP/ GB) en Jack Begijn (CDA) namen hun partijgenoten Paula Stoker en Jurgen Vervaet mee. Sonja Suij (VVD) en Ben van Assche (Chris tenUnie) maakten het college com- V* V pleet. Ruim twee jaar later volgde een pijnlijke barst: Stoker stapte op na een verschil van inzicht over de vaste benoeming en salariëring van Opvallend veel Zeeuwen die ge- boosterd zijn tegen het corona virus, zullen ook meedoen aan een volgende vaccinatieronde. In totaal 85 procent zegt op nieuw een prik te halen. Dat is het hoogste percentage van alle provincies. In Friesland is dat bijvoorbeeld maar 61 procent, in Noord-Brabant 73 procent. Lande lijk zegt 77 procent ja tegen een tweede 'oppepprik'. Dat blijkt uit een enquête die LocalFocus en Kieskompas eind vorige maand en begin deze maand onder ruim 4400 Nederlanders hebben gehou- den. Iets meer dan zes op de tien 18-plussers heeft een eerste boos terprik gehaald. Of er een volgende ronde komt, is nog niet duidelijk. De Gezondheidsraad vindt dat nog niet nodig, maar heeft wel geadvi seerd de meest kwetsbare volwas senen een extra prik aan te bieden. De meeste Zeeuwen die aan de eer ste ronde hebben meegedaan, zou den dat een volgende keer ook doen, 8 procent twijfelt nog en bijna 7 procent laat een nieuwe boosterprik waarschijnlijk aan zich voorbijgaan. DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 GO VLISSINGEN - Cornelleke Blok Marisa Laperdrix uit Aardenburg is ge diplomeerd leer kracht en wil dol graag voor de klas staan als zzp'er. FOTO ANNE HANA MIDDELBURG Ogenschijnlijk zat de 19-jarige Rotterdammer A. B. er na het horen van een strafeis van twee jaar cel onbewogen bij. Maar een eerdere opmerking van hem dat hij bij een celstraf zijn opleiding en toekomst wel kon vergeten, zei genoeg. Uitspraak 9 maart. - Ad Roos Keuze is reuze in De posters hangen, de bor den staan. Elke lokale politi cus haalt alles uit de kast om ervoor te zorgen dat u straks het bolletje achter zijn of haar naam rood kleurt. Maar wat kunt u en mag u van hen ver wachten? Waar moeten zij zich de komende jaren druk over maken? Een overzicht in dertien afleveringen. Vandaag deel 1: de gemeente Terneu- zen. >-SS v I G Paula Stoker vertrok als wet houder, verliet haar partij TOP/ Gemeentebelangen en doet nu met haar eigen partij Terneuzen Sterk mee aan de verkiezingen. FOTO ANNE HANA VLISSINGEN - Rolf Bosboom Ruim de helft van de 18-plus- sers is geboosterd. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32