Vijf jaar cel voor invoer cocaïne; ouders vrijgesproken 3 derbureau nog niet. „Maar ik heb ook niet altijd per direct plek. Vooral maandag, dinsdag en don derdag zijn lastig dagen. Als ouders kunnen schuiven naar de woens dag of de vrijdag, zijn er meestal wel mogelijkheden." Kwetsbaar Annemiek Koppejan van Kinder opvang Walcheren weet, naast de aantrekkende arbeidsmarkt, nog een reden voor de toegenomen vraag naar gastouders: „Vanuit het ziekenhuis krijgen ouders met een kwetsbaar kindje, zoals een te vroeg geboren baby, het advies eerder voor een gastouder dan voor regu liere kinderopvang te kiezen. Van wege de kleinere kans op besmet ting." Kinderopvang Walcheren zoekt voor zestien kinderen een gastou der. ,,Wij hebben nu 32 gastouders voor 219 kinderen", vertelt Koppe jan. ,,Er zijn net twee nieuwe aan genomen. Maar we weten ook dat binnen vijf jaar tien gastouders vanwege hun leeftijd uitstromen. We zouden er zeker nog acht moe ten vinden om ons bestand op peil te houden." Kinderopvang Zeeuws-Vlaande- ren haalt alles uit de kast om de acht vacatures te vullen. Directeur Ri- anne Vons: „Gastouders zijn zzp'er. We ontzorgen hen al zoveel moge lijk, met facturering, kwaliteitsbe waking en -borging. Dit jaar gaan we een proef doen met gastouders in loondienst. Kijken of dat helpt. We betalen ook al mee aan de oplei ding niveau 2 Zorg en Welzijn, die tegenwoordig verplicht is. En we willen kijken of we meer kinder opvang in je eigen huis kunnen gaan bieden. Een soort nanny. Daarvan zouden we er zó vijf kun nen plaatsen, maar we hebben er maar één." Elk stapje De zoons van Wendy Geldof (51) uit Middelburg zijn (bijna) volwas sen, maar haar huis staat vol baby bedjes, kinderwagens, speelgoed, kinderstoelen en wipstoeltjes. ,,Gastouder ben je met het hele ge zin", zegt ze lachend. Vier dagen in de week vangt Wendy baby's, dreu mesen en peuters op in haar gastou- deropvang BarbaBlij. ,,Dit beroep is als een jas die me heel erg goed past", zegt de Middelburgse. Wendy is van oorsprong activitei tenbegeleider, maar ze stopte met dat werk toen haar kinderen klein waren. Acht jaar geleden begon ze als gastouder. ,,Elk stapje dat de kinderen zetten, maak ik van dicht bij mee. Het is is heel bijzonder om te zien hoe elk kind zich op z'n ei gen manier ontwikkelt, en hoe ze van elkaar leren. En het mooie is: ik hoef me nooit te haasten. Als we er een half uur over doen om schoe nen aan te doen, dan is dat zo. Ik hoefnergens naartoe. Ik ben er voor ze." Kleinschalig Wendy Geldofzorgt voor elfkinde ren: ze komen één, twee of drie da gen per week naar haar huis. Ze heeft nog plaats voor twee kinde ren. ,,De laatste jaren heb ik altijd goed vol gezeten", vertelt ze. Hoe wel Wendy tot nu toe nog geen 'nee' hoefde te verkopen, merkt ze dat gastouderopvang populair is bij ouders. ,,Mensen kiezen voor het kleinschalige en het huiselijke. Ze vinden het fijn dat steeds dezelfde persoon voor hun kind zorgt in plaats van steeds wisselende ge zichten. Je bouwt een persoonlijke band op met de ouders en de kinde ren. De kinderen van de buren, voor wie ik ook gezorgd heb, lopen hier nog regelmatig binnen, terwijl ze inmiddels ouder zijn. Zo bijzon der!" In dezelfde zaak kreeg Christina B. uit Bergen op Zoom, de zus met wie B. samenwerkte, vier maanden cel opgelegd wegens witwassen. De ouders van beide veroordeelden werden daarvan vrijgesproken. Advocaat Emile van Reydt, die de familie bijstaat, was opgelucht. ,,Ik ben verheugd. Er was een beeld ontstaan dat de bedrijfsvoering niet klopte en het bedrijfeen dekmantel was voor drugshandel. Daar is nu weinig van over. Ik ben blij dat het voor een groot deel tot vrijspraak is gekomen.'' Het familebedrijf importeerde papier uit het buitenland en kwam in 2016 bij justitie in beeld door een onderschepte lading cocaïne van 392 kilogram cocaïne in de haven van Antwerpen. De drugs zaten verstopt in een zeecontainer die be stemd was voor de Zeeuwse papier firma. In maart had zich hetzelfde voorgedaan met een lading van 608 kilo. Beiden keren kwam de contai ner uit Curasao. Nadat een politie macht bij het bedrijfwas binnenge vallen, kwam een onderzoek op gang, dat zich jaren voortsleepte. De politie vond veel contant geld en nam ook twee dure auto's in beslag. Johan B. werd door het OM be schouwd als hoofdverdachte voor de drugsinvoer, zijn zus Christina en hun ouders (84 en 79) klaagde het OM aan voor witwassen. Twee weken geleden eiste de officier jus titie zes jaar cel tegen B. en 248 da gen cel tegen zijn zus. Het OM eiste ook geldboetes tegen B. (50.000 euro), zus en ouders (ieder 20.000 euro). De rechtbank zei gisteren dat er onvoldoende kon worden bewezen dat de ouders iets te verwijten viel. De verklaringen van het bejaarde stel over het gevonden geld (129.670 euro) zijn 'te weinig onderzocht', C Volgens de rechtbank was Johan B. niet in het bezit van de partij drugs, maar had hij wel meegewerkt aan de invoer ervan zei de rechter. En van twee dure Mercedessen kan niet worden be wezen dat die zijn betaald met cri mineel geld. Christina B. werd vrijgesproken van witwassen door middel van de aanschaf van een heftruck. Ze had het voertuig wel besteld, maar nog niet in het bezit. Wel vond de recht bank dat ze in fout was gegaan met een Audi S6 Avant, die met crimi neel geld was betaald. Ze kreeg vier maanden cel, met aftrek van voor arrest. De hoogste strafwas voor Jo- han B., die volgens de rechtbank weliswaar niet in het bezit was van de drugspartij, maar wel op de hoogte was over de invoer en eraan had meegewerkt. De rechtbank vond ook dat was bewezen dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan witwassen. ,,Samen met mijn cli ent zal ik het vonnis bestuderen en kijken of we in hoger beroep gaan", zei advocaat Van Reydt. PC DONDERDAG 24 FEBRUARI 2022 ik een gastouder? BREDA/SINT PHILIPSLAND De 56-jarige Johan B. uit Mij drecht is veroordeeld tot vijf jaar cel voor de invoer van drugs via het papierhandelbedrijf, dat hij in 2016 runde in Sint Philipsland. Ook moet hij een boete van 50.000 euro betalen. - Eldridge Pentury

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31